Nový futbalový tréner: Sme ambiciózni tréneri v tíme s ambicióznym majiteľom

Tri týždne trvali futbalové dovolenky. Od štvrtka sú hráči MFK Ružomberok opäť v príprave na novú sezónu.

Už bez obrancov Petra Masla, Jozefa Menicha a stredopoliara Branislava Ľuptáka začala príprava futbalistov Ružomberka na nový ročník Fortuna ligy. Pridali sa tak k odchádzajúcim Arturovi Pikkovi a Nerminovi Haskićovi, ktorým skončila zmluva a klub im ju nepredĺžil.

Viaceré odchody, žiaden istý príchod

Na štadióne nebol ani generálny riaditeľ Ľubomír Golis (zasadanie Únie ligových klubov) ani športový riaditeľ Dušan Tittel (zasadanie Národnej rady SR), kto by odchody a príchody hráčov zdôvodnil. Z klubu odišli až traja obrancovia, jeden defenzívny stredopoliar a jeden útočník.

„To je futbalový život, nejakí hráči odišli, nejakí prídu. Uvidíme, ako sa to podarí vyšperkovať na tú sezónu,“ odpovedal momentálne zranený kapitán MFK Dominik Kružliak.

Kružliak je štyri mesiace po operácii kolenných väzov a s tímom zatiaľ trénovať nebude.

„Minimálna doba liečenia takéhoto zranenia je pol roka. Chodím každý deň dopoludnia k Romanovi Švantnerovi do Banskej Bystrice, popoludní behám po rovine tu v Ružomberku. Viac zatiaľ nemôžem, ale postupne budem do toho zapájať aj loptu. Noha ma nebolí, nepuchne, verím, že tak o dva mesiace budem na ihrisku,“ hodnotil svoj zdravotný stav čoskoro 22-ročný stopér oranžových. Len pred mesiacom Kružliak predĺžil s Ružomberkom zmluvu do konca nadchádzajúcej sezóny.

Dominik Kružliak (vľavo) s vedúcim mužstva Petrom Adamčiakom. Foto – Rudolf Maškurica.

Na ihrisku sa objavili aj tri nové tváre. Michal Beseda, Marko Platiša a futbalovému fanúšikovi asi najznámejšia Roman Sabler. Rovnako 22-ročný futbalista debutoval v najvyššej súťaži už v roku 2014 a práve pod Čebraťom strelil v drese Dunajskej Stredy svoj premiérový ligový gól.

„Pamätám si to veľmi dobre. Prvý raz som nastúpil v lige od základu. Aj zatiaľ posledný ligový gól som dal proti Ružomberku. To bolo v drese Podbrezovej. Teraz som tu, mám desať dní, aby som sa ukázal a získal angažmán,“ vravel pred prvým tréningom kmeňový hráč Dunajskej Stredy, ktorý za tri roky odohral v najvyššej súťaži 56 zápasov a dal šesť gólov. Posledný rok hosťoval v prvoligovom Šamoríne bez gólového zásahu.

„Všetci traja hráči sú tu skúške. Vybral si ich klub. Majú desať dní na to, aby sa ukázali,“ komentoval nové tváre na ihrisku nový tréner David Holoubek.

Kto sa bojí zostane doma. My sme tu

Ružomberok už pred dvomi týždňami zverejnil, že novou trénerskou dvojicou bude český tandem David Holoubek, Jíři Jarošík. Obaja sú na futbalovej scéne stále začínajúcimi trénermi.

Holoubek dlhé roky pôsobil ako mládežnícky kouč v pražskej Sparte, kde sa na začiatku roka 2016 dostal až na lavičku A-mužstva. Oficiálne ako asistent, pretože nemal dokončenú futbalovú licenciu, vydržal necelého pol roka. Počas poslednej zimy dostal príležitosť v Slovane Liberec, s ktorým skončil na šiestom mieste. Následne prijal ponuku z Ružomberka.

„Kým som sem prišiel, videl som dve stretnutia naživo a asi šesť zápasov z videa. Tých hráčov som trochu spoznal, samozrejme, teraz sme si iba podali ruky, povedali sme si všeobecné informácie a odteraz máme štyri týždne, aby sme sa lepšie spoznali a pripravili na ligu,“ vravel o prvých kontaktoch so šatňou MFK Holoubek.

