Neprejedzte sa. Výzva športovať je tu aj počas sviatkov

Na Štefana vyvrcholí v uliciach mesta Ružomberská bežecká liga.

Pred dvomi rokmi si partia nadšencov povedala, že obnoví sviatočné športovanie v meste. Niekdajší Silvestrovský beh nahradili štefanským a už v stredu uvidíme v uliciach malých aj veľkých bežcov na 3. ročníku Liptovského štefanského behu.

Naposledy tristo bežcov

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

Pre niekoho to môže znieť bláznivo, behať na 2. sviatok vianočný, ale vlani prišlo dohromady cez tristo bežcov. Merali cestu z východu i západu republiky. Napríklad, doteraz jediný víťaz hlavnej kategórie na 10-tisíc metrov Branislav Šarkan je z Martina, no preteká za Atletický klub Kysucké Nové Mesto.

Vlani utvoril traťový rekord. Ak má niekto zálusk prekonať čas 33:17, tak treba vedieť, že ide o čas, ktorý zabehol vtedajší majster Slovenska v behu na 10-tisíc metrov na dráhe.

Lenže štefanský beh nie je len pre „profíkov“. Koniec-koncov, Šarkan bol len jeden z dvoch, ktorí vlani prišli. Druhá bola víťazka ženskej kategórie Katarína Beľová z Vrútok. Zvyšní účastníci sú najmä rekreační bežci. A čo je najdôležitejšie, každý si tu nájde tú svoju kategóriu – vypísaných ich je 29 v siedmich rôznych traťových dĺžkach.

Príďte v kostýmoch

Hlavný organizátor chce aj tento rok pritiahnuť stovky ľudí a spraviť z pretekov nielen celomestskú udalosť. Vymyslel súťaž, ktorá má pobaviť nielen bežcov, ale aj divákov.

„Odmenení budú bežci, ktorí budú mať najzaujímavejšie, najzábavnejšie respektíve najvtipnejšie kostýmy, dresy, masky či vybavenie – fantázii sa, samozrejme, obmedzenia nekladú –  a absolvujú v nich trať, ktorú si vybrali. Títo bežci zároveň neplatia štartovné,“ láka kreatívnych a veselých športovcov riaditeľ pretekov Patrik Lupták.

Štartovné, tak ako na všetkých podujatiach Ružomberskej bežeckej ligy (RBL), neplatí v detských a mládežníckych kategóriách nikto. Okrem toho je pripravené pre všetkých účastníkov občerstvenie, štartovné balíčky a pre prvých troch v jednotlivých kategóriách aj zaujímavé ceny. Lákadlom pre všetkých môže byť aj tombola v ktorej bude 30 cien. Medzi nimi aj komplet skialpinistické vybavenie, lyžiarky či permanentka na lyžovačku.

Sprievodný program vytvoria Folklórny súbor Liptov a Kristína Debnárová.

Vlani to ešte nebola súťaž kostýmov, ale tvrdá príprava. Štefanský beh vtedy absolvovali aj dobrovoľní hasiči z Ludrovej a Hýb. Vpravo (s číslom 1) dvojnásobný víťaz pretekov Branislav Šarkan. Foto – Rudolf Maškurica.

Finále Ružomberskej bežeckej ligy

Liptovský štefanský beh bude určite lákadlom pre mnohých Ružomberčanov. Sú to zároveň finálové preteky 1. ročníka RBL a nie všade je o medailových pozíciách rozhodnuté. Práve na Štefana spoznáme najlepších bežcov v meste, a od dvojročných detí až po aktívnych sedemdesiatnikov.

„Chceme všetkých informovať, že vyhodnotenie prvého ročníka nebude po týchto štefanských pretekoch, ale urobíme ho počas roka 2019. Premýšľame ešte kedy a ako, ale určite sa to všetci účastníci a ocenení včas dozvedia. Rovnako aj tí Ružomberčania, ktorí splnili podmienky a boli na predpísanom počte ôsmich pretekov, dostanú sľúbené trička počas budúceho roka,“ vysvetlil jeden z usporiadateľov RBL Ľuboslav Palguta.

Organizátori pre tento rok mierne upravili trať. Štart bude na Mariánskom námestí, pod Školskými schodmi. Najdlhšia desaťkilometrová trať však bude opäť zložená z dvoch päťkilometrových okruhov ulicami vianočného Ružomberka.

„Rád by som pozval všetkých a upozornil na prihlásenie sa online. Je to možné do 25. decembra do 12-tej hodiny. Pre nás je to potom jednoduchšie na administráciu a pre účastníkov, ktorí platia štartovné, zároveň o polovicu lacnejšie, ako keď sa prihlásia až na mieste,“ pridal technickú informáciu Palguta.

Prihlásiť sa dá na mieste do stredy 11:30. Od 12:00 štartujú detské a mládežnícke kategórie. Výstrel na 10 kilometrovej a polovičnej 5 kilometrovej trati zaznie o 13:00.

Titulná fotografia – Štefanský beh 2017. Autor foto – Rudolf Maškurica

Fotogalériu z 2. ročníka nájdete tu.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.