Nový ročník ženskej basketbalovej Extraligy s výraznou zmenou

Ružomberské basketbalistky čaká v základnej časti súťaže 12 zápasov. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrajú úvodné kolo novej sezóny Niké extraligy žien v sobotu 30. septembra o 17:00 h proti BK ŠK UMB Banská Bystrica.

Zverenkyne Juraja Suju vstúpia do nadchádzajúceho ročníka v pozícii bronzového tímu. Ten získali po triumfe v sérii o 3. miesto nad Young Angels Košice (2:1 na zápasy). V novej sezóne Niké extraligy žien bude účinkovať len 7 družstiev. Okrem MBK Ružomberok sa v ňom predstavia aj Piešťanské Čajky, Slávia Banská Bystrica, Young Angels Košice, ŠBK Šamorín, CBK Košice a BK ŠK UMB Banská Bystrica.

V najbližšom ročníku sa ženská najvyššia súťaž bude musieť zaobísť bez BAM Poprad. Hráčky spod Tatier skončili v ostatnej sezóne posledné a zahrali si baráž o udržanie sa. V nej Popradčanky neboli úspešné, keď prehrali s Young Angels Academy 0:2 na zápasy. V princípe to znamená, že v každom kole bude mať jeden z extraligových tímov voľno.

Keďže v nastávajúcom ročníku bude v lige pôsobiť len 7 družstiev, tak zo súťaže nevypadne žiaden tím a baráž sa tým pádom neuskutoční. Družstvo, ktoré získa právo postupu do baráže, priamo postúpi do Extraligy.

Tri zápasy v priebehu týždňa

Liptáčky odštartujú novú sezónu v sobotu 30. septembra, keď na domácej palubovke privítajú BK ŠK UMB Banská Bystrica. Už o niekoľko dní na to čaká Ružomberčanky prvá ostrá ligová previerka, keď vycestujú pod Urpín, kde nastúpia proti banskobystrickej Slávii (4. október). V ďalšom kole „Ruža“ privíta Young Angels Košice (7. október).

Vzápätí čaká „žabky“ ďalší domáci súboj, tentoraz sa im do cesty postavia CBK Košice (14. október). Následne vycestujú zverenkyne Juraja Suju do Šamorína (21. október). Na záver mesiaca sa ružomberskí fanúšikovia môžu tešiť na veľký šláger, keď Liptáčky nastúpia proti majstrovským Piešťanským Čajkám (28. október).

Základnú časť ukončia v Piešťanoch

V 7. kole budú mať Ružomberčanky ako posledný celok v súťaži voľno. Onedlho na to sa začne druhá polovica ligy, ktorú „Ruža“ zaháji duelom proti BK ŠK UMB Banská Bystrica (18. november). Krátko na to čaká „žabky“ ďalší celok z mesta pod Urpínom a to Slávia Banská Bystrica (25. november). Záverečný mesiac aktuálneho roka otvoria Liptáčky súbojom v metropole východu proti Young Angels Košice (2. december).

Aj v ďalšom kole pocestuje „Ruža“ na východ krajiny, keď vyzve CBK Košice (9. december). Posledné stretnutie v tomto roku odohrajú „žabky“ týždeň pred Vianocami na domácej pôde proti ŠBK Šamorín (17. december). Prvý duel v novom roku bude pre Ružomberčanky poriadne náročný, keďže pocestujú do Piešťan (6. január). Tento súboj bude pre Liptáčky zároveň poslednýzákladnej časti, keďže v nasledujúcom kole budú mať voľno.

Play-off začína na jar

Po odohraní základnej časti súťaže sa liga rozdelí na dve poloviceskupinu o titul a skupinu o záchranu. Úvodné duely týchto skupín sú na programe 20. januára, pričom každé družstvo čaká 6 stretnutí. Do nadstavby si družstvá berú len výsledky vzájomných zápasov.

Vyraďovacia časť ženskej basketbalovej Extraligy má začiatok stanovený na 20. marec, pričom prvé dva tímy v skupine o 1. – 4. miesto postupujú priamo do semifinále. Štvrťfinále sa bude hrať na dva víťazné duely. Semifinálová séria, rovnako ako finálové súboje, sa budú hrať na tri víťazné stretnutia. Víťaza najvyššej súťaže spoznáme najneskôr 4. mája. Titul obhajujú Piešťanské Čajky, ktoré vo finále zdolali Sláviu Banská Bystrica 3:0 na zápasy.

Slovenský a Federálny pohár sa uskutoční

Okrem najvyššej slovenskej súťaže sa v nadchádzajúcom ročníku uskutoční aj Slovenský pohár. Ten je predbežne naplánovaný na 16. – 18. február 2024, pričom Ružomberčanky v ňom budú obhajovať bronz.

Ešte pred národným pohárom je na programe Česko-slovenský pohár v termíne od 26. – 28. januára 2024. Zúčastnia sa ho prvé štyri tímy Niké Extraligy žien po základnej časti súťaže a prvé štyri české družstvá z kvalifikácie Federálneho pohára žien. V uplynulej sezóne sa v ňom predstavili aj basketbalistky MBK Ružomberok, ktoré po nevydarenom účinkovaní obsadili posledné 8. miesto.

Najvyššiu ženskú basketbalovú súťaž čakajú počas ročníka aj dva asociačne termíny. Prvý sa uskutoční od 6. – 13. novembra. Druhá reprezentačná prestávka je na programe od 5. – 12. februára 2024.

Program MBK Ružomberok v základnej časti Niké extraligy žien:

 • 1. kolo30. september o 17:00: MBK Ružomberok – BK ŠK UMB Banská Bystrica
 • 2. kolo4. október o 18:00: Slávia Banská Bystrica – MBK Ružomberok
 • 3. kolo7. október o 17:00: MBK Ružomberok – Young Angels Košice
 • 4. kolo: 14. október o 17:00: MBK Ružomberok – CBK Košice
 • 5. kolo21. október o 18:00: ŠBK Šamorín – MBK Ružomberok
 • 6. kolo28. október o 17:00: MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky
 • 7. kolo: 4. november: MBK Ružomberok /voľno/
 • 8. kolo: 18. november o 17:00: BK ŠK UMB Banská Bystrica – MBK Ružomberok
 • 9. kolo: 25. november o 17:00: MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica
 • 10. kolo: 2. december o 17:00: Young Angels Košice – MBK Ružomberok
 • 11. kolo: 9. december o 17:00: CBK Košice – MBK Ružomberok
 • 12. kolo: 17. december o 17:00: MBK Ružomberok – ŠBK Šamorín
 • 13. kolo: 6. január o 18:00: Piešťanské Čajky – MBK Ružomberok
 • 14. kolo: 13. január: MBK Ružomberok /voľno/

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.