Obrovské strelecké trápenie. Ružomberok neuspel pod Urpínom, v sobotu sa v Koniarni môže o všetkom rozhodnúť

Liptáčky prehrali pod Urpínom o vyše 40 bodov. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali v stredu 10. apríla tretí semifinálový zápas vyraďovacej časti Niké extraligy žien.

Zverenkyne Juraja Suju nastúpili na tretí, z hľadiska vývoja série, mimoriadne dôležitý semifinálový duel na pôde banskobystrickej Slávie. Po dvoch zápasoch tejto série bol stav nerozhodný 1:1. Najskôr doma uspeli „pumy“ 77:59. V ostatnom vystúpení ale v domácom prostredí triumfovali Liptáčky 69:59. Keďže semifinálová séria sa hrá na tri víťazné stretnutia, súboj pod Urpínom priniesol odpoveď na otázku, kto získa postupový mečbal.

Družstvo spod Čebraťa sa ani v tomto stretnutí nemohlo spoľahnúť na zranenú kapitánku Alexandru Buknovú. Úvodná štvrtina bola mimoriadne vyrovnaná. Ružomberčanky v nej pokračovali v trende z posledného merania síl a výbornou defenzívnou robotou robili obrovskému favoritovi značné problémy. Liptáčky napokon vďaka výbornému výkonu vyhrávali po prvej časti hry 17:16.

Kým úvodná perióda sa niesla vo vyrovnanom duchu, druhá desaťminútovka bola v jednoznačnej réžii domáceho celku, ktorý ju vyhral presvedčivo 25:6. Prvá polovica tejto časti hry ale nenasvedčovala tomu, že ju suverénne získajú „pumy“, keďže stav bol 25:23 v prospech bystrického tímu. Zostávajúci úsek hry ale ovládla Slávia 16-bodovou šnúrou, pričom „Ruža“ v týchto minútach nezaznamenala žiaden kôš. Po prvom polčase preto viedli Banskobystričanky 41:23 a boli na najlepšej ceste získať postupový mečbal.

Presvedčivé víťazstvo favorita

Po zmene strán si domáce „pumy“ kontrolovali svoj náskok, pričom v tretej štvrtine sa oba tímy strelecky poriadne trápili. Kým „Ruža“,  ktorá druhý polčas odohrala s omladinou, opätovne zaznamenala iba chabých 6 bodov, tak Slávistky zaťažili konto súpera 8 bodmi. Pred poslednou časťou hry viedli zverenkyne Zuzany Žirkovej o 20 bodov – 49:29.

Záverečnú periódu ovládli Banskobystričanky hladko 25:4 a napokon v stretnutí triumfovali vysoko 74:33, vďaka čomu získali postupový mečbal. Paradoxom je, že Ružomberčanky zaznamenali v úvodnej štvrtine viac bodov (17) ako v zostávajúcich troch periódach, v ktorých zaknihovali iba chabých 16 bodov, pričom v druhom polčase zaťažili konto súpera len 10 bodmi. Treba však podotknúť, že najlepšia ružomberská strelkyňa Oľga Jackovecová v druhom dejstve do hry vôbec nezasiahla.

Strelecká nemohúcnosť „Ruže“

Liptáčky sa v zápase mimoriadne strelecky trápili, keďže presnosť ich streľby sa zastavila na úrovni hrozivých 17 percent, pričom spoza trojkového oblúka premenili z 31 pokusov iba jeden. Na druhej strane, ružomberské „žabky“ hádzali iba 9 trestných hodov, kým ich súperky až 29.

Štvrtý semifinálový duel sa uskutoční v sobotu 13. apríla o 17:00 h v Koniarni. Ak v ňom Slávia uspeje, postúpi do finále. Prípadný piaty súboj, ktorý by mal prívlastok rozhodujúci, je na programe v stredu 17. apríla pod Urpínom.

V druhej semifinálovej konfrontácii sme podľa očakávania spoznali víťaza v najkratšom možnom čase, keďže majstrovské Piešťanské Čajky zdolali ŠBK Šamorín 3:0 na zápasy a postúpili do finále. Hráčky z juhu Slovenska tak čaká séria o 3. miesto.

Niké extraliga ženy – 3. semifinále:

Slávia Banská Bystrica – MBK Ružomberok 74:33 (41:23)

/stav série: 2:1/

Slávia Banská Bystrica: Bogićevićová 12, Striešová a Sherrillová po 10, Brabencová 9, Hruščáková 8, Burová 7, Mujovićová 5, Martišková 4, Užovičová 3, Holíková, Žilinská a Cruzová po 2.

MBK Ružomberok: Štefančová 8, Havranová 7, Jackovecová 6, Jarošová a Kaljužná po 4, Hadačová a Mikovčáková po 2.

Trojky: 4-1. Diváci: 710. Úspešnosť streľby: 41 % – 17 %. TH: 29/18 – 9/8. Rozhodovali: Šarišský, Bara, Turčin. Štvrtiny: 16:17, 25:6, 8:6, 25:4.