Nový priestor pre umenie

Galéria Rozeta bude sprístupnená pre verejnosť od októbra v pravidelných otváracích hodinách. Foto: Galéria Rozeta
V Ružomberku vznikla Galéria Rozeta, ktorá je venovaná kvalitnému súčasnému umeniu aj domácim tvorcom.

Ich sen sa stal skutočnosťou. Po takmer 50-tich rokoch sa konečne podarilo otvoriť priestor pre súčasné umenie. Jej iniciátori sa o to usilovali dlhé roky, no nakoniec Galériu Rozeta slávnostne otvorili začiatkom septembra – symbolicky počas festivalu Fullove dni, ktoré pripomínajú slávneho ružomberského rodáka.

,,Otvorenie Galérie Rozeta trvalo veľmi dlho. Som rád, že som sa toho dožil ako jeden z troch iniciátorov, ktorí sme sa o to snažili 50 rokov,“ skonštatoval akademický maliar Ján Kudlička, ktorý v 70-tych rokoch spolu s už zosnulým výtvarníkom Milanom Adamčiakom a konceptuálnym umelcom Róbertom Cyprichom iniciovali vznik novej galérie v Ružomberku. Chceli vytvoriť priestor pre mladých umelcov.

Vtedy sa to nepodarilo zrealizovať. Umelecké združenie Rozeta fungovalo od roku 1994 určité obdobie, neskôr jeho činnosť pozastavili. Prešli roky, ktoré sprevádzali malé náznaky, že by ten priestor skutočne mohol vzniknúť. Do úplného konca tápania sa dostali približne pred rokom, kedy sa z myšlienky začal realizovať zhmotnený sen. Vďaka zanietenosti viacerých umeleckých duší sa podarilo vytvoriť ďalšie kultúrne centrum v Ružomberku.

,,To, že to vzniklo, je podľa mňa veľký počin. Táto galéria je vybudovaná naozaj veľmi kvalitne a ak bude fungovať v dobrej kondícii a mesto ju bude naďalej podporovať, tak si myslím, že to môže byť veľmi dobrý bod nielen pre Ružomberok, ale pre celú kultúru,“ vyzdvihol Kudlička.

Slávnostné otvorenie galérie

Galériu oficiálne otvorili v piatok 9. septembra vernisážou výstavy s názvom Čo je doma, to sa počíta. Svoju tvorbu odprezentovalo 13 autorov – ružomberskí maliari, sochári či architekti. Tí si na výstavu pozvali svojich  priateľov z výtvarného alebo architektonického prostredia, ktorí sú akýmkoľvek spôsobom prepojení s Ružomberkom.

 „Ako napovedá už samotný názov, výstava prináša výber z domácej umeleckej scény. Vystavujúci autori sú súčasťou ružomberskej umeleckej scény, pochádzajú z tohto mesta alebo tu dlhodobo pôsobia. Sú tým najlepším, čo ružomberská výtvarná scéna ponúka. Svojimi úspechmi výrazne prekračujú hranice regiónu a Slovenska,” priblížila kurátorka výstavy Zuzana Gažíková, riaditeľka Galérie Ľudovíta Fullu. Aktuálna výstava potrvá do 22. januára 2023.

Svojím umením do galérie prispeli maliari Pavol Rusko a Ján Kudlička, ktorí oslovili sochárov Rastislava Biarinca a Štefana Papča. Architekti Peter Abónyi, Vavrinec Kendera a Richard Kalmár oslovili intermediálnych výtvarníkov Zuzanu Hruškovú, Jakuba Pišeka a scénografa Borisa Kudličku, kurátorka výstavy Zuzana Gažíková pozvala sochárku Miru Podmanickú, Peter Svrček a Fawad Qasemyar oslovili maliara Mareka Jarottu a textilnú výtvarníčku Martu Bošelovú.

Vystavené diela si inštalovali autori spolu s členmi združenia Rozeta. Foto: Galéria Rozeta

Domáca, ale aj svetová

Galéria vznikla najmä preto, že chceli dať priestor pre edukáciu, no aj preto, aby vznikla zbierka umenia (obrazy, sochy, konceptuálne veci, grafika…) od profesionálnych výtvarníkov nielen z Ružomberka či Slovenska, ale aj medzinárodne pôsobiacich. ,,Rozeta nie je len edukačno-výstavná galéria, ale aj zbierkotvorná inštitúcia,“ vyzdvihol dôvod vzniku galérie J. Kudlička.

