Neúspešný záver prípravy

Ružomberčanky odohrali v príprave päť zápasov. Foto: DVTK kosárlabda/Facebook

Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali cez víkend v záverečnom prípravnom zápase s DVTK Hun-Therm Miškovec 39:70.

Zverenkyne Juraja Suju absolvovali v Maďarsku posledný duel pred ostrým začiatkom sezóny. Liptáčky v príprave doposiaľ odohrali štyri súboje, v ktorých si pripísali dve výhrydve prehry. Najskôr sa „Ruža“ predstavila v Brne na New Jersey Cup-e, kde odohrala dve stretnutia proti domácemu KP TANY Brno.

Kým v prvom zápase ťahala za kratší koniec (prehra 36:48), tak v odvete uspela po výsledku 66:57. Uplynulý týždeň sa v Koniarni uskutočnil medzinárodný turnaj, na ktorom sa okrem domáceho družstva predstavilo aj KP TANY Brno a maďarský tím BKM Prima Natura Szigetszentmiklós. Ružomberčanky v úvodnom stretnutí zdolali brnenský výber 77:67. Na druhý deň ale nestačili na BKM Prima, ktorej napriek dobre rozohranému zápasu podľahli o 5 bodov – 69:74.

Liptáčkam sa v poslednom prípravnom stretnutí postavil do cesty maďarský tím DVTK Hun-Therm Miškovec, ktorý v uplynulom ročníku tamojšej súťaže obsadil 3. priečku. Rovnakú pozíciu si vybojoval aj v národnom pohári. Maďarské družstvo čaká, rovnako ako Ružomberok, náročný štart sezóny, keďže sa predstaví v barážipostup do Euroligy proti britskému družstvu London Lions. V prípade, že DVTK v danej konfrontácii uspeje, tak si zabezpečí miestenku v Európskej lige. Ak ale maďarský tím nebude úspešní, tak sa predstaví v Eurocupe.

O výsledku rozhodla druhá štvrtina

Ružomberčanky nastúpili u našich južných susedov s vidinou, že veľkého favorita môžu iba prekvapiť. V úvodnej štvrtine Liptáčky držali s domácim celkom krok, no napriek tomu túto časť hry prehrali o šesť bodov (12:18). V druhej 10-minútovke ale DVTK začal napĺňať papierové predpoklady a túto periódu suverénne ovládol o 20 bodov – 25:5. Po prvom polčase viedol maďarský tím 43:17.

V druhom dejstve si už domáce družstvo kontrolovalo svoj výrazný náskok, pričom pred poslednou štvrtinou ho mierne navýšilo – 61:27. Záverečnú periódu vyhrali hráčky spod Čebraťa 12:9, vďaka čomu zmiernili prehru na konečných 39:70. Liptáčky tak ukončili prípravný blok s bilanciou dve výhrytri prehry.

Najlepšími strelkyňami Ružomberka v tomto stretnutí boli Andrea Andělová a Viktória Havranová, ktoré zhodne zaznamenali po 11 bodov. Z domáceho celku to najlepšie „padalo“ Darcei Garbinovej, ktorá si pripísala 17 bodov.

Náročný úvod sezóny

Vo štvrtok 21. septembra o 18:00 hod. odohrajú basketbalistky MBK Ružomberok v Ostrave úvodný zápas kvalifikácie o postup do skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA (Eurocup). Odveta sa uskutoční o týždeň neskôr (28. september) v Koniarni. Víťaz tejto konfrontácie si zabezpečí miestenku v Eurocupe.

Nový ročník Niké extraligy žien otvoria zverenkyne Juraja Suju v nedeľu 1. októbra na domácej palubovke proti BK ŠK UMB Banská Bystrica.

Prípravný zápas:

DVTK Hun-Therm Miškovec – MBK Ružomberok 70:39 (43:17)

Body za DVTK: Garbin 17, Grigalauskyte 14, Charles 10, Lelik 7, Jovanovic 6, Nina 5, Kányási 4, Tenyér a Toman po 3, Tyra 1. – Body za MBK Ružomberok: Andělová a Havranová po 11, Kaliuzhna 6, Mikovčáková 4, Hadačová, Buknová a Štefančová po 2, Jarošová 1. Štvrtiny: 18:12, 25:5, 18:10, 9:12.