Oslava mládežníckeho hokeja v Ružomberku

V drese regionálneho výberu Stred nastúpilo päť ružomberských hokejistov: Foto: MHK Ružomberok/Facebook
Pod záštitou Slovenského zväzu ľadového hokeja sa v centre dolného Liptova predviedli mladé hokejové talenty z celého regiónu.

V nedeľu 13. novembra bol Zimný štadión Stana Mikitu v Ružomberku dejiskom jedného zo štyroch turnajov Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) kategórie U15. Ďalšie tri turnaje sa uskutočnili v Hamuliakove, MichalovciachBánovciach nad Bebravou. Na základe geografického princípu boli regióny rozdelené na západ, stredozápad, stred a východ. Turnaja sa zúčastnili tri najlepšie mužstvá z daného regiónu a kvarteto družstiev doplnil tím výberu zložený z hokejistov z jednotlivých klubov v rámci regiónu.

Turnaj zorganizoval SZĽH v spolupráci s hostiteľským Mestským hokejovým klubom (MHK) Ružomberok. Išlo o doplnkový turnaj, na ktorom si hráči zmerali sily so súpermi z regiónu nad rámec ligových zápasov. „Ružomberského“ turnaja sa zúčastnili štyri tímy: Draci Liptovský Mikuláš, HKM Zvolen, Barani Banská Bystrica a Regionálny výber Stred, ktorý vytvorili z hráčov z Ružomberka, Brezna, Dolného Kubína a Prievidze. MHK Ružomberok mal na turnaji až päticu hráčov: Tobiáš Sliacky, Tomáš Krajňák, Matej Málik, Dávid Ondečko a Gabriel Števček.

Tímy hrali na turnaji systémom každý s každým, pričom všetky mužstvá odohrali tri zápasy. Jeden duel trval 40 minút. Počas turnaja boli hráči pod dohľadom a skautingom asistenta trénera reprezentácie do 15 rokov Ladislava Karaffu a hlavného inštruktora SZĽH Radovana Somíka. Tím regionálneho výberu Stred bol pod vedením ružomberských trénerov Miroslava Tarageľa a Patrika Oravca. Regionálny výber Stredu porazil na turnaji Zvolen aj Liptovský Mikuláš a jedinú prehru zaznamenal s Banskou Bystricou. Víťazom „ružomberského“ turnaja sa stal HKM Zvolen.

Výborné výkony domácich hokejistov

Tréner regionálneho výberu Stred Patrik Oravec bol spokojný s výkonom svojich zverencov. „Naši chlapci zanechali dobrý dojem. Ukázali to najlepšie, čo v nich je. Sme na nich veľmi hrdí. Držíme im palce v ich prípadnej ďalšej nominácií. V prípade, že sa ďalej nedostanú, neznamená to, že v budúcnosti sa nemôžu ukázať v reprezentačnom výbere. Skutočný hokej pre nich len začína a je na nich, ako s tým naložia a budú na sebe pracovať. To isté platí aj pre hráčov, ktorí sa teraz do nominácie regionálneho výberu nedostali.“

Vedúci tréner ružomberskej mládeže vyjadril maximálnu spokojnosť s podujatím: „Celý turnaj hodnotíme ako výbornú skúsenosť pre všetkých hráčov. Turnaj nám ponúkol kvalitné zápasy, ukázal kvalitu hráčov a veríme, že aj potencionálnych reprezentantov,“ dodal Oravec pre oficiálnu facebookovú stránku MHK Ružomberok.

Asistent trénera slovenskej reprezentácie do 15 rokov Ladislav Karaffa, ktorý sa zúčastnil turnaja v Ružomberku, detailne opísal pre Mestskú televíziu Ružomberok proces výberu jednotlivých hráčov do mužstva. „V tejto kategórii sledujeