O podujatia v rámci Týždňa slovenských knižníc (TSK) v Ružomberku od 6. do 11.marca mali ľudia záujem. Išlo o kultúrno-spoločenské podujatia, ktoré pripravili spoločne Mestská knižnica v Ružomberku a tunajšia Univerzitná knižnica Katolíckej univerzity (UK KU).
Začali besedou s A. Laučekom
Séria podujatí odštartovala besedou s ružomberským spisovateľom a vysokoškolským pedagógom Antonom Laučekom, pokračovala prednáškou povereného riaditeľa a spisovateľa UK KU Radislava Kenderu o významnom ružomberskom rode Makovických a Houdekových.
Súčasťou TSK bola beseda s riaditeľkou významného slovenského knižného vydavateľstva Gabrielou Belopotockou, ktorej predkovia pochádzali z Ružomberka. Poslucháčom predstavila neľahkú cestu od začiatku podnikania až po dnešné top postavenie medzi slovenskými vydavateľstvami.
R. Kendera jej odovzdal Cenu Mesta Ružomberok, ktorú jej udelil bývalý primátor Igor Čombor. Vzhľadom na viaceré okolnosti jej cenu odovzdali až minulý týždeň.
Canisterapia, prednášky i knižná burza
Jedným z podujatí bolo ďalšie canisterapeutické čítanie (deti s poruchou čítania čítajú psom, čím sa odstraňujú bariéry a strach z čítania – pozn. red.). Rodičia predškolákov i samotné deti ocenili hravý matematický workshop Hejného metóda v rodine, pod vedením skúsenej pedagogičky Ivice Grafovej.
Týždeň slovenských knižníc v Ružomberku vyvrcholil v piatok 10. marca knižnou burzou. „Čitatelia si mohli kúpiť naše vyradené knihy za symbolické ceny. Z výnosu burzy nakúpime ďalšie nové tituly,“ povedala Tatiana Babincová, riaditeľka Mestskej knižnice.
Dodala, že za celý týždeň navštívilo knižnicu vyše šesťsto záujemcov všetkých vekových kategórií. Deti z materských škôl, pedagógovia, študenti i seniori. Zvýhodnený bezplatný zápis využilo bezmála tridsať nových čitateľov.
Knižnice ako osvetové inštitúcie
Zmyslom TSK bolo pripomenúť si lásku a úctu ku knihe a písanému slovu. „Chceme aj naďalej pozitívne zviditeľňovať tunajšie knižnice ako dôležité kultúrne a vzdelávacie inštitúcie, prostredníctvom najrozmanitejšieho spektra aktivít a podujatí,“ vysvetlila T. Babincová. Obaja riaditelia hodnotia akcie ako vydarené.
Mestská knižnica bude pokračovať v osvete rôznymi typmi prednášok či besied – o kritickom myslení určené pre školopovinnú a stredoškolskú mládež, kurzami zlepšovania digitálnych zručností a virtuálnej bezpečnosti pre seniorov „Som na nete“.
Univerzitná knižnica zasa dlhodobo organizuje podujatia Univerzity tretieho veku a Detskej univerzity. Chce pokračovať v rozširovaní Knižnice Literárneho klubu ružomberských spisovateľov. V súčasnosti je ich vyše stopäťdesiat.
Každý pracovný deň počas marca v predpoludňajších hodinách organizujú obe knižnice tematické a informačné stretnutia pre školy a organizované kolektívy.
Podporte kvalitný nezávislý obsah
Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.