Neúspešný začiatok prípravy

Ružomberskí futbalisti remizovali v úvodnom prípravnom zápase s Považskou Bystricou. Foto: Rudolf Maškurica

Futbalisti MFK Ružomberok odohrali v sobotu 14. januára prvý prípravný duel proti MŠK Považská Bystrica. Liptáci v stretnutí nepotvrdili úlohu favorita a s druholigistom iba remizovali 1:1.

Zverenci Petra Struhára začali zimnú prípravu 5. januára. S výnimkou krátkeho sústredenia  v Maďarsku prebieha príprava vicemajstra v domácom prostredí. Ružomberčania majú počas nej naplánovaných päť prípravných zápasov, pričom prvý z nich odohrali na vlastnom ihrisku proti Považskej Bystrici.

Liptáci začali zimnú prípravu s niekoľkými zmenami v hráčskom kádri. Ružomberčania totiž v aktuálnom prestupovom období prišli už o troch hráčov. Oranžový dres si na jar nebude obliekať slovenský reprezentant Martin Regáli, ktorý prestúpil do belgického tímu KV Kortrijk.

Záložníkovi Filipovi Lichému sa skončilo hosťovanie a zamieril do Slovana Bratislava. Pod Čebraťom nebude pokračovať ani Adam Morong, ktorému sa skončila zmluva a jeho ďalším pôsobiskom bude MFK Skalica.

Favoritom duelu boli Liptáci

Ružomberčania sa po jesennej časti najvyššej slovenskej súťaže nachádzajú na 5. mieste so ziskom 24 bodov, keď v 18-tich dueloch zaknihovali päť výhier, štyri prehry a deväť remíz. Vicemajster sa však musí mať na pozore, keďže siedma Banská Bystrica na neho stráca iba tri body.

MŠK Považská Bystrica účinkuje v tomto ročníku v druhej najvyššej slovenskej súťaži, v ktorej po jeseni okupuje 10. pozíciu so ziskom 22 bodov. V uplynulej sezóne pôsobili Považania v tretej lige, ktorú suverénne ovládli, vďaka čomu si zaistili postup. Vzhľadom na kvalitu jednotlivých mužstiev boli favoritom stretnutia Liptáci.

Prvé dejstvo ovládla „Ruža“

V prvom polčase boli lepším a aktívnejším mužstvom Ružomberčania. Tí si počas úvodnej 45-minútovky vytvorili niekoľko sľubných šancí, no až do záveru dejstva bez gólového efektu. Liptáci boli blízko ku gólu v 43. minúte, kedy dostali možnosť zahrávať pokutový kop. Loptu si na biely bod postavil Matej Madleňák, no brankár hostí Marek Teplan jeho strelu zneškodnil.

Ľavý obranca „Ruže“ si však o pár sekúnd napravil chuť, keď sa v 45. minúte dočkal gólu a otvoril skóre stretnutia – 1:0. Po prvom dejstve tak vyhrávali zverenci Petra Struhára najtesnejším rozdielom.

Považania vybojovali cennú remízu

V druhom polčase dostali priestor na ružomberskej strane viacerí hráči z dorastu. Druhá 45-minútovka patrila druholigistovi, ktorí si počas nej vytvoril niekoľko príležitostí na skórovanie. Hostia sa napokon dočkali odmeny za ich zvýšenú aktivitu v 73. minúte, keď sa presadil Sebastián Čiernik.

O niekoľko minút mohli Považania dokonca otočiť skóre vo svoj prospech, lenže hlavička Dušana Kucharčíka skončila na brvne domácej brány. V závere duelu sa už nič vážnejšie neudialo a tak sa stretnutie pod Čebraťom skončilo remízou po výsledku 1:1.

Zaslúžená remíza

Tréner MFK Ružomberok Peter Struhár vyjadril spokojnosť s úvodným dejstvom jeho zverencov. „V prvom polčase chlapci dobre kombinovali a pomocou krátkych prihrávok sa dostávali za obranu súpera. Takto si vypracovali viaceré šance. Do zápasu sme išli so zámerom, aby každému hráčovi bol poskytnutý dostatočný priestor. V zostave sme mali aj našich mladých chlapcov.“

V druhom polčase dostali podľa Struhára príležitosť zahrať si aj hráči z dorastu: „V druhej polovici nám chýbala kompaktnosť a súperovi sme nechávali viac priestoru, hlavne v stredovej zóne. Chalani si už tak nevytvárali strelecké príležitosti, boli nepresní v prihrávkach. V tejto časti stretnutia sa hralo hore-dole.“

Kormidelník Považskej Bystrice Peter Jakuš bol spokojný s výkonom jeho mužstva v druhom polčase. „Moje pocity sú príjemné, keďže sme hrali s prvoligistom. Remíza nás teší. V prvom dejstve som nebol celkom spokojný, domáci mali dosť šancí. Podržal nás brankár, keď chytil penaltu. Druhý polčas bol naozaj dobrý. Chlapci boli nabudení, dokonca mohli výsledok aj otočiť.“

Vicemajstra čaká sústredenie v Maďarsku

Najbližší duel odohrajú Ružomberčania v utorok 17. januára o 13:30 h na pôde maďarského klubu ZTE FC Zalaegerszeg. Následne čaká zverencov Petra Struhára ďalší maďarský protivník – Szombathelyi Haladás(21. 1.). O týždeň na to sa Liptáci predstavia proti poľskému celku Zaglebie Sosnowiec(28. 1.). Posledný prípravný duel, ktorý bude zároveň generálkou na jarnú časť Fortuna ligy, odohrajú Ružomberčania na vlastnom ihrisku proti poľskému mužstvu Puszcza Niepolomice (4. 2.).

Jarná časť najvyššej slovenskej súťaže štartuje 10. februára, pričom Ružomberok počas nej čakajú štyri duely. Prvé ligové stretnutie v novom roku odohrajú Liptáci 11. februára na domácom štadióne proti Michalovciam. Následne sa predstavia na pôde Trnavy (18. 2.). O týždeň na to čaká vicemajstra krajské derby v Žiline (25. 2.). Základnú časť Fortuna ligy ukončia Ružomberčania domácim zápasom proti Dunajskej Strede (4. 3.).

Potom sa tabuľka rozdelí na dve polovice. Prvých šesť mužstiev si zahrá v skupine o titul, zvyšná šestica tímov bude účinkovať v skupine o záchranu. Zverencov Petra Struhára tak čaká veľmi náročná jar, v ktorej budú s vysokou pravdepodobnosťou bojovať do posledného kola o účasť v skupine o titul.