O plných čakárňach a prázdnych galériách

Nezapĺňajme len čakárne. Praskať vo švíkoch by mali aj knižnice a kníhkupectvá, galérie, múzeá, divadlá… A aj kostoly. 

Lekári a kritika. Tieto dve slová neraz patria k sebe. Kritizujeme dlhé čakacie doby, nedostatok odborníkov, kvalitu vyšetrení…

Ale kritizujeme aj kadečo iné. Vzduch, ktorý dýchame; cesty, po ktorých jazdíme; zamestnanie, v ktorom pracujeme; mesto, v ktorom žijeme.

Kritika je to neraz odôvodnená. Priestor dostáva aj na stránkach Ružomberského magazínu. Aj v aktuálnom májovom čísle. Môžete si prečítať napríklad o nedostatku zubárov, logopédov či očných lekárov, ale aj o nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily v našom regióne.

Prinášame však aj opačné témy. Rozprávanie o zanietenom včelárovi z Liskovej, obetavých dobrovoľných hasičoch z Likavky či o úspešných ružomberských stolných tenistoch by vás malo povzbudiť a inšpirovať.

Takáto rovnováha by mala byť aj v našich životoch. S niečím sa trápime, čosi kritizujeme, ale je tu aj veľa vecí, z ktorých sa môžeme tešiť a vychutnávať si ich.

Nemali by sme zapĺňať len čakárne, tak ako naše srdcia a mysle by sme nemali zahŕňať len negatívnymi emóciami a myšlienkami. Praskať vo švíkoch by mali aj knižnice a kníhkupectvá, galérie, múzeá, divadlá… A ako veriaci človek dodám, že aj kostoly.

Lebo kde inde načerpáme povzbudenie, nádej, radosť… Obyčajný, ale vždy oblažujúci pocit ľudského šťastia.

Akurát tak v prírode, ktorá po tieto dni láka svojou životodarnou silou. Tak naskočte na bicykle alebo si obujte túlavé topánky. A do vaku si nezabudnite pribaliť aj Ružomberský magazín.

Ilustračná fotografia – Peter Kravčák

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.