Odohrať skvelý polčas proti majstrovi je málo

Ružomberské basketbalistky neuspeli ani v domácom finálovom zápase s košickými Good Angels. V prvom polčase mali len 17 percentnú úspešnosť streľby z hry. Trojku nedali za celý zápas žiadnu.

Na úvod hymna, veľký transparent v podaní domáceho fanklubu a potom ohlušujúce povzbudzovanie až do konca. Atmosféra, aká sa inde na Slovensku v ženskom basketbale zažiť nedá. Chýbalo tomu jediné – po štyroch rokoch konečne zdolať Košice.

Výprask v prvom polčase

Lenže dlhší koniec lana chytil od začiatku pevne do rúk majster. Ružomberčanky sa trápili najmä strelecky. Z hry bola ich úspešnosť v prvom polčase len 17 percentná. Košice mali 41. Aj preto ho Ruža prehrala o štrnásť bodov (19:33).

Aaryn Ellenbergová (uprostred) bola v zápase s 24 bodmi najproduktívnejšia z domácich. Foto – Rudolf Maškurica

Pokiaľ neuveríme všetci v úspech už pred zápasom, ale až v druhom polčase, potom nemôžeme vyhrať. Bránili sme síce solídne, ale v útoku sme mali roztrasené ručičky, nepremenili sme ani voľné strely,” hodnotil príčiny neúspechu a pomerne veľkej straty v polovici stretnutia tréner MBK Juraj Suja.

Ružomberčanky prehrávali aj o sedemnásť bodov, ale najmä vďaka Američanke Ellenbergovej (24 bodov v zápase z 52 celého tímu) sa toto manko zmenšovalo.

Ružomberok na nás vybehol s obrovskou energiou, ale až v druhom polčase. V tom boli lepší aj vďaka skvelej podpore divákov. Lenže prvý polčas patril nám,” už s chladnou hlavou rozprával po stretnutí hosťujúci tréner Peter Jankovič.

Košice sa naozaj mali s nezlomným Ružomberkom v druhom polčase čo obracať. Domáce prišli o vyfaulovanú Janoščíkovú, ale aj o zranenú (obnovené zranenie chrbtice) pivotku číslo jeden Campbellovú, no napriek tomu stiahli náskok majstra na rozdiel dvoch bodov. A to do konca zápasu zostávalo stále viac ako päť minút.

Žirková je na Slovensku len jedna

To nebolo poľavenie, oni začali hrať riskantne, vychádzali im veci, začali hrať oveľa  agresívnejšie jednu chvíľu a nám to nevyhovovalo, ale potom sme sa s tým vyrovnali a zase sme skóre natiahli,” opisovala azda kľúčové momenty kapitánka anjeliek” Zuzana Žirková.

Bola to ona, kto v kritickej chvíli, keď Ružomberok zakladal útok na vyrovnanie v zápase (46:48), stiahla k sebe všetky spoluhráčky a v kruhu urobila bleskový príhovor. Čo odznelo sme sa nedozvedeli. Čo sa potom stalo áno. Košice ružomberský útok ubránili a potom aj ďalšie. Skóre opäť natiahli na rozdiel desiatich bodov. Aj vďaka Žirkovej trojke.

Bola tam veľká skúsenosť Žirkovej, ktorá to zobrala do svojich rúk. A ruka v ruke s tým, že my sme svoje strely nepremenili, ona nám dala trojku v kľúčovom momente, sme prehrali o 8 bodov,” vyhodnotil to po stretnutí tréner Suja.

Keby sa tak rátal iba druhý polčas

Miroslava Mištinová v obkolesení košických hráčiek. Foto – Rudolf Maškurica

Druhopolčasový výkon – bojovnosť, nasadenie, charakter, aký sme ukázali. To je cesta k úspechu. Škoda, že sme jej neuverili na začiatku,” chválil a opakoval príčiny prehry zo svojho pohľadu Suja.

Dôležité bolo, že sme nepodľahli tlaku, atmosfére, udržali si pevné nervy, aj keď nás Ružomberok stiahol na dva body, skúsenosťami sme záver stretnutia zvládli,” vymenoval zlomové momenty košický kouč Jankovič.

Ružomberok druhý polčas vo fantastickej atmosfére a enormne bojovným výkonom vyhral o 6 bodov. Vydržať tak hrať celý zápas je extrémne náročné, a treba na to aj káder. No pri kvalite Košíc je práve toto podľa trénera Suju cesta k úspechu. Aj na palubovke Košíc v treťom stretnutí série.

Tretí zápas v Košiciach

V tejto sezóne hráme lepšie vonku ako doma. A stále je to basketbal. Dokázali sme vyhrať druhý polčas bez dvoch hráčiek základnej päťky, takže to družstvo ukázalo charakter aj kvalitu, ale musí to byť celých 40 minút,” hľadá recept na úspech, bez ohľadu na nepriaznivý vývoj série Juraj Suja.

Taijah Campbellová zápas pre zranenie chrbta nedohrala. Foto – Rudolf Maškurica

Chceli sme ich zdolať hlavne teraz doma, keby bolo 1:1, bolo by to iná situácia, viac by sme si verili a aj Košice by mali väčší rešpekt. Nepodarilo sa, uvidíme, snáď to u nich už zlomíme,” zamýšľala sa nad šancami na úspech Beáta Janoščíková, ktorá pre päť faulov stretnutie nedohrala.

Titul je veľmi blízko a ja verím, že doma už neprehráme,” hovorí o treťom stretnutí série kapitánka hostí Žirková.

Pôvodný plán hovoril treťom zápase v stredu 11. Apríla v Košiciach. Lenže Angels arénu využívajú aj košickí muži, ktorí majú vtedy hrať semifinále mužskej najvyššej súťaže s Interom Bratislava. Definitívne rozhodnutie, kedy sa bude ženský zápas hrať má padnúť v priebehu pondelka.

Stretnutie sa bude napokon hrať v stredu o 18:00 v Angels aréne.

MBK Ružomberok – Good Angels Košice 52:60 (9:16, 10:17, 19:15, 14:12)

Ružomberok: Ellenberg-Wileyová 24, Walker-Kimbroughová 13, Campbellová 2, Mištinová a Janoščíková 0 (Buttsová 8, Bozókiová 5, Kováčiková a Yatskovetsová 0). Tréner: J. Suja

Good Angels: Jurčenková /8 doskokov/ a Žirková po 12, Petersová 8 /10 doskokov/, Morrisová 6, Páleníková 2 (Bálintová 9, Stehlíková 6, Deptová 5, Šarauskaitéová 0). Tréner: P. Jankovič

Trojky: 0/6 – 7/17, TH: 16/22 – 9/14, fauly: 17 – 20, 5 faulov: 35. min. B. Janoščíková (Ružomberok)

Titulná fotografia – O zaujímavý úvod finálového stretnutia sa postaral domáci Fanklub Concordia 1906. Foto – Rudolf Maškurica

(aktualizované v pondelok, 9. apríla o 13:45)

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.