Galérii Rozeta plánujú spolupracovať s domácimi, ale i zahraničnými výtvarníkmi, sochármi či architektmi. Hranice v umení pre nich neexistujú. ,,Chceme medzinárodne kooperovať a pozývať k nám výtvarníkov ku kvalitným výstavám. Mohli by tu tvoriť a svoje diela by zanechali v galérii,“ vyslovil predstavy jej iniciátor Ján Kudlička.

Zároveň v nej radi privítajú mladých umelcov, ktorí by sa chceli podieľať na jej fungovaní a raste. ,,O kultúru by sa mali zaujímať najmä mladí, ktorí majú vízie, no na druhej strane si myslím, že v tom procese vymýšľania musí byť aj medzigeneračný vzťah. Keď je dobrý pomer medzi ľuďmi staršieho veku so skúsenosťami a mladými, môže to priniesť veľmi pekné výsledky,“ skonštatoval Kudlička.

Plánujú vytvoriť mestskú galériu

Galéria sa momentálne nachádza na Plavisku 7 v budove, kde nájdete aj ateliér Petra Abónyiho s Fawadom. Priestor je jemný, elegantný, profesionálne osvetlený, čo dodáva umeleckým dielam svoju gracióznosť. Je však dočasný. Ich snom je vytvoriť mestskú galériu hneď vedľa Mestského úradu – v Legerského vile.

,,Uvažovali sme nad tým, že by to bol dobrý priestor pre galériu. Jednak je to blízko radnice, čiže priestor by využívalo aj mesto na stretnutia či vítanie hostí, zároveň je to taký východiskový bod na Námestie Andreja Hlinku, ktorému treba dať život,“ opísal svoje predstavy Kudlička. Uvažuje o galérii spojenej s kaviarničkou či knižnicou.

,,Okolo by vzniklo koncepčné rozárium, kde by mohli byť ruže z celého sveta. Ľudia by si tam mohli prísť sadnúť a oddýchnuť si. Rekonštrukcia by ale trvala možno tri-štyri roky,“ zdôvodnil akademický maliar.

Tvorivé aktivity v plnom prúde

Napriek tomu, že slávnostné otvorenie sa konalo v septembri, galéria svoje brány pootvorila niektorým zvedavcom už pred mesiacom a pol. Počas letných prázdnin sa v industriálnych priestoroch stretávali profesionálni umelci – Marta Bošelová, Andrea Dobošová a Miška Urbanová s nádejnými umelcami a spoločne tvorili.

Počas leta fungovali tvorivé stretnutia, ktoré sa obnovia opäť v októbri a novembri. Foto: Galéria Rozeta

,,Chceme, aby galéria prezentovala kvalitné umenie a aj aktivity, ktoré bude robiť pre deti, dôchodcov, pre rôzne združenia…“ načrtol galerijné plány Kudlička, na ktorých momentálne pracujú. Známe sú aj otváracie hodiny pre verejnosť, a to každý utorok a štvrtok od 13:00 – 17:00 a každú stredu a piatok od 9:00 – 13:00 h.

Galéria Rozeta plánuje rozvíjať svoje pôsobenie o podujatia zamerané na umenie, tvorivé dielne či workshopy. ,,Počas trvania výstavy pripravujeme pre verejnosť sprievodné podujatia – stretnutie s umelcami a s architektami,“ prezradila kurátorka výstavy Gažíková.

Na zriadení galérie sa finančne podieľala aj ružomberská samospráva sumou 40-tisíc eur. ,,Veríme, že aj ďalší primátor a vedenie mesta bude naďalej podporovať kultúru a umenie, ktorú tu máme. Veď podľa kultúry sa hodnotí národ,“ dodal na záver Kudlička.

Foto: Galéria Rozeta

Článok pôvodne vyšiel v októbrovom vydaní RK Magazínu.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.