Najmodernejšie medicínske pracoviská na Slovensku

V Ústrednej vojenskej nemocnici SNP v Ružomberku pribudnú najmodernejšie medicínske pracoviská na Slovensku. Ministrov J. Naďa a V. Lengvarského o tom informoval riaditeľ nemocnice R. Rusnák (na snímke vľavo). Zdroj: ÚVN
Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku poskytne pacientom ešte lepšiu starostlivosť vďaka rekonštrukcii aj novým špičkovým zariadeniam.

Minister obrany SR Jaroslav Naď v stredu 27. júla spolu s Robertom Rusnákom, riaditeľom Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) SNP Ružomberok – FN, predstavili novinky, ktoré pomôžu výrazným spôsobom zlepšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starosti v ružomberskej nemocnici a zároveň prinesú významnú úsporu finančných prostriedkov. Spolu s nimi navštívil priestory ÚVN aj jej bývalý riaditeľ Vladimír Lengvarský, dnes minister zdravotníctva SR.

Komplexná rekonštrukcia gastroenterológie

Spoločne navštívili Oddelenie gastroenterológie, ktoré prešlo v priebehu niekoľkých mesiacov kompletnou rekonštrukciou v hodnote 598 000 eur. Po otvorení zrekonštruovaných priestorov pre špecializované ambulancie Kliniky vnútorného lekárstva začiatkom tohto roka, tak ide o ďalšiu významnú modernizáciu priestorov kliniky.

Oddelenie gastroenterológie prešlo v priebehu niekoľkých mesiacov kompletnou rekonštrukciou za takmer 600-tisíc eur. Zdroj: ÚVN

V rámci rekonštrukcie zabudovali novú vzduchotechniku, rozvody medicinálneho kyslíka a germicídne žiariče. Zároveň sa rozšírili skladovacie kapacity pre flexibilné endoskopy. Rozšíril sa aj počet vyšetrovacích miestností o tzv. urgentnú zákrokovú vyšetrovaciu miestnosť, ktorá bude slúžiť pre akútne stavy.

Na oddelení pribudli tiež tzv. dospávacie lôžka pre pacientov po zákrokoch, ako aj moderná miestnosť na podávanie biologickej liečby. Kompletne sa zmodernizovalo ERCP pracovisko, ktoré bude po nainštalovaní najmodernejšej endoskopickej veže patriť medzi najlepšie vybavené pracoviská na Slovensku.

Nová automatizovaná nemocničná práčovňa

Ďalšou pozitívnou správou z ÚVN je nová automatizovaná nemocničná práčovňa v hodnote 1 227 000 eur, ktorá zvládne vyprať až 1 200 kilogramov bielizne denne. Pranie bielizne vo vlastnej réžii pritom znamená pre nemocnicu významnú úsporu financií. „Nielen v rámci ÚVN, ale celkovo v rámci rezortu obrany hľadáme tie najefektívnejšie riešenia s ohľadom na financie a kvalitu. Nová práčovňa je toho skvelým príkladom,“ priblížil minister obrany.

Nová automatizovaná nemocničná práčovňa v hodnote 1 227 000 eur, ktorá zvládne vyprať až 1 200 kilogramov bielizne denne. Zdroj: ÚVN

Práve Jaroslav Naď ešte pred dvoma rokmi poukázal na nehospodárne nakladanie s verejnými prostriedkami. Bývalé vedenie ÚVN za predchádzajúcej vlády podpísal nevýhodnú zmluvu s firmou brata Dušana Tittela, vtedajšieho poslanca NR SR za SNS, ktorá riadila rezort obrany. Podnet vyšetrovala Národná kriminálna agentúra (NAKA) a ďalšie orgány činné v trestnom konaní. Ako minister J. Naď odvolal vtedajšieho riaditeľa Petra Vaněka.

„Kým v minulosti nemocnica zabezpečovala pranie dodávateľskou formou cez externú firmu, pričom cena sa pohybovala na úrovni 1,94 eur za kilogram bielizne, vo vlastnej réžii je nemocnica schopná prať za cenu 0,93 eur za kilogram. Z pôvodných mesačných nákladov 50 tisíc eur sa tak sumy za pranie znížia na 20 tisíc eur. Ročne tak ušetrí približne 360 tisíc eur a hľadáme aj ďalšie organizácie z rezortu obrany v blízkom okolí, ktoré by mohli využívať služby práčovne,“ vysvetlil minister obrany.

Ako doplnil, návratnosť investície by sa tak skrátila o menej ako 3 roky. Vďaka novému pracovisku vytvorila ÚVN Ružomberok, ako najväčší zamestnávateľ v regióne, ďalších 11 pracovných miest.  K dnešnému dňu nemocnica zamestnáva 1700 zamestnancov a 42 profesionálnych vojakov.

Nový chirurgický robotický systém

Pre pacientov ÚVN SNP Ružomberok bude už v najbližších mesiacoch k dispozícii aj najmodernejší chirurgický robotický systém novej generácie, ktorý nemocnica zakúpila v hodnote 1 957 000 eur.

„Systém je určený na presné ovládanie chirurgických nástrojov počas laparoskopických chirurgických zákrokov a je vhodný pre celý rad rôznych špecializácií  urológia, gynekológia, všeobecná chirurgia či hrudná chirurgia,” dodal Robert Rusnák, riaditeľ ÚVN. Aktuálne prebieha príprava budúcich operátorov, ktorí budú robota obsluhovať.

Pre pacientov ÚVN bude už v najbližších mesiacoch k dispozícii aj najmodernejší chirurgický robotický systém novej generácie. Zdroj: ÚVN

Robotický systém pozostáva z konzoly pre chirurga, vizualizačnej jednotky a až troch prístrojových jednotiek pri lôžku, ku ktorým možno pripojiť celý rad chirurgických nástrojov na zápästí. Prirodzené ovládanie nástrojov a 3D videnie v plnom HD rozlíšení pomáha zlepšiť zručnosť, presnosť a kontrolu chirurga v oblasti brucha a panvy.

Nový systém prináša veľa výhod aj pre samotných pacientov – skracuje dĺžku operačného výkonu a je menej invazívny, čo prispieva k rýchlejšej rekonvalescencii po zákroku. Nový modulárny a prenosný robotický systém bude zároveň plne a flexibilne využiteľný aj pre potreby Ozbrojených síl (OS) SR.

Komplexná rekonštrukcia chirurgického pavilónu

Riaditeľ ÚVN SNP Ružomberok – FN Robert Rusnák v súvislosti s úspešne ukončenými, ale tiež prebiehajúcimi a plánovanými projektami poďakoval vedeniu rezortu obrany za podporu rozvoja nemocnice a zároveň zabezpečovania kvalitnej zdravotníckej techniky a moderného prostredia pre personál.

Informoval tiež o prípravných prácach pred spustením komplexnej rekonštrukcie a modernizácie Chirurgického pavilónu, ktorý postihol požiar. Spolu s ministrom predpokladajú začatie rekonštrukčných prác už na jeseň. Súbežne prebiehajú v nemocnici aj ďalšie rekonštrukčné práce, napríklad na Klinike infektológie či v Ústave patologickej anatómie.

Fotogaléria

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaný novinár s dlhoročnou praxou v celoslovenských, regionálnych i komunálnych médiách a mám skúsenosti aj s vydávaním novín. Dlhé roky bol vydavateľom a šéfredaktorom regionálneho týždenníka LIPTOV a šéfredaktorom MY/Liptovské noviny. V súčasnosti som riaditeľom vydavateľstva R PRESS a poverený vedením redakcie RK MAGAZÍN.