Nevydarený august v podaní Ruže

Ružomberskí futbalisti nemajú za sebou optimálny mesiac. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok majú za sebou druhý mesiac novej sezóny. V ňom odohrali šesť duelov, v ktorých zaznamenali dve výhry, tri remízy a jednu prehru.

Ružomberčania vstúpili do novej sezóny najvyššej slovenskej súťaže v pozícii vicemajstra, keďže v uplynulom ročníku obsadili 2. miesto za Slovanom Bratislava. Niet preto divu, že Liptáci majú v tejto sezóne opäť vysoké ambície.

Zverenci Petra Struhára sa ale v prebiehajúcom ročníku nachádzajú v hernej a výsledkovej kríze, čo ukázal už prvý mesiac novej sezóny. V júli totiž Liptáci zaznamenali v 7 dueloch dve výhry, tri remízy a dve prehry. „Ruža“ sa navyše pomerne rýchlo rozlúčila s Európskou konferenčnou ligou, keď ju v 2. predkole vyradila lotyšská Riga FC v súčte oboch zápasov 5:1.

Remízový kráľ

Prvý augustový duel odohrali Ružomberčania na pôde nováčika z Banskej Bystrice. „Struhárovcom“ absolútne nevyšiel prvý polčas, po ktorom prehrávali už 2:0. V druhom dejstve ale Liptáci v rozpätí 13 minút strelili tri góly a nakoniec si spod Urpína odviezli všetky body po výhre 3:2.

Následne sa Ružomberčania predstavili na vlastnom ihrisku proti ofenzívne ladenému Trenčínu. Tento zápas ale veľa futbalovej krásy nepriniesol. „Ruža“ slabom výkone s Trenčanmi len remizovala 0:0.

V ďalšom kole vicemajster cestoval do Zlatých Moraviec. Liptáci ale na pôde vtedajšieho posledného mužstva ligy nepotvrdili úlohu favorita a s ViOnom iba remizovali 2:2. Ružomberčania v tomto zápase nezvládli záver duelu, keď inkasovali v 86. minúte z kopačky jej bývalého hráča Adama Brenkusa. „Struhárovci“ zároveň predĺžili negatívnu sériu s týmto súperom, keďže na pôde Zlatých Moraviec zvíťazili naposledy v roku 2016.

Prvá prehra po polroku

Zakrátko čakalo na Ružomberčanov 2. kolo Slovenského pohára, v rámci ktorého sa predstavili na pôde nováčika VI. ligy OŠK RENOP Liptovská Teplá. „Ruža“ v tomto zápase potvrdila úlohu favorita a zvíťazila 2:0, hoci nepredviedla oslňujúci výkon.

Následne čakal na vicemajstra najdôležitejší duel mesiaca, keď privítali na domácom štadióne majstrovský ŠK Slovan Bratislava. Liptáci dlhé minúty odolávali tlaku súpera, no napokon inkasovali v nadstavenom čase a s belasými prehrali 0:1.

Slovanisti vďaka výhre ukončili dlhú 17-zápasovú šnúru Liptákov bez prehry v najvyššej slovenskej súťaži. „Ruža“ naposledy prehrala vo Fortuna lige vo februári, keď podľahla Liptovskému Mikulášu (3:2). Od tejto porážky zaznamenali Ružomberčania v nasledujúcich 17 stretnutiach až 9 výhier a 8 nerozhodných výsledkov, pričom chuť prehry v najvyššej slovenskej súťaži pocítili po dlhých 6 mesiacoch.

Posledný duel v auguste odohrali Ružomberčania v Michalovciach. Liptáci v tomto stretnutí ale nepotvrdili pozíciu mierneho favorita a na Zemplíne iba remizovali 1:1 a zaknihovali už 5 remízu v aktuálnom ročníku.

