Ružomberok nestačil na Sláviu, po roku si opäť zahrá o bronz

Liptáčky prehrali so Sláviou 1:3 na zápasy. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali v sobotu 13. apríla štvrtý semifinálový zápas vyraďovacej časti Niké extraligy žien.

Zverenkyne Juraja Suju nastúpili na štvrtý duel semifinálovej série proti Slávii Banská Bystrica s vedomím, že ich súper v prípade triumfu postúpi do finále, keďže v sérii hranej na tri víťazné stretnutia viedol 2:1 na zápasy. Liptáčky sa však okrem domáceho prostredia mohli spoľahnúť už aj na svoju kapitánku Alexandru Buknovú, ktorá sa po zranení vrátila do ich zostavy.

Podobne ako v ostatnom meraní síl, aj v tomto súboji bola úvodná štvrtina poriadne vyrovnaná. Ružomberčankám sa v nej mimoriadne darilo v hodoch spoza perimetra, keďže zaznamenali až päť úspešných pokusov. Počas prvej časti hry sa tímy striedali vo vedení, pričom najvyšší náskok, ktorý činil päť bodov (16:11), si v tejto štvrtine vytvorili domáce hráčky. Úvodnú desaťminútovku napokon ovládla „Ruža“ o dva body – 19:17.

Druhú periódu začali Ružomberčanky vo veľkom štýle, keď si výbornou hrou postupne vypracovali až 12-bodový náskok (31:19), pričom Slávistky v týchto fázach hry zaznamenali iba chudobné dva body. Potom sa však karta obrátila a o slovo sa prihlásili favorizované „pumy“, ktoré znížili skóre na 25:31 zo svojho pohľadu. Záverečné slovo v prvom polčase ale mala ružomberská kapitánka Alexandra Buknová, ktorá sekundu pred koncom úvodného dejstva dvomi premenenými šestkami uzavrela skóre na polčasových 33:25 pre svoje družstvo.

Zmenený obraz hry

Druhý polčas ružomberským basketbalistkám absolútne nevyšiel. Tretiu desaťminútovku prehrali vysoko 10:29. Slávia za päť minút vymazala domáci náskok a začínalo sa odznova – 37:37. Onedlho dokonca „pumy“ otočili skóre vo svoj prospech (38:37), no vzápätí sa Liptáčky opätovne dostali do vedenia – 42:40. Od tohto momentu však boli na palubovke už iba banskobystrické hráčky, ktoré zostávajúci úsek hry ovládli hladko 14:1 a pred záverečnou časťou hry vyhrávali 54:43.

V poslednej perióde „pumy“ navýšili svoj náskok a napokon triumfovali 69:52 a semifinálovú sériu ovládli 3:1 na zápasy, vďaka čomu postúpili do finále, v ktorom vyzvú obhajcu titulu – Piešťanské Čajky. Zverenkyne Juraja Suju čaká boj o bronz proti ŠBK Šamorín, pričom úvodný duel sa uskutoční v sobotu 20. apríla o 17:00 v Koniarni. Druhý súboj, v ktorom sa môže rozhodnúť o držiteľovi bronzových medailí, je na programe v stredu 24. apríla na juhu Slovenska. Prípadné tretie stretnutie, ktoré by malo prívlastok rozhodujúce, by sa odohralo v sobotu 27. apríla v Ružomberku.

Niké extraliga ženy – 4. semifinále:

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 52:69 (33:25)

/konečný stav série: 1:3, Slávia Banská Bystrica postúpila do finále/

MBK Ružomberok: Buknová 13, Jackovecová 10, Kaljužná 8, Štefančová a Urbanová po 6, Jarošová 5, Hadačová 3, Havranová 1.

Slávia Banská Bystrica: Martišková 14, Mujovićová 11, Bogićevićová, Hruščáková a Malashková po 9, Brabencová 7, Sherrillová 6, Holíková 4.

Trojky: 7-5. Diváci: 611. Úspešnosť streľby: 28 % – 48 %. TH: 22/15 – 24/16. Rozhodovali: Kúkelčík, Bartoš, Obertová. Štvrtiny: 19:17, 14:8, 10:29, 9:15.