Prvý muž lavičky dostal hneď aj otázku, či si uvedomuje, že prichádza na vratkú ružomberskú stoličku.

„Kto sa bojí zostane doma. A my sme tu,“ odvetil sebavedome 38-ročný tréner.

Rozprával sa už aj s väčšinovým majiteľom klubu Milanom Fiľom od ktorého podľa vlastných slov presne stanovené ciele nedostal.

„Že by to mala byť Európska liga priamo vyslovené nebolo, ale v podtexte to rezonovalo. Samozrejme, Európska liga je krásna súťaž, zažil som ju v Sparte a treba ju hrať. My sme ambiciózni tréneri, v klube s ambíciami a s ambicióznym majiteľom. To hovorí za všetko,“ odpovedal novinárom Holoubek.

Hviezdny „asistent“

Jarošík (vľavo) a Holoubek počas prvého tréningu. Foto – Rudolf Maškurica.

Futbalisti strávia prvých desať dní prípravy doma, potom ich čaká sústredenie v Nymburku a Kroměříži v Českej republike. Koho a ani ktoré posty by chcel počas mesačnej prípravy do kádra posilniť neprezradil.

„Určite si to nechám zatiaľ pre seba. Viem, že to nemáte radi, ale ešte sa na tom pracuje,“ zatajil.

Holoubek prišiel na Liptov aj so svojím asistentom Jířim Jarošíkom a kondičným trénerom Jotisom Kucalasom. Najmä Jarošík má za sebou zaujímavú a najmä úspešnú hráčsku minulosť. Osemkrát v štyroch rôznych ligách sa počas kariéry radoval z majstrovského titulu. Okrem domácej Sparty Praha ešte aj s CSKA Moskva, Chelsea Londýn a aj Celticom Glasgow.

„Na Slovensko som sa ako hráč nedostal, tak som sa tu prišiel ako tréner. Zvykám si na novú pozíciu. Vidím teraz veci, ktoré si ako hráč neuvedomujete, no z pozície trénera sú nevyhnutné. Futbal mám najradšej zo všetkého a teším sa, že som pri ňom mohol zostať aj po skončení kariéry,“ hovoril na ružomberskom štadióne 40-ročný Jarošík.

David Holoubek novinárom stihol povedať, že Jarošík nie je jeho asistentom, lebo to slovo nemá rád. Hoci on nesie zodpovednosť prvého muža lavičky, sú vraj rovnocenní tréneri s rovnakými kompetenciami aj úlohami.

Prvý tréning na začiatku sezóny 2018/2019. Foto – Rudolf Maškurica.

Prehľad prípravných zápasov MFK:

17. 6. 2018 o 16:00 OŠK Breza – MFK Ružomberok (benefičný zápas)
19. 6. 2018 o 18:00 FK Pohronie – MFK Ružomberok
23. 6. 2018 o 11:00 FC Baník Ostrava – MFK Ružomberok
27. 6. 2018              AC Sparta Praha – MFK Ružomberok
30. 6. 2018 o 11:00 FK Pardubice – MFK Ružomberok
3. 7. 2018                SK Sigma Olomouc – MFK Ružomberok
10. 7. 2018              MFK Karviná – MFK Ružomberok
14. 7. 2018 o 18:00 MFK Ružomberok – FK Fotbal Třinec

Hráči na začiatku prípravy:

Brankári: Matúš Macík, Lukáš Urminský

Obrancovia: Ján Maslo, Šimon Kupec, Michal Jonec, Matej Čurma, Lukáš Ondrek

Stredopoliari: Kristi Qose, Peter Gal Andrezly, Dalibor Takáč, Dominik Kunca, Matej Kochan, Matej Madleňák, Jakub Kudlička, Tihomir Kostadinov, Erik Daniel, Adam Brenkus, Milan Ferenčík, Marek Zsigmund

Útočníci: Štefan Gerec, David Čapek, Róbert Gešnábel, Marek Bobček, Rastislav Kružliak

Na skúške: Roman Sabler, Marek Beseda, Marko Platiša

Netrénovali: Ivan Krajčírik a Matúš Kmeť (reprezentácia SR “18“), Dominik Kružliak a Mário Mrva (zranenia)

Titulná fotografia – Jíři Jarošík (vľavo) a David Holoubek, noví tréneri MFK Ružomberok. Autor – Rudolf Maškurica

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.