O mojej kandidatúre rozhodnú Ružomberčania

Prvým, kto oznámil záujem uchádzať sa o funkciu primátora, je podnikateľ a mestský poslanec Róbert Kolár.

Začiatkom mája ste verejne ohlásili, že máte záujem uchádzať sa o pozíciu primátora. Prečo ste sa tak rozhodli?

Lebo naše mesto zvädlo. Počúvam to zo všetkých strán a vnímam to aj osobne. Vedenie mesta s tým nič nerobí, primátor mesta tu pre svojich občanov nikdy nie je.

Druhým dôvodom je, že mám 45 rokov a cítim sa plný energie. Za sebou mám viac ako dvadsať rokov manažérskych skúseností a pred sebou ďalších dvadsať rokov aktívneho života, počas ktorých môžem pracovať pre mesto. Teda, keď mi to zdravie umožní.

Tvrdíte, že mesto stagnuje. Myslíte tým uplynulé štyri roky alebo hovoríte o dlhšom čase?

Ružomberok celkovo nemal šťastie na primátorov, striedal sa nám tu jeden zvädnutý politik za druhým. Kedysi bol Ružomberok centrom kultúry a vzdelanosti, no po spoločenských zmenách v roku 1989 nevyužilo svoj potenciál. Dnes už sa hrdosť na naše mesto nenosí, čo ma ako lokálpatriota mrzí.

Skúste byť konkrétnejší.

Tých problémov je mnoho. Zo všetkých strán počúvam a sám to vidím, ako zvädla doprava, čistota vzduchu, pracovné príležitosti aj život v meste. Ľudia nemajú kde parkovať, chýba nám námestie, ak nepočítam dieru po Auparku, ktorú niektorí ironicky nazývajú Badánikovo námestie. V meste turizmu, ktorým chceme byť, chýbajú cyklotrasy, na sídliskách sú rozbité chodníky.

Nemôže byť jedným z dôvodov stagnácie aj to, že v posledných rokoch mesto funguje len s jedným a nie s dvoma viceprimátormi, ktorí sú s primátorom hlavnou zložkou výkonnej moci?

Neviem to posúdiť, poslancov nikto neinformoval, ako boli prerozdelené kompetencie po tragickej smrti viceprimátora Oldricha Lauka.

V tom čase sa spomínalo, že novým viceprimátorom by ste sa mohli stať aj vy.

Tiež sa ku mne dostali také reči, ale nikdy som nedostal oficiálnu, ba ani neoficiálnu ponuku zastávať tento post.  

Vráťme sa ešte k oznámeniu vašich plánov do budúcnosti. Povedali ste, že máte ambíciu kandidovať za primátora, ale zároveň ste dodali, že definitívne rozhodnutie oznámite až koncom leta a dovtedy sa chcete zamerať na zber podpisov pod vašu kandidatúru. Čo sledujete touto stratégiou?

Myslím, že táto postupnosť je fér. Najprv chcem vidieť a počuť, či podpora verejnosti vo mňa a v zmenu kvitne, a na základe toho sa rozhodnem ako ďalej.

Získať približne 500 podpisov, ktoré potrebujete k tomu, aby ste mohli kandidovať ako nezávislý kandidát, by nemal byť veľký problém.

Nejde len o samotné podpisy. Ružomberok zvädol aj pre to, že sa tu o názor ľudí nikdy nikto nezaujímal. Chcem počuť aj osobné názory Ružomberčanov – na moju osobu, na fungovanie mesta, na to, čo ich teší a trápi. Preto som v týchto týždňoch v uliciach mesta a rozprávam sa s ľuďmi.

S akou víziou pred nich predstupujete?

Počas týchto stretnutí nechcem rozprávať, ale počúvať. Až na základe týchto poznatkov zostavím program, s ktorým sa budem uchádzať o dôveru občanov.

Takže zatiaľ žiadny program nemáte?

Postupne ho tvorím v spolupráci s mojim tímom. Kľúčové však bude to, čo nám povedia bežní ľudia a to doňho zapracujeme. Potrebujeme vedieť, čo ľudia chcú v meste a z mesta mať, a nie im vnucovať našu predstavu.

Kedy svoj program predstavíte?

Keď budem cítiť, že záujem o moju kandidatúru rozkvitol a ohlásim ju.

Môže sa stať, že nakoniec sa rozhodnete predsa len nekandidovať?

Teraz som v uliciach, zbieram podpisy, zoznamujem sa s názormi ľudí. O svojich ďalších krokoch budem informovať, keď na to príde čas.

Okrem vás sa spomínajú aj ďalší potenciálni kandidáti, ktorí sú zároveň vašimi poslaneckými kolegami – Karol Javorka a Ján Bednárik. Aj oni hovoria o potrebe zmeniť dnešné fungovanie mesta. Nenahrávate tým vlastne súčasnému primátorovi Igorovi Čomborovi, ktorému, ak sa teda rozhodne opäť kandidovať, budú vyhovovať viacerí protikandidáti, ktorí si budú vzájomne odoberať hlasy?

Opäť sú to len špekulácie. Zatiaľ nikto zo spomínaných ľudí neohlásil svoju kandidatúru, ani sa neuchádza o podpisy Ružomberčanov.

Novinárčina je aj o modelovaní možných scenárov politického a spoločenského vývoja. Takže ešte jedna špekulatívna otázka – viete si predstaviť, že by sa potenciálni vyzývatelia súčasného primátora dohodli na vzájomnej spolupráci?

