O basketbalových majsterkách Slovenska rozhodne sobotný zápas v Koniarni. Prísť môžu aj fanúšikovia

Piaty a zároveň posledný duel finálovej série medzi Ružomberkom a Piešťanmi bude môcť vidieť aj 400 divákov priamo v hľadisku. Splniť však musia pre niektorých až nesplniteľné podmienky.

Pre účasť na zápase v Koniarni bude verejnosť potrebovať PCR alebo LAMP test nie starší ako 36 hodín a zároveň antigénový test nie starší ako 12 hodín.

Zápas však bude podľa ružomberského klubu zadarmo. „Je potrebné v prípade, že plánujete príchod na zápas, napísať e-mailom na info@mbkruzomberok.sk vaše identifikačné údaje,“ napísal MBK Ružomberok na sociálnej sieti facebook. Ľudia však musia mať dva testy.

V stanovisku odborného konzília a Úradu verejného zdravotníctva SR sa uvádza, že „cieľom je overiť si v praxi efektivitu nastavených podmienok a použitia rôznych druhov testov vo vzťahu k riziku šírenia Covid-19 na hromadných podujatiach.“

Pre mnohých sú však tieto podmienky nesplniteľné. Podľa výkonného riaditeľa MBK Ružomberok Radoslava Popelku je v podstate cena PCR testu podobná cene lístka na zápas plne profesionálnej basketbalovej súťaže NBA.

Popelka vníma pozitívne, že na posledný zápas sezóny budú môcť prísť aj fanúšikovia, ale pýta sa za akú cenu. „Sú to podmienky, splniť sa dajú, ale za akých okolností,“ povedal pre RK Magazín manažér MBK Ružomberok.

Generálny sekretár Slovenskej basketbalovej asociácie Andrej Kuffa skonštatoval, že podmienky sú pre 95 percent ľudí nemysliteľné. „Ak štát nebude dotovať PCR testy pre športových fanúšikov, tak podmienky sú v podstate nesplniteľné. V tejto neľahkej dobe platiť desiatky eur len za testy, plus cenu lístka, aby sa človek mohol ísť pozrieť na basketbal,“ povedal Kuffa.

„Je nešťastné, že výnimku nemajú ani ľudia zaočkovaní už aj druhou dávkou, ktorých je na Slovensku aktuálne zhruba 350-tisíc. Majú síce výnimku z testovania, ale nemajú výnimku, aby sa mohli prísť pozrieť na basketbal. Vravím, je to dobrý začiatok, ale neviem, koľko ľudí za týchto podmienok dostaneme do basketbalových hál,“ povedal Kuffa.

Ružomberčanky sa dostali do finále cez Spišskonovovešťanky a Banskobystričanky. Aktuálny stav finálovej série s Piešťanskými Čajkami je 2:2. Zápas je na programe v sobotu 1. mája o 17. hodine.

Do haly vpustia maximálne 400 divákov a fanúšikovia, ktorí majú záujem prísť na zápas musia kontaktovať klub na mail info@mbkruzomberok.sk.

Titulná fotografia: archívny záber zo zápasu medzi Ružomberkom a Piešťanmi z januára 2020. Foto – Rudo Maškurica

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.