Ošetrili zaprášené aj poškodené diela. Doteraz nepoznaná zbierka ukazuje 19. storočie na Liptove

Viac ako 80 diel sa svojim pôvodom alebo pôvodom autora viaže na liptovský región. Výstava bude v Liptovskom múzeu v Ružomberku prístupná do konca októbra.

Sakrálne obrazy, šľachtické a meštianske portréty, krajinomaľba, kamenné reliéfy, sochy či farebné chromolitografie. Liptovské múzeum sprístupnilo výstavou Umenie a umelci Liptova v dlhom 19. storočí viac ako 80 diel.

„Dominujú obrazy, sú tu však aj reliéfy a plastiky z dlhého 19. storočia, čo je obdobie medzi rokmi 1780 – 1918,“ spresňuje autor výstavy historik Rastislav Molda, ktorý má na starosti umelecký fond našich historických zbierok v Liptovskom múzeu v Ružomberku.

„Do múzea sa tieto umelecké predmety dostali už pri samotnom vzniku inštitúcie v roku 1912. Rokmi sa zbierka dopĺňala. Niektoré predmety doposiaľ neboli verejne prezentované, aj preto sme sa ich rozhodli zaradiť do výstavného projektu a prezentovať tak pestrosť zbierkového fondu,“ vysvetľuje Molda.

Verejnosťou sú tieto diela nepoznané, mnohé z nich našli zaprášené či mierne poškodené. „Viacero diel bolo treba značne ošetriť, a to najmä preto, aby sme ich mohli vidieť v plnej kráse,“ povedal Rastislav Molda.

Dominujúci obraz z farského kostola

Najviac obrazov je sakrálnych, pričom dominantným je veľký obraz umučenia Krista. Podľa slov kurátora a historika Rastislava Moldu obraz namaľoval pôvodom spišský maliar Jozef Lerch v roku 1806 na zákazku ružomberskej farnosti.

„Keď v roku 1797 vyhorel vtedajší kostol, farníci sa rozhodli, že kostol potrebuje nový inventár. Poverili významného spišského maliara, aby im namaľoval viacero oltárnych obrazov,“ povedal Molda a dodal, že okrem obrazov tvoril maliar aj nástennú výmaľbu v rôznych kostoloch po Spiši či Liptove.

„Tento obraz nebol hlavným, zo sakristie kostola sa vyberal len počas pôstneho obdobia a práve vtedy nahrádzal pôvodný obraz umučenia sv. Ondreja,“ vysvetlil Molda.

V strede visí dominantný obraz ukrižovania Krista od autora Jozefa Lercha z roku 1806. Foto – Juraj Brezáni
Námestie Andreja Hlinku spred sto rokov. Foto – Juraj Brezáni
Pohľad na druhú stranu námestia. Foto – Juraj Brezáni

Ružomberčania si v múzeu pozrú aj zasnežené Hlinkovo námestie spred sto rokov. „Dva akvarely znázorňujú výzor námestia Andreja Hlinku v Ružomberku. Je to pohľad na mestský úrad a vidieť aj rádovú zástavbu domčekov, ktoré dnes už nestoja. Nahradila ich budova cirkevného gymnázia v Ružomberku,“ spresňuje historik.

Na vedľajšom obraze je zas zimný pohľad na opačnú stranu námestia, na dnešný Kostol povýšenia Svätého kríza. „Ľudovo nazývaný jezuitský kostol v pozadí a popredie patrí aleji stromov a Marianskému stĺpu,“ dodal.

Ďalšie obrazy zachytávajú aj hrad Likavka, ružomberskú kalváriu či Liptovskú Osadu z obdobia prvej svetovej vojny.

Šľachta a meštianstvo

S liptovským regiónom je spojených hneď niekoľko šľachtických rodov. Svätojánsky, Ilešházi, Okoličáni, Rakovský, Zmeškal, Almáši. V druhej polovici 19. storočia žilo a podnikalo na Liptove tiež viacero meštianskych rodov. Portréty niektorých sa dochovali a sú súčasťou výstavy.

„Pre mňa boli zaujímavé jednotlivé meštianske rody 19. storočia, ktoré sú pripomienkou, že to, čo máme na Liptove dnes, vybudovali práve títo ľudia,“ prezradil riaditeľ Liptovského múzea v Ružomberku Martin Krupa.