Ružomberok je malé mesto, kde sa všetci poznáme. S Karolom Javorkom aj Jánom Bednárikom sa poznáme už celé roky. Vzájomne komunikujeme nielen ako kolegovia poslanci, ale aj ako priatelia. Ja som otvorený spolupráci, no skutočná podpora, od ktorej budem závisieť, je podpora Ružomberčanov. Aj preto teraz chodím za nimi, počúvam ich a pýtam sa ich na názor.

Ste poslancom za sídlisko Roveň, uvažujete nad primátorskou funkciou, ale žijete v Liskovej. Prečo?

Som Ružomberčan. V Ružomberku som sa narodil, vyrástol, chodil na základnú a strednú školu. V meste pracujem od rána do večera, už desať rokov tu budujem domácu stavebnú firmu Avestav. V Liskovej v zásade len spím.

Prečo neprespávate v Ružomberku?

Lisková je rodná obec mojej manželky Janky a ona má radšej pokojnejšie prostredie. A viete, manželky treba poslúchať (úsmev)

Niektorí za vašou kandidatúrou vidia právnika a bývalého poslanca Martina Alušica. Aký je váš vzájomný vzťah?

S Martinom Alušicom sa poznáme od strednej školy. Jeho advokátska kancelária je v rovnakej budove ako moja stavebná firma, občas sa stretávame, ale to sa tu v Ružomberku všetci, sme malé mesto a preto ho máme radi. Martin Alušic nebude súčasťou mestského úradu pod mojim vedením, ani nebude získavať žiadne mestské zákazky. Konflikt záujmov je niečo, čo si postrážim.

Kto sú členovia vášho tímu?

Rád sa obklopujem šikovnými ľuďmi, ktorým záleží na tom, aby Ružomberok rozkvitol.  Medzi inými sú to ľudia ako Miroslav Klíma, Martin Hromada, Marek Zelnický a ďalší.

Bude spolu s vami za poslancov kandidovať aj nejaká skupina ľudí, o ktorých by ste sa mohli ako primátor v mestskom zastupiteľstve oprieť?

Samozrejme. Keď budem cítiť, že Ružomberčania túžia po zmene a rozkvitnutí nášho mesta, oznámim svoju kandidatúru na primátora a rovnako aj tím ľudí, ktorí sa budú uchádzať o dôveru Ružomberčanov ako kandidáti na poslancov.

Odkiaľ máte finančné prostriedky na kampaň?

Sčasti ju financujem z vlastných prostriedkov, sčasti mi finančne pomáha Eduard Maták, ktorý je mojím spolužiakom zo strednej aj z vysokej školy. Napokon, mám zriadený transparentný účet, na ktorom vidieť všetky príjmy aj výdaje.

K Eduardovi Matákovi je potrebné dodať, že ide o jedného zo spoločníkov finančnej skupiny Penta. Peniaze, ktoré vám poskytol, sú darom, pôžičkou alebo o aký typ záväzku ide?

Edo Maták, ktorý prispel na moju kampaň, je Ružomberčan ako ja. Sme priatelia dlhé roky, chodili sme tu spolu do školy. V roku 1989 sme sa stretli pri Nežnej revolúcii. Je mi sympatické, že i keď žije v Bratislave, nie je mu jedno, čo sa deje s jeho rodným mestom, dlhodobo sa vymedzuje voči zvädnutým politikom a rád by Ružomberku doprial primátora, s ktorým mesto rozkvitne.

Vráťme sa ale k našej otázke – ide z jeho strany o dar, pôžičku alebo budete mať voči nemu iný typ záväzku?

Peniaze mi daroval a poslal ich na môj transparentný účet.

V prípade, že uspejete v súboji o primátorské kreslo, čo urobíte so svojou stavebnou firmou?

Ak mi Ružomberčania dajú dôveru, firmu odovzdám skúseným ľuďom, ktorí mi už teraz s riadením firmy pomáhajú.

Ružomberok je spätý s fungovaním súkromnej spoločnosti Mondi SCP. Každý primátor musí nájsť nejaký spôsob spolupráce nielen so spoločnosťou, ale aj s jej spolumajiteľom Milanom Fiľom. Aký je váš vzťah s touto firmou a jej spolumajiteľom?

Mám s nimi asi taký vzťah, aký majú aj bežní obyvatelia mesta. Osobne nikoho z vedenia spoločnosti nepoznám, nikdy som sa osobne nerozprával ani s pánom Fiľom. Mondi je však najväčší zamestnávateľ v regióne, takže mesto si s ním musí budovať partnerský vzťah. Partnerský, nie susedský. Vtedy je to pre obe strany výhodné.

Peter Kravčák, Imrich Gazda, Fotografie – Marek Hasák.

Róbert Kolár je väčšinovým spoločníkom v spoločnosti R PRESS, ktorá je vydavateľom Ružomberského magazínu.

Kto je Róbert Kolár

Narodil sa v roku 1972 v Ružomberku. Študoval na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. V minulosti pracoval v zdravotnej poisťovni Dôvera a bol generálnym riaditeľom spoločnosti Alpha Medical. V roku 2007 založil stavebnú firmu Avestav. Bol taktiež pri založení spoločnosti EPMA, ktorá stojí za plánovaným Centrom prediktívnej a preventívnej medicíny v Ružomberku. Od roku 2014 je poslancom mestského zastupiteľstva za sídlisko Roveň. Je ženatý, má dvoch synov.

Rozhovor bol publikovaný v Ružomberskom magazíne číslo 5/2018.