Okolitým lyžiarskym vlekom chýba sneh. V Liptovských Revúcach aj investor

Kým Malinô Brdo otvorilo lyžiarsku sezónu začiatkom januára, menšie vleky v okolí musia čakať na prírodnú snehovú nádielku. Ale trápia ich aj iné problémy.

Slabá zima bráni spustiť vleky v Liptovskej Lúžnej, Ľubochni, Bielom Potoku aj v Turíku. Celkom iný dôvod zatvorených stredísk majú v ďalších troch dolnoliptovských obciach. Vlek v Stankovanoch je nepojazdný už štvrtý rok kvôli nefungujúcej technike. Liptovské Revúce trápia majetkovo-právne vzťahy. Okrem toho chátra aj jeden z dvoch vlekov, ktorý sa nachádza na Smrekovici.

Na Smrekovici funguje iba jeden vlek

Medzi najvyššie vrchy Veľkej Fatry patrí Smrekovica, kde sa nachádzajú hneď dva vleky. Menší, 150-metrový, patrí Horskému hotelu Granit. Výhodou tohto vleku je jeho nadmorská výška, ktorá zabezpečuje dostatok snehu na otvorenie zimnej sezóny. Navyše, počas ideálneho počasia je priamo z hotela vidieť neďaleké pohoria, Malú Fatru, Chočské vrchy aj Nízke Tatry.

Pre horský hotel Granit je vlek len doplnkovou službou, prioritou sú pobyty. Zdroj. Hotel Granit Smrekovica

Počas uplynulých rokov tu lyžovali už začiatkom decembra a lyžiari si prišli na svoje až do druhej polovice marca. Aj preto prevádzkovateľ neuvažuje nad zakúpením zasnežovacej techniky. Tohtoročná zima však bola iná.

„Tento rok bola najslabšia zima. Na Vianoce síce nasnežilo, ale nie natoľko, aby bola lyžovačka bezpečná. Krátko sa lyžovalo okolo Silvestra, no opäť prišlo oteplenie a my sme potrebovali ešte 15 – 20 centimetrov snehu, aby sme mohli pokračovať v prevádzke vleku,“ hovorí o slabých podmienkach pre lyžovanie vedúci recepcie Martin Kubík. Pre horský hotel Granit je však vlek len doplnkovou službou, prioritou sú pobyty.

Druhý, 350-metrový vlek, patrí Horskému hotelu Smrekovica, no rovnako ako hotel, ani vlek už niekoľko sezón nefunguje a chátra. Prevádzkovateľa sme sa chceli spýtať na spustenie dlhšieho vleku. V telefóne nám dáma zo spoločnosti Smrekovica Company oznámila, že lyžovačka ani hotel v prevádzke nebudú. Keď sme chceli získať ďalšie informácie, vrátane jej mena, odbila nás.

Vlek na Smrekovici. Zdroj: Hotel Granit Smrekovica

V Liptovských Revúcach čakajú na investora

Druhé najväčšie lyžiarske stredisko v okrese sa nachádza v Liptovských Revúcach. Vlastníkom časti vlekov, zasnežovacej techniky, čerpacích staníc, ratrakov a časti pozemkov na svahu je spoločnosť SITUM-SK. Tá je ale v konkurze. Naposledy stredisko prevádzkovala spoločnosť GS-SERVIS, s. r. o., Bratislava pod názvom Skifun v sezóne 2014/2015 a odvtedy je zatvorené.

„Dôvodom, že sa u nás nemôže lyžovať, je aj to, že nie sú vysporiadané pozemky. Majitelia strediska nemali všetky podklady na prevádzku. Obec momentálne vlastní len starý vlek, no ten je v havarijnom stave,“ hovorí o nefungujúcom stredisku starostka Liptovských Revúc Jana Šimová.

Prevádzka 1,5 kilometrového vleku by bola pre obec finančne náročná aj kvôli nedostatku snehu. Obec nemá ratraky, zasnežovaciu techniku ani nádrž na zasnežovanie.

„Uvítali by sme nového investora, ktorý by vedel spojazdniť lyžiarske stredisko. Nebránime sa ani alternatíve byť nápomocní pri riešení celkovej turistickej infraštruktúry. Ak by mal investor záujem vykompenzovať straty ubytovacími či reštauračnými priestormi, vieme mu vyjsť v ústrety pri vybavovaní stavebných povolení na potrebné stavebné objekty,“ vysvetľuje starostka.

Vleky v Liptovských Revúcach boli špecifické najmä rodinnou lyžovačkou. „Keď sme sa vyviezli na vrchol, tak sa nám dostal do očí panoramatický pohľad na všetky vrchy v okolí. Keď som prišla v roku 2003 do Revúc, tak na vleku bol takzvaný horný a dolný ,výplach´. Ponúkali tam čaj či bryndzové halušky za symbolickú cenu. Preto sa ani neoplatilo ísť domov a lyžiari ostali na svahu celý deň,“ nostalgicky spomína na fungovanie vlekov pred rokmi starostka Šimová.

Článok bol publikovaný v Ružomberskom magazíne číslo 2/2020.

Titulná fotografia: Lyžiarsky svah na Smrekovici. Zdroj: Hotel Granit Smrekovica.

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.