Náročný začiatok septembra

Prvý septembrový zápas obstarali Ružomberčania na svojom štadióne proti Trnave. Liptáci sa v tomto stretnutí ujali vedenia už v 55.sekunde zásluhou Štefana Gereca. „Struhárovcom“ skvelo vyšiel prvý polčas, v ktorom strelili až tri góly. Trnavčanom sa v druhom dejstve podarilo skóre iba znížiť a preto sa pod Čebraťom zrodila výhra „Ruže“ v pomere 3:2.

Treba ale dodať, že v danom stretnutí vyhralo šťastnejšie mužstvo, keďže Liptákov niekoľkokrát fantasticky podržal bankár Ivan Krajčírik. Ružomberčania vďaka triumfu zaknihovali prvú výhru na domácom štadióne v rámci najvyššej slovenskej súťaže v tomto ročníku.

O pár dní čakal na Ružomberok ďalší duel na vlastnom ihrisku. Tentokrát sa im do cesty postavila Žilina. Liptákom absolútne nevyšla úvodná 20-minútovka, po ktorej prehrávali už 0:2. V druhom polčase sa už skóre nezmenilo a tak Liptáci po slabom výkone zaznamenali druhú prehru vo Fortuna lige.

Posledný duel pred reprezentačnou prestávkou odohrali Ružomberčania v Makove, kde sa predstavili v rámci 3. kola Slovnaft Cupu. Liptáci opätovne nepredviedli oslňujúci výkon, ale napokon triumfovali na pôde účastníka IV. ligy 2:0 a postúpili do ďalších bojov o Slovenský pohár.

Rozsiahla maródka vicemajstra

Pod zlé výsledky Ružomberka sa do istej miery podpisuje aj značná maródka, ktorá trápi zverencov Petra Struhára od začiatku sezóny. V auguste nebolo Liptákom k dispozícií až desať hráčov, i keď niektorí chýbali iba pár zápasov.

Ružomberský kormidelník nemohol počítať s nasledujúcimi hráčmi – Samuel Šefčík, Marek Zsigmund, Martin Boďa, Kristóf Domonkos, Matej Kochan, Tomáš Bobček, Ivan Krajčírik, Filip Lichý, Adam Morong a Adrián Macejko.

Na druhej strane ale Liptáci v nedávno skončenom prestupovom období angažovali až šesť nových hráčov. Vedľa skúseného Adama Moronga zo Serede získali Ružomberčania aj kvarteto perspektívnych mladých hráčov – Adama Tučného z Trenčína, Matúša Malého z Dunajskej Stredy, Gabriela Halabrína zo Senice a Marka Kelemena z druholigovej Artmedie Petržalka. Ako posledného angažovali Ružomberčania ofenzívneho stredopoliara Martina Chriena, ktorý si v jesennej časti sezóny 2016/2017 už oranžový dres obliekal.

Len pred niekoľkými dňami predĺžili kontrakt s Ružomberkom brankár Ivan Krajčírik a záložník Oliver Luterán. Obaja hráči podpísali zmluvu s aktuálnym vicemajstrom Slovenska do konca sezóny 2025/2026.

Oslabených Liptákov čaká dvojtýždňové voľno

Keďže zápas Liptákov na pôde Dunajskej Stredy bol kvôli výmene trávnika v MOL Aréne presunutý na 18. novembra a počas budúceho víkendu príde na rad reprezentačná prestávka, Ružomberok čaká dlhšie obdobie bez ligového futbalu.

Liptáci aktuálne majú reprezentačnú pauzu, ktorú využijú na doliečenie. Po prestávke odohrá aktuálny vicemajster najbližší ligový duel až v piatok 30. septembra o 17:30 h, keď na domácom štadióne nastúpi proti nováčikovi zo Skalice.

Októbrový program otvoria futbalisti Ružomberka stretnutím na pôde nováčika, keď nastúpia proti Podbrezovej (7. 10.). Následne odohrajú „Struhárovci“ dva zápasy na domácom štadióne v rade. Najskôr privítajú Liptovský Mikuláš (15. 10.) a o týždeň neskôr Banskú Bystricu (22. 10). Októbrovú púť ukončia Liptáci v Trenčíne (29. 10.).