Neúspešný vstup Ružomberčaniek do Federálneho pohára

Ružomberské basketbalistky prehrali s Brnom o takmer 30 bodov. Foto: kpbrnobasket/Facebook
Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v piatok 10. marca vo štvrťfinále Česko-slovenského pohára s KP Brno 54:83. Liptáčky sa v sobotu o 13:30 h predstavia v zápase o 5. – 8. miesto, pričom nastúpia proti ŠBK Šamorín.

Druhý ročník Federálneho pohára, ktorý od 10. – 12. marca prebieha v Hradci Králové, otvoril duel Piešťanských Čajok, ktoré nastúpili proti Slávii Praha. Slovenský majster potvrdil rolu favorita a českého zástupcu zdolal 74:44.

V druhom štvrťfinálovom zápase nastúpili Žabiny Brno proti Slávii Banská Bystrica. Z postupu do semifinále sa tešil český tím, ktorý deklasoval slovenské družstvo vysoko 103:57. Tretí štvrťfinálový súboj obstarali hráčky KP Brno, ktoré nastúpili proti aktuálnemu slovenskému vicemajstrovi MBK Ružomberok. Favoritom tohto stretnutia bol český tím, ktorý svoju úlohu potvrdil.

Zlý úvod slovenského vicemajstra

Ružomberčanky sa v stretnutí nemohli spoľahnúť na Viktóriu Havranovú, ktorá do súboja nezasiahla kvôli zraneniu. Lepší vstup do zápasu malo Brno, ktoré po troch minútach vyhrávalo 10:0. Liptáčky úvodné body duelu zaznamenali až po piatich minútach hry zásluhou Lucie Hadačovej (10:2).

Český tím však pokračoval v dominantnom výkone a dve minúty pred koncom prvej periódy viedol už o 13 bodov (15:2). V závere tejto časti hry sa roztrhlo vrece s bodmi na oboch stranách. Nič to však nezmenilo na tom, že po úvodnej 10-minútovke vyhrávalo Brno 20:9.

Dominantný výkon Brna

Začiatok druhej štvrtiny patril českému zástupcovi, ktorý krátko po jej začatí viedol už o 15 bodov (24:9). V ďalšej časti hry náskok Brna narastal, pričom po necelých štyroch minútach tejto periódy si vytvoril český tím už 20-bodové vedenie (31:11).

Liptáčky v ďalšom priebehu mierne skresali manko na súpera, no ten mal stále pohodlný náskok (36:21). Od tohto stavu však české družstvo zaznamenalo 12-bodovú šnúru a jeho náskok narástol už na priepastných 27 bodov – 48:21. Po prvom polčase viedlo KP Brno vysoko 48:23 a o víťazovi duelu bolo rozhodnuté.

Zlepšený výkon Ružomberka

V tretej 10-mimútovke predviedli Ružomberčanky zlepšený výkon, no napriek tomu si Brno udržiavalo pohodlný náskok. Liptáčky v polovici tejto časti hry znížili manko na rozdiel 20 bodov (54:34). Český tím však následne dal 8 bodov po sebe a opätovne navýšil svoje vedenie (60:34).

Slovenský vicemajster sa však napriek nepriaznivému stavu nevzdával a zásluhou štyroch bodov svojej kapitánky Alexandry Buknovej kozmeticky skresal skóre (60:38). Brno v závere tretej periódy mierne zvýšilo svoje vedenie a tak pred poslednou časťou hry vyhrávalo 66:40.

Presvedčivé víťazstvo favorita

Záverečná štvrtina pokračovala v podobnom duchu ako predošlá. Český zástupca si naďalej kontroval svoj náskok, pričom päť minút pred skončením duelu vyhrával o 25 bodov – 75:50. Brno v závere zápasu mierne navýšilo svoje vedenie a napokon triumfovalo 83:54.

Zaujímavosťou stretnutia bol fakt, že Brno hádzalo až 32 trestných pokusov, pričom 22 z nich premenilo. Na druhej strane mali Liptáčky k dispozícii len 8 „šestiek“ a úspešné boli iba v jednom prípade.

Ružomberčanky potiahla mladá Štefančová

Najlepšou strelkyňou duelu bola Katarína Trehubová, ktorá svoj vynikajúci výkon okorenila 23 bodmi. Výborne jej sekundovala Petra Malíková, ktorá zaťažila konto súpera 14 bodmi. Trojicu najúspešnejších hráčok v českom tíme uzatvorila Anežka Kopecká, autorka 11 bodov.

Ružomberčanky bodovo potiahlo duo Alexandra BuknováMária Štefančová, ktoré zhodne zaznamenalo po 10 bodov. Žiadna iná hráčka z ružomberského družstva neprekročila dvojcifernú hranicu bodov.

Liptáčky čaká súboj o 5. – 8. miesto

Český tím po výhre nad Ružomberkom postúpil do semifinále, v ktorom si zmeria sily s Hradcom Králové. Zverenkyne Juraja Suju sa predstavia v zápase o 5. – 8. miesto proti ŠBK Šamorín.

KP Brno odohrá semifinálový duel v sobotu 11. marca o 18:30 hod. Ružomberčanky v súboji o 5. – 8. miesto nastúpia v rovnaký deň o 13:30 h.

Česko-slovenský pohár – štvrťfinále:

KP Brno – MBK Ružomberok 83:54 (48:23)

Body za KP Brno: Trehubová 23, Malíková 14, A. Kopecká 11, Hynková, Galíčková a Vlčková po 9, E. Kopecká 8. – MBK Ružomberok: Buknová a Štefančová po 10, Svetlíková a Andělová po 9, Hadačová 6, Jarošová 5, Urbanová 3, Uramová 2. Trojky: 5-3. Diváci: 103. Úspešnosť streľby: 53 % – 37 %. TH: 32/22 – 8/1. Rozhodovali: Linhart, Fáber, Kremser. Štvrtiny: 20:9, 28:14, 18:17, 17:14.

Program 2. ročníka Česko-slovenského pohára žien 2023 (10. – 12. marca 2023, Hradec Králové):