Výstava bude sprístupnená do 28. októbra. Foto – Juraj Brezáni
S výstavou je spojených aj šesť sprievodných podujatí. Foto – Juraj Brezáni

Riaditeľ múzea zároveň pripomenul, že výstava nebuduje len identitu dolného Liptova, ale zachytáva celý región. „Liptov tvorí celok. My sa v múzeu snažíme ľudí spájať naprieč celým regiónom,“ dodal.

Súčasťou výstavy je aj katalogizovaná publikácia, ktorá opisuje jednotlivé historické kontexty, pôvody jednotlivých diel, ale aj život niektorých autorov. Veľa diel na výstave však má neznámeho autora.

„Nie pri všetkých dielach dokážeme autora určiť. Pri niektorých je autor neznámy, pri niektorých môžeme len dedukovať a predpokladať, o koho ide. Prevažne sa však tieto diela viažu na región. Svojim pôvodom, že vznikli na Liptove, alebo pôvodom autora, ktorý pochádza z Liptova,“ vysvetľuje autor výstavy Rastislav Molda.

Ktoré dielo je to najvýznamnejšie?

„Ťažko povedať, ktoré dielo je najvýznamnejšie. Máme tu napríklad aj diela, v Budapešti veľmi známeho, slávneho a obdivovaného Alojza Stróbla, ktorý pôvodom pochádzal z Kráľovej Lehoty. Portrétoval napríklad aj cisára Františka Jozefa. V Budapešti má viacero sôch, či už vo verejnom priestore, alebo v tamojších kostoloch,“ hovorí Molda s tým, že na Liptove je Stróbl, bohužiaľ, menej známy.

Významnými podľa Rastislava Moldu môžu byť aj dôležité chromolitografie Kornela Bohúňa, ktoré vznikli na základe predlôh jeho otca. „Išlo o portréty tamojších obyvateľov v slávnostnom ľudovom kroji, ktoré, keď potom vyšli ako tlačené, tak ozdobovali príbytky národovcov, ktorí tým deklarovali svoju národnú identitu.“

„Veľmi ma to oslovilo, pretože sama som výtvarníčka. Tieto diela sú pre mňa inšpiráciou,“ poznamenala výtvarníčka Ivana Ganobčíková, ktorá ocenila najmä prácu jednotlivých autorov.

„Sú tu kusy, ktoré nikdy ešte neuzreli svetlo sveta v múzeu. Je to nejakým spôsobom tajomné a zaujímavé,“ opísal riaditeľ odboru kultúry Žilinského samosprávneho kraja Martin Hromada.

Vzdelávajú popri výstave

S výstavou je spojených aj šesť sprievodných podujatí. Štyri budú zamerané na vystavované diela. „Budú to kurátorské prehliadky, počas ktorých sa návštevníci dozvedia viac nielen o samotných vystavovaných dielach, ale aj o ich autoroch,“ priblížil Molda.

„Okrem kurátorských prehliadok múzeum pripravilo aj dve odborné prednášky. V prvej predstaví Rastislav Molda nielen neznámych liptovských umelcov, ale aj ich tvorbu, ktorá je dnes nielen v zbierkotvorných inštitúciách, ale aj vo verejnom priestore Liptova,“ píše sa v tlačovej správe Liptovského múzea v Ružomberku. Prednáška bude v utorok 22. septembra.

Na druhej odbornej prednáške vysvetlí Mária Ďuricová procesy reštaurovania obrazov. Návštevníci budú môcť vidieť nielen zreštaurované diela, ale prostredníctvom fotografií a prezentácie aj ich stav pred procesom reštaurovania.

Sprievodné podujatia k výstave Umenie a umelci Liptova v dlhom 19. storočí:

  • 8. septembra – kurátorské prehliadky o 13:00 a 17:00
  • 22. septembra – prednáška Rastislava Moldu
  • 29. septembra – workshop pre žiakov a študentov (potrebné sa prihlásiť)
  • 6. októbra – kurátorské prehliadky o 13:00 a 17:00
  • 13. októbra – workshop pre žiakov a študentov (potrebné sa prihlásiť)
  • 20. októbra – prednáška Márie Ďuricovej

Autor výstavy Rastislav Molda je externým prispievateľom RK Magazínu.

Titulná fotografia – Výstava Umenie a umelci Liptova c dlhom 19. storočí. Foto – Juraj Brezáni

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.