Primátor Ľubomír Kubáň: Uplynulý rok bol rokom problémov, ale aj veľkých výziev

Ilustračná fotografia. Foto: Natália Zelnická
Ako ťažký a komplikovaný hodnotí z pohľadu samosprávy rok 2023 ružomberský primátor.

Najväčšie problémy mestu podľa jeho slov spôsobujú nedoriešené ekonomické a právne záležitosti z minulosti. „Prakticky od nástupu do úradu primátora sa denne stretávame s „dedičstvom“ uplynulého volebného obdobia, neriešenými či dlhodobo ignorovanými problémami, ktoré pre mesto Ružomberok znamenajú zlú reputáciu, stagnáciu a ekonomicky ho ťahajú dole. Napriek tomu, že množstvo z našich plánov zabrzdila denná realita v podobe problémov, ktoré sme museli neustále riešiť, veľa dobrých vecí sa v uplynulom roku podarilo,“ podotkol Ľubomír Kubáň. Do úradu primátora nastúpil v novembri 2022 po víťazstve v komunálnych voľbách.

Pozitívne primátor Ružomberka hodnotí lepšiu a efektívnejšiu komunikáciu mesta s občanmi, zlepšila sa spolupráca s mestskými časťami a poslancami vo volebných obvodoch. Zmeny nastali aj na mestskom úrade, kde sa popri iných zmenách významne personálne posilnilo oddelenie projektov a grantov. „Úrad chceme moderný a proklientský, ideme teda cestou debyrokratizácie a čo najväčšej elektronizácie služieb. Čoskoro v klientskom centre pribudne napríklad platobný kiosk, kde budú môcť občania bezkontaktne uhrádzať poplatky či dane,“ povedal Kubáň.

Mesto Ružomberok začalo v uplynulom období pracovať na projekte „školičky“ – objektu bývalej základnej školy na Ulici Štefana Nahálku, kde vznikne denný stacionár. Od roku 2019 je vo vlastníctve ružomberskej samosprávy Legerského vila, v minulom roku podnikli vypracovanie projektovej dokumentácie na jej rekonštrukciu. Po obnove podľa slov Ľubomíra Kubáňa vznikne blízko radnice pekný verejný priestor a vo vnútri vily nájdu zázemie mestská knižnica a komunitné akcie.

„Veľkú pozornosť venujeme nášmu verejnému priestranstvu. Kompletne sme zmenili manažment prác menších obecných služieb s novým koordinátorom. Na stole sú projekty zelených ostrovov v meste, revitalizácia parku na Ulici M. Madačova pred „Okom“ s novou oddychovou zónou či koncept prípravy urbanisticko-architektonickej súťaže na obnovu centra mesta,“ uviedol Kubáň.

Technické služby, Smart technológie, cyklochodník

V príprave je verejné obstarávanie na komplexné nakladanie s komunálnymi odpadmi, ktoré bývalé vedenie mesta Ružomberok zrušilo ešte v októbri 2022. Po nástupe nového vedenia mesta vznikla pracovná skupina, ktorej cieľom je identifikovať potreby mesta v komunálnych službách a pripraviť varianty možného odkúpenia hnuteľného a nehnuteľného majetku od Technických služieb Ružomberok.

V nasledujúcom období sa chce mesto zamerať na problematiku mestského nájomného bývania či individuálnej bytovej výstavby. Samospráva sa pripravuje aj na novú parkovaciu politiku mesta. V rámci projektu Smart technológie mesta Ružomberok v uliciach vlani pribudli elektronické informačné tabule, 50 kamier a 1 200 parkovacích senzorov ako predpríprava na zmeny v parkovaní.

Dobrou správou pre Ružomberok je schválený projekt vybudovania 1,4 km cyklochodníka z priemyselného obvodu pri Zápalkárni až po železničnú a autobusovú stanicu. Financovanie je z Plánu obnovy s celkovými predpokladanými nákladmi viac ako 674-tisíc eur. V spolupráci s Občianskym združením Bajkom a vďaka projektu z ministerstva dopravy sa podarilo vlani nainštalovať k šiestim základným školám spolu 94 stojanov pre 188 bicyklov.

Mesto uspelo aj so žiadosťou o nenávratné finančné prostriedky na ministerstve hospodárstva. Za viac ako 130-tisíc eur v tomto roku v Ružomberku pribudne 23 nabíjacích staníc na elektromobily. V rámci projektu Smart technológie mesta Ružomberok v minulom roku v meste vymenili vyše 330 kusov svietidiel za novšie a úspornejšie. „Vďaka úveru od Environmentálneho fondu vo výške 2,8 mil. eur komplexne zrekonštruujeme verejné osvetlenie v meste i mestských častiach. Je to oblasť, kde sa roky neinvestovali takmer žiadne financie,“ upresnil Kubáň.

Plaváreň, MAD, medvede  

Najväčšie problémy v uplynulom roku mestu spôsobil dodatok k zmluve na výstavbu novej plavárne za 1,2 mil. eur, ktorý podpísal bývalý konateľ mestskej spoločnosti a viceprimátor. „Vo februári minulého roku sme preto kvôli novej plavárni podali na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie pre podozrenie z možného spáchania trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe,“ objasnil Kubáň s tým, že výstavba novej plavárne sa po rozhodnutí mestského zastupiteľstva zastavila a v súčasnosti prebieha trestné konanie.

Spokojnosť mestu neprinieslo ani fungovanie mestskej autobusovej dopravy, niekoľkonásobné problémy s výskytom medveďa hnedého či nový bytový dom na Plavisku, v ktorom sa muselo ešte v závere roka 2022 vyriešiť neexistujúce pripojenie na elektrickú energiu a dnes viaceré havárie.

Viaceré Jóbove zvesti, ktoré počas uplynulého roka prichádzali v podobe nevyriešených problémov – pokút od kontrolných orgánov za nesprávne realizované obstarávania, neuznaného financovania, nákladov naviac z dôvodu nevýhodných zmlúv uzatvorených ešte bývalým vedením, spôsobili, že schodok mesta bol na úrovni približne 3,2 mil. eur.

„Pri príprave aktuálneho rozpočtu sme museli hľadať zdroje a rozmýšľať úsporne, aby sme zostavili vyrovnaný rozpočet. Museli sme v nevyhnutnej miere zvýšiť miestne dane a poplatky. Ak by sme k tomuto kroku nepristúpili, mesto by skončilo v rozpočtovom provizóriu, čo by malo negatívny dopad na chod mesta, ako aj na financovanie mnohých akcií a aktivít, vrátane dotácií pre kultúru a šport,“ dodal Kubáň.

Zdroj: Tlačová správa mesta Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.