Technika na zimnú údržbu komunikácií je v uliciach

Ilustračné foto. Zdroj: Mesto Ružomberok

Na zimnú údržbu ciest a chodníkov v meste Ružomberok použijú štrk aj chemický posyp. Počas zimnej sezóny je v pohotovosti 22 kusov techniky.

Štedrá snehová nádielka v uplynulých dňoch neobišla ani Ružomberok. Od skorého rána sú aj vo štvrtok 22. decembra v teréne mechanizmy, ktoré zabezpečujú prejazdnosť miestnych komunikácií a chodníkov, ale aj ich priechodnosť počas poľadovice.

Na zimnú údržbu ciest a chodníkov v meste Ružomberok je pripravených 380 ton chemického posypového materiálu a 230 ton štrku. Podľa vývoja poveternostných podmienok budú zásoby priebežne dopĺňať. Ružomberská radnica o tom informovala na svojom profile na sociálnej sieti s tým, že v prípade potreby je zmluvne zabezpečená aj dodávka piesku od producenta v meste.

Zimná údržba sa v meste týka 86 kilometrov ciest, 62 kilometrov chodníkov, viac ako 23.000 štvorcových metrov parkovacích plôch a vyše 3000 štvorcových metrov schodov a lavičiek. „Udržiavacie práce sa v zime uskutočňujú podľa dôležitosti ciest a chodníkov. Prednosť majú cesty a chodníky s najväčšou frekvenciou využívania,” uviedol na sociálnej sieti ružomberský primátor Ľubomír Kubáň.

V pohotovosti je 22 kusov techniky

Počas zimnej sezóny bude v pohotovosti 22 kusov techniky. Ide o posýpače, nakladače, traktory s radlicou, špeciálny posýpač na posyp chemickým materiálom, multikáry, nákladné vozidlá na odvoz snehu. Nechýbajú ani stroje na údržbu parkovacích plôch či odpratanie snehu mimo plochy a vozidlo s nadstavbou na posyp na údržbu chodníkov a úzkych komunikácií.

„Najväčšie problémy počas zimných mesiacov spôsobujú zle zaparkované automobily, ktoré bránia pohybu a otáčaniu vozidiel zimnej údržby,” dodala samospráva s tým, že napokon to spôsobuje zdržanie či úplné vynechanie údržby konkrétnych úsekov. „Všetkých obyvateľov a vodičov prosíme o trpezlivosť a toleranciu. V zimných mesiacoch, keď husto sneží a chodníky a cesty primŕzajú, treba viac ako inokedy dbať na svoju bezpečnosť.“

„Zimné mechanizmy ani pracovníci v teréne nemôžu byť v jednom čase všade. Udržiavacie práce sa v zime uskutočňujú podľa dôležitosti ciest a chodníkov, pričom prednosť majú cesty a chodníky s najväčšou frekvenciou využívania,“ napísala na záver radnica.

Operačný plán zimnej údržby miestnych komunikácií mesta Ružomberok na obdobie 2022/2023 nájdete TU.

Zdroj: FB/mesto Ružomberok

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.