Obmedzenie pohybu, povinné rúško v exteriéri, niektoré zariadenia iba pre očkovaných. Ružomberok bude bordovým okresom

Vyhradené hodiny pre seniorov v bordových a čiernych okresoch už nebudú platiť. Oporu v zákone nemá obmedzený pohyb, jeho dodržiavanie ostáva na dobrovoľnej báze (+ infografika opatrení).

Ružomberok sa od pondelka 11. októbra zaradí medzi bordové okresy. Po dvoch týždňoch v červenej fáze tak bude v rizikovejšom druhom stupni ohrozenia spolu s ďalšími 15 okresmi. Väčšina Slovenska sa prefarbí na červeno (43). Oranžových bude 20, zelený a čierny ani jeden.

Pozitívni pribúdajú, vírus sa šíri komunitne

Za sedem dní pribudlo v okrese 110 pozitívnych, čo v prepočte na 100-tisíc obyvateľov predstavuje 166 prípadov (hodnota tzv. incidencie). Podiel pozitívnych testov bol 16,33 percent.

Okres si tak pohoršil, za predchádzajúci týždeň zachytili 87 prípadov, v “jazyku” incidencie 128. Pozitivita bola nižšia, 13,17 percent. Úroveň komunitného šírenia koronavírusu ostáva veľmi vysoká. To znamená, že v okrese je veľa prípadov, pri ktorých nie je možné zistiť, kde a od koho sa ľudia nakazili.

Obmedzenia pre ľudí bez očkovania a testu

Obyvatelia ružomberského okresu sa v priebehu budúceho týždňa ocitnú v druhom stupni ohrozenia. Teda v druhej najprísnejšej fáze covid automatu.

Respitátory v interiéroch ostávajú, povinné sú aj rúška aj v exteriéri pri vzdialenosti menšej než dva metre.

Výraznejšie obmedzenia pocítia ľudia bez očkovania, testu či prekonaného covidu. Podľa pravidiel automatu je na prevádzkároch niektorých zariadení, koho obslúžia. Na výber majú z troch skupín – základ (pre všetkých), OTP (očkovaní, testovaní, prekonaný covid) alebo iba kompletne zaočkovaných.

Pri každej skupine sa odvíja iná maximálna kapacita zákazníkov ako aj podmienky fungovania. Už v červenom okrese museli majitelia niektorých prevádzok zvoliť režim OTP, aby vôbec mohli ostať otvorení. V bordovom okrese platia ešte prísnejšie podmienky.

(článok pokračuje pod infografikou) 

Opatrenia v bordovom okrese. Zdroj: covid automat/redakcia.
Opatrenia v bordovom okrese. Zdroj: covid automat/redakcia.
Opatrenia v bordovom okrese. Zdroj: covid automat/redakcia

Neočkovaní bez negatívneho testu či prekonania covidu sa napr. nemôžu ubytovať v hoteloch a penziónoch, nedostanú sa do múzeí, galérií či knižnice, vstup majú zakázaný aj na plavárne.

Reštaurácie a kaviarne môžu od pondelka dovnútra pustiť iba očkovaných. Pri režime OTP majú povolené terasy a okienkový predaj.

Iba kompletne zaočkovaní môžu vstúpiť do fitness centier a do wellnessu či kúpeľov. Rovnako svadby, oslavy či kary v prevádzkach verejného stravovania sú dovolené iba pre očkovaných účastníkov, a aj to v obmedzenom počte.

Seniorské hodiny rušia, obmedzenie pohybu otázne

Doteraz museli obchody a služby v bordových a čiernych okresoch, ktoré boli otvorené pre skupinu „základ,“ opätovne zaviesť tzv. hodiny pre seniorov a osoby ZŤP. Tie sa s platnosťou od pondelka 11. októbra rušia. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktorá upravuje činnosť prevádzok.

Podľa tejto vyhlášky nie sú povinné zvoliť si jeden z troch režimov (základ, OTP, kompletne očkovaní) tieto prevádzky a služby: potraviny, drogérie, lekárne, očné optiky a predajne zdravotníckych pomôcok, kúpele poskytujúce procedúry na základe návrhu lekára, predajne novín a tlačovín, predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie, knižnice, čerpacie stanice, opravovne a servis elektroniky strojov či služby STK a emisnej kontroly.

V pravidlách covid automatu sa v bordových okresoch ráta aj s obmedzením pohybu. Až na niekoľko výnimiek by sa mali občania po 21:00 až do 5:00 zdržiavať doma. Neplatí však zákaz vychádzania, ako ho poznáme z predchádzajúcich mesiacov. Na to by musel byť vyhlásený núdzový stav.

Ten vláda neschválila a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský ho ani ako návrh nepredloží. Podľa jeho vyjadrenia chýba na odsúhlasenie politická vôľa, teda podpora koaličných partnerov.

Lengvarský požiadal primátorov a starostov, aby večerný pohyb obmedzili prostredníctvom „mestského zákona“, Všeobecne záväzného nariadenia (VZN). Napr. aj tak, že by ním skrátili otváracie hodiny podnikov.

Proti tomu sa podľa Denníka N postavili zástupcovia Únie miest Slovenska, podľa ktorých takýto krok nie je v kompetencii samospráv a je právne nevykonateľný. Ani podľa verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej nemôžu mestá a obce bez vyhláseného núdzového stavu obmedzovať základné práva a slobody obyvateľov.

Rešpektovanie zákazu vychádzania tak ostáva na občanoch. „Prosíme verejnosť, aby dodržiavala opatrenia na základe vlastnej disciplíny a zodpovednosti voči ochrane svojho zdravia a zdravia svojich blízkych,“ uvádza vo svojom stanovisku ministerstvo zdravotníctva.

Titulná fotografia: záber z terasy miestnej prevádzky. Zdroj: Valeria Masliy 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.