Neporaziteľnosť Ružomberka pokračuje. Basketbalistky deklasovali Banskú Bystricu a sú na čele súťaže

Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v sobotu 4. decembra v rámci 11. kola Niké extraligy žien nad ŠK UMB Banská Bystrica 92:44. Ružomberčanky, ktoré čaká v polovici mesiaca prvý zápas vyraďovacej časti Eurocupu, sa tak víťazne naladili na náročný decembrový program.

Od úvodu stretnutia udávali tempo zápasu Ružomberčanky, ktoré boli favoritom duelu. Univerzitný tím spod Urpína, ktorý pred dnešným zápasom figuroval v tabuľke na poslednom mieste, mal byť pre domáci tím ľahkým „sústom“. Príležitosť v stretnutí dostali všetky hráčky Ružomberka, pričom každá z nich si v zápase pripísala minimálne dva body.

Liptáčky od začiatku duelu potvrdzovali úlohu favorita a hneď v úvode zápasu sa „Ruža“ ujala vedenia v pomere 8:0. Následne sa Bystričankám podarilo zaznamenať prvé body v zápase, ale potom sa na niekoľko minút odmlčali. To dokonale využili Liptáčky a odskočili svojmu súperovi na rozdiel pätnástich bodov (17:2).

Onedlho sa náskok Ružomberka postupne navyšoval a ku koncu prvej štvrtiny sa pohyboval na úrovni dvadsiatich dvoch bodov (27:5). Hostkám z Bystrice sa ale podarilo do konca úvodnej desaťminútovky zaznamenať ešte päť bodov a po prvej štvrtine svietil na ukazovateli skóre stav 28:10.

Druhá štvrtina pokračovala v podobnom duchu ako prvá. Ružomberčanky kontinuálne navyšovali svoj náskok, ktorý sa každou minutou zvyšoval. Na začiatku druhej desaťminútovky vyhrávala „Ruža“ už o 24 bodov (36:12). V polovici druhej štvrtiny sa Liptáčkam podarilo zaznamenať jubilejný 40. bod v stretnutí a o víťazovi duelu už bolo definitívne jasné.

V závere druhej desaťminútovky sa náskok Ružomberka pohyboval na úrovni 30-tich bodov a Bystričankám sa v druhej štvrtine podarilo zaknihovať iba päť bodov. „Ruža“ suverénne ovládla druhú štvrtinu v pomere 21:5 a do kabín sa išlo za stavu 49:15.

Presvedčivý výkon

Po polčase pokračovala dominancia Ružomberka v stretnutí. Liptáčky hneď na začiatku tretej štvrtiny zaknihovali deväť bodov po sebe a svoje vedenie navýšili na rozdiel štyridsiatich troch bodov (58:15). Potom sa o slovo prihlásili hostky z Bystrice, ktoré šesťbodovou šnúrou znížili náskok „Ruže“ na 58:21. Nič to ale nezmenilo na presvedčivom výkone domácich hráčok v tomto zápase.

Liptáčky následne zaznamenali dobrú pasáž, keď zaknihovali osem bodov po sebe a súperovi spod Urpína odskočili na rozdiel 46-tich bodov (69:23). V závere tretej desaťminútovky sa Ružomberčankám podarilo prekročiť sedemdesiatbodovú hranicu zaznamenaných bodov. Tretiu štvrtinu ovládli Liptáčky v pomere 23:12 a celkovo po troch odohraných štvrtinách viedli vysoko 72:27.

Záverečnú desaťminútovku si domáce hráčky postrážili. Úvodné štyri body poslednej časti hry síce zaknihovali hostky, ale „Ruža“ následne zaznamenala šesťbodovú šnúru, ktorou navýšila svoje skóre na rozdiel štyridsiatich siedmich bodov (78:31). Krátko na to sa Liptáčkam podarilo zaznamenať jubilejný 80. bod v stretnutí.

Hra sa v tejto časti hry prelínala zo strany na stranu. Ružomberok síce dovolil Bystričankám v poslednej desaťminútovke zaznamenať 17 bodov, ale napriek tomu túto časť hry vyhral v pomere 20:17. Onedlho sa hostkám spod Urpína podarilo zaznamenať päť bodov po sebe, na čo odpovedali Ružomberčanky takisto päťbodovou šnúrou, ktorou stanovili definitívne skóre stretnutia na 92:44.

