Nevydarený vstup do turnaja. Ružomberok si zahrá len o konečné umiestnenie

Liptáčky nezvládli úvodný duel turnaja. Foto: FB/Piešťanské Čajky
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali v piatok 26. januára štvrťfinálový zápas Federálneho pohára žien.

Piešťanská Diplomat aréna je v termíne 26. – 28. januára dejiskom tretieho ročníka Federálneho pohára. Na turnaji majú zastúpenie prvé štyri družstvá slovenskej Niké Extraligy žien po základnej časti súťaže a štyri tímy z českej Chance ligyktoré sa kvalifikovali na záverečný turnaj prostredníctvom play-off.

Ružomberské basketbalistky čakajú počas troch dní tri náročné stretnutia, pričom turnaj otvorili štvrťfinálovým vystúpením proti českému družstvu Levhartice Chomutov. Liptáčky však podobne ako v poslednom ligovom zápolení so Sláviou Banská Bystrica nepredviedli dobrý výkon a v súboji s piatym družstvom českej ligy neuspeli. Hráčky spod Čebraťa doplatili na mizernú streľbu, nedôslednú obranu a niekoľko zbytočných chýb.

Ružomberčanky zaznamenali v dueli iba dve úspešné trojky z desiatich pokusov, pričom obe premenili v druhom polčase. Zároveň sa „žabky“ opätovne trápili v trestných hodoch, keďže z 15 možností dokázali premeniť iba sedem. Naproti tomu ich súperky v tomto ukazovali boli z 19 pokusov úspešné až 16-krát. Český zástupca uspel v konfrontácii aj napriek tomu, že mu v ňom chýbala jeho najlepšia strelkyňa, a to švajčiarska legionárka Najai Pollardová.

Zranenie kľúčovej hráčky

Zverenkyne Juraja Suju pritom vstúpili do zápasu lepšie, keď viedli 6:1 aj 12:7. Následne však český celok vyhral úsek pomerom 7:1 a preklopil skóre vo svoj prospech (14:13). Rovnakým rozdielom napokon Chomutov ovládol aj prvú časť hry, po ktorej viedol 16:15.

Druhá štvrtina bola z ružomberského pohľadu najhoršia, keďže v nej zaznamenal iba chabých osem bodov. Slovenský zástupca sa v nej poriadne trápil v zakončení, pričom najväčším kameňom úrazu bolo zranenie jeho kľúčovej hráčky. Liptáčky síce na začiatku tejto časti hry otočili stav na svoju stranu (17:16), no bolo to zároveň naposledy v stretnutí, keď viedli.

Levhartice postupne zvyšovali svoj náskok, pričom v polovici druhej periódy vyhrávali o šesť bodov – 25:19. V závere prvého polčasu sa hra v Diplomat aréne na niekoľko minút prerušila, keďže sa nepríjemne zranila Andrea Andělová. Rozhodené Ružomberčanky následne inkasovali ešte štyri body a po úvodnom dejstve prehrávali o deväť bodov – 23:32.

Doplatili na streľbu

Do druhého polčasu nastúpili Liptáčky odhodlanejšie, s cieľom zmazať niekoľkobodové manko, lenže doplácali na streleckú nepresnosť a chyby v defenzíve. Napriek tomu sa však dokázali priblížiť súperovi na rozdiel štyroch bodov a znova boli v hre o postup – 38:42.

České družstvo ale v správnom momente zabralo a svoj náskok mierne navýšilo. O pár minút sa situácia zopakovala a tím Juraja Suju opäť zaostával len o štyri body – 40:44. Zostávajúci úsek hry ale patril Chomutovu, ktorý ho ovládol pomerom 9:3 a preto pred poslednou časťou hry viedol o 10 bodov – 53:43.

Chomutov nedopustil senzáciu

V úvode záverečnej štvrtiny navýšili Levhartice svoje vedenie už na úroveň 12 bodov (55:43), lenže „Ruža“ kontrovala na 47:55 zo svojho pohľadu. Päť minút pred záverečným klaksónom malo české družstvo k dispozícii už 13-bodový vankúš (62:49) a bolo na dobrej ceste postúpiť medzi kvarteto najlepších tímov.

Ružomberčanky sa však nevzdávali a šiestimi bodmi v rade vykresali iskierku nádeje (55:62). Chomutov si však svoj náskok skúsene postrážil a nedopustil prekvapenie. Liptáčky v závere síce stratu mierne skresali, no napriek tomu prehrali 59:64.

Slovenský súboj

Liptáčkam nepomohla k výhre ani najlepšia strelkyňa duelu, 20-bodová Oľga Jackovecová. Pätnástimi bodmi ju doplnila kapitánka MBK Alexandra Buknová. Na českej strane žiarila 19-bodová Monika Fučíková, ktorej zdatne sekundovala autorka 15 bodov Jesika Maud Hibalová.

Levhartice Chomutov si vďaka triumfu zaistili postup do semifinále, v ktorom vyzvú Žabiny Brno. Basketbalistky MBK Ružomberok čaká zajtra (27. januára o 12:00 h) zápas o 5.-8. miesto proti ŠBK Šamorín.

Federálny pohár – štvrťfinále:

MBK Ružomberok – Levhartice Chomutov 59:64 (23:32)

/Levhartice Chomutov postúpili do semifinále/

MBK Ružomberok: Jackovecová 20, Buknová 15, Andělová a Havranová po 9, Jarošová 4, Mikovčáková 2.

Levhartice Chomutov: Fučíková 19, Hibalová 15, Satoranská 9, Kadlecová a Rylichová po 5, Staříková 4, Brejchová 3, Kučerová a Bartoňová po 2.

Trojky: 2-4. Diváci: 51. Úspešnosť streľby: 38 % – 35 %. TH: 15/7 – 19/16. Rozhodovali: Vávrová, Uhrin, Kavan. Štvrtiny: 15:16, 8:16, 20:21, 16:11.