Národ, ktorý nepozná svoju históriu, je odsúdený ju prežiť znova

Ružomberský primátor Ľubomír Kubáň vzdal úctu a vďaku osloboditeľom. Foto: Miroslav Parobek
Pri príležitosti 78. výročia oslobodenia Ružomberka to na Námestí slobody vyhlásil primátor mesta Ľubomír Kubáň.

Oslavy 78. výročia oslobodenia mesta Ružomberok sa uskutočnili v utorok 4. apríla na tamojšom Námestí slobody v Ružomberku. Vence k Pamätníku padlým v 2. svetovej vojne položili zástupcovia Mesta Ružomberok, Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) a ďalších organizácií.

„Už 78 rokov uplynulo odvtedy, ako bolo oslobodené naše mesto v najväčšej vojne. Ružomberok sa dočkal slobody 5. apríla 1945. Stalo sa tak po oslobodení mesta Liptovský Mikuláš, kde boje o slobodu horného Liptova trvali vyše dvoch mesiacov,“ povedal na úvod príhovoru primátor mesta Ľubomír Kubáň.

Primátor pripomenul výrok Winstona Churchilla

 „Všetky veľké veci sú jednoduché a mnohé možno vyjadriť jediným slovom: sloboda, ,spravodlivosť, česť, povinnosť, milosrdenstvo a nádej,“ pripomenul Ľ. Kubáň výrok jedného z najvýznamnejších štátnikov 20. storočia, premiéra Spojeného kráľovstva Winstona Churchilla.

„Tieto slová som zároveň nevybral náhodne. Vyjadrujú totiž podľa môjho názoru základ spoločnosti, základné hodnoty bez ktorých nie je možná moderná demokracia, ba čo viac, sú to hodnoty, ktoré ovplyvňujú naše životy,“ uviedol primátor Ružomberka.

„Pamätajme ale na to, že sloboda ide ruka v ruke so zodpovednosťou, spravodlivému sudcovi nikdy nechýba milosrdenstvo, čestnému človeku zmysel pre povinnosť a že ľudský duch potrebuje v každom okamihu nádej. To je to, o čom hovoril Churchill,“ vysvetlil.

Oslavy 78. výročia oslobodenia mesta Ružomberok sa konali 4. apríla na Námestí slobody. Foto: Miroslav Parobek

Podľa Kubáňa neslobodný človek nikdy nebude šťastný

„Pred malou chvíľou sme položili vence na pamiatku tých, ktorí sa nebáli položiť život za to, aby iní mohli žiť. Za to, aby obhájili mier a slobodu. Neslobodný človek nie je a nikdy nebude šťastný človek a najväčšou hrôzou, akú si dnes dokážeme predstaviť, je vojna. To sú hodnoty, za ktoré je potrebné bojovať a ktoré stoja za položenie životov,“ zdôraznil Kubáň.

„Národ, ktorý nepozná svoju históriu, je odsúdený ju prežiť znova. Pripomínať si udalosti 2.svetovej vojny, krutosť zabíjania ľudí a ničenia hodnôt je preto našou povinnosťou. Vojna si vybrala veľkú daň, priniesla so sebou obrovské ľudské a materiálne obete. O život prišlo veľa nevinných ľudí bez ohľadu na vek, pohlavie či politické presvedčenie,“ doplnil.

„Žiť v mieri nie je samozrejmosť a práve preto je potrebné vážiť si slobodu. Stretávame sa tu, aby sme vzdali hold hrdinom, aby sme spomínali na našich dedov, otcov, manželov, bratov, synov, na našich priateľov, známych i neznámych,“ pripomenul ružomberský primátor.

„Chceme vzdať úctu a vďaku všetkým obetiam II. svetovej vojny. Za to, že sa nebáli konať, že v rozhodujúcich chvíľach necúvli, že na oltári boja za mier a slobodu nechali to najcennejšie – svoje životy. Opakujte v týchto dňoch mená týchto ľudí a hovorte nahlas ich príbehy,“ uzavrel Kubáň svoj príhovor, ktorý ukončil slovami: „Česť a sláva hrdinom a večná vďaka!“

Čestná stráž aj v dobovej uniforme

Čestnú stráž pri Pamätníku padlým v 2. svetovej vojne okrem vojakov Armády SR držal v dobovej uniforme aj Peter Grieš, zástupca občianskeho združenia Klubu vojenskej histórie Vlkolínsky odboj. „Uniforma vzor 21 je originál a vzadu je dokonca podpis bojovníka, ktorý ju nosil počas 2. svetovej vojny z radov Československej armády a mám aj slovenskú útočnú pušku vz. 24,“ hrdil sa 60-ročný nadšenec.

„Takto som sa nedávno odfotil v Kežmarku pri historickom tanku Jánošík, ktorá používala Československá tanková brigáda, v ktorej slúžil aj môj dedo Eduard Hudec z Likavky. Putoval  bojmi 2. svetovej vojny v Poľsku a Rusku, kde sa neskôr pripojil k Československému armádnemu zboru a pomáhal oslobodiť aj Ružomberok,“ povedal jeho vnuk, ktorý nám podrobne opísal strastiplnú cestu svojho starého otca.

P. Grieš pripomenul, že Klub vojenskej histórie Vlkolínsky odboj má vo Vlkolínci aj pamätnú izbu s dobovými artefaktami.

Čestnú stráž v dobovej uniforme držal aj Peter Grieš z Klubu vojenskej histórie. Foto: Miroslav Parobek

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaný novinár s dlhoročnou praxou v celoslovenských, regionálnych i komunálnych médiách a mám skúsenosti aj s vydávaním novín. Dlhé roky bol vydavateľom a šéfredaktorom regionálneho týždenníka LIPTOV a šéfredaktorom MY/Liptovské noviny. V súčasnosti som riaditeľom vydavateľstva R PRESS a poverený vedením redakcie RK MAGAZÍN.