Vysoká úspešnosť streľby

Najviac bodov v stretnutí zaznamenala Ružomberčanka Alexandra Buknová, ktorá zaťažila konto súpera 16 bodmi. Skvelo jej sekundovala Američanka Adrianne Motleyová, ktorá v zápase zaknihovala 15 bodov. V stretnutí sa darilo aj Miroslave Praženicovej, ktorá v dueli zaznamenala 12 bodov. Za zmienku stojí aj 10 bodov Američanky Marty Graysovej, ku ktorým pridala osem doskokov.

Hostky z Bystrice bodovo potiahla Ukrajinka Anna Kalužná, ktorá v zápase zaznamenala 11 bodov, ku ktorým pridala päť doskokov. Zo Sloveniek sa najviac darilo Kláre Paulechovej, ktorá zaťažila konto súpera deviatimi bodmi. Trojicu najúspešnejších hráčok hosťujúceho celku uzatvorila Paula Vyšná, ktorá zaknihovala v stretnutí šesť bodov.

Ružomberok zaznamenal v stretnutí vyššiu úspešnosť streľby (49,3 %) ako hostky z Bystrice (32,6 %). V úvodnej štvrtine zaknihovali Ružomberčanky temer 69 % presnosť streľby, čo potvrdzuje, že počas prvej desaťminútovky sa domácim hráčkam mimoriadne darilo.

Spokojnosť s výhrou

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol spokojný s tým, že jeho mužstvo zvládlo toto stretnutie. „Som rád, že máme tento zápas za sebou. Teší ma, že sa nám nikto nezranil. Dali sme dievčatám dva dni voľna do pondelka, čaká nás náročný program.“

Ružomberský kormidelník mal výhrady k defenzívnej činnosti svojich zverenkýň. Napriek tomu sa snažil nájsť pozitíva v hre svojich hráčok. „Nemôžem byť spokojný s tým, ako sme bránili, aj keď sme mali rozhádzanú rotáciu a veľa hráčok v hre. Nevadí, nepozerám sa na to. Teraz sa potrebujeme sústrediť na to, čo nás najbližšie čaká.“

Ružomberčanky tak po suverénnom víťazstve nad ŠK UMB Banská Bystrica ostali na prvom mieste v tabuľke. Najbližšie stretnutie odohrajú zverenkyne Juraja Suju v stredu 8. decembra, keď privítajú v Koniarni Šamorín.

Tento zápas sa mal hrať pôvodne 15. decembra, keďže ale Ružomberok v tento deň hrá euroligový duel proti BC Nadežda Orenburg, stretnutie bolo presunuté na skorší termín. Následne sa Ružomberčanky predstavia v sobotu 11. decembra v rámci slovenskej ligy v Poprade.

O štyri dni neskôr, 15. decembra, čaká „Ružu“ zápas 1. kola vyraďovacej fázy Eurocupu proti ruskému tímu BC Nadežda Orenburg. Pre Ružomberok pôjde o mimoriadne náročný duel proti tímu, ktorý v roku 2019 vyhral Eurocup. Odveta, ktorá je na programe 22. decembra, sa bude hrať na ruskej pôde.

V rámci slovenskej ligy čaká na Ružomberok ešte jeden zápas. Posledný tohtoročný ligový duel odohrajú Ružomberčanky 18. decembra proti vicemajstrovi z Piešťan, ktorý aktuálne figuruje na druhom mieste ligy.

MBK Ružomberok – BK ŠK UMB Banská Bystrica 92:44 (28:10, 49:15, 72:27).

Body za MBK Ružomberok: Buknová 16, Motleyová 15, Praženicová 12, Graysová 10, Burová, Stašová, Uramová a Tarnachowiczová po 6, Turudićová 5, Havranová a Oravcová po 4, Jarošová 2 – BK ŠK UMB Banská Bystrica: Kalužná 11, Paulechová 9, Vyšná 6, Dobrotová a Luptáková po 3, Slavíková a Turčanová po 2. Trojky: 8-3. Diváci: bez divákov. Úspešnosť streľby: 49% – 33%. TH: 18/12 – 17/13. Rozhodovali: Kiss, Donovalová a Cibulka. Štvrtiny: 28:10, 21:5, 23:12, 20:17

Titulná fotografia: Rudo Maškurica.