O sneh na všetkých chodníkoch sa po novom musí postarať mesto

Pozmenený zákon o pozemných komunikáciách vstúpil do platnosti koncom mája. Zaujímalo nás, ako je mesto na nárast úloh i zodpovednosti pripravené.

Fujavica, mráz a centimetre nového snehu na chodníkoch vedia skomplikovať plány nejednému z nás. A ak sa nechceme brodiť snehom alebo sa pošmyknúť na ľade, neostáva nič iné, len vziať do rúk lopatu a začať odhŕňať.

Zodpovednosť za údržbu aj zranenia

Kým v minulosti sme odpratávali sneh z chodníkov priľahlých k nehnuteľnostiam či bytovkám sami, po novom sa o to musí postarať mesto.

Dokonca je zodpovedné aj za zranenia, ktoré vzniknú v dôsledku znečisteného alebo zľadovateného chodníka. Obyvatelia sa tak budú môcť sťažovať na miestnom úrade, alebo ho aj žalovať. Ak si mesto nesplní povinnosť, hrozí mu sankcia až do výšky presahujúcej 33-tisíc eur.

Údržbu chodníkov majú v centre dolného Liptova na starosti Technické služby Ružomberok (TS). Čiastočne mestská spoločnosť zodpovedá za cesty, parkoviská, schody, či lávky cez rieky Váh a Revúca. Technické služby sa starajú aj o prímestské časti – Biely Potok, Vlkolínec, Černová, Hrboltová, Rybárpole a areál bývalého Texicomu.

Kým minulý rok poslanci schválil rozpočet na zimnú údržbu vo výške 200-tisíc eur, tento rok sa vyšplhal na 225-tisíc eur.

„Rozpočet bol navýšený z dôvodu zmeny zákona. Ide o čiastočné navýšenie, ktoré sa bude v januári 2019 upravovať. Všetko však závisí aj od poveternostných podmienok,“ informoval o peniazoch určených na zimnú údržbu vedúci oddelenia technickej správy na mestskom úrade Juraj Hrnčiar.

S posilnením služieb počas tejto zimy nepočítajú

Mesto doposiaľ zodpovedalo za 20 kilometrov chodníkov. Po zmene zákona to bude 60 kilometrov. Zaujímalo nás, ako sa mesto a Technické služby pripravili na novú situáciu.

„Ide o 200 percentný nárast údržby chodníkov. Jednoznačne bude do budúcna potrebné dokúpiť také zariadenia, ktoré sa vôbec na chodníky dostanú. Navyše bude potrebné posilniť personálnu zložku,“ vysvetlil pre Ružomberský magazín riadiaci pracovník TS Slavomír Klačko. Zároveň nám potvrdil, že spoločnosť momentálne nechystá dokúpiť žiadne zariadenia, no počíta s tým v investičnom pláne budúceho roka.

Technické služby sa tak údržbu navýšeného množstva chodníkov, o ktoré sa musia postarať, budú snažiť nateraz zabezpečiť s doterajším počtom zamestnancov aj techniky.

Na úpravu zjazdnosti vozoviek a chodníkov je pripravených 280 ton štrku a 350 ton posypovej soli. V operačnom pláne zimnej údržby sa píše, že zásoby sa budú dopĺňať podľa potreby. Okrem toho budú pri práci pomáhať aj mechanizmy a vozidlá ako posýpače, traktory s radlicou, či nakladač snehu.

Titulná fotografia: Alla Bobryk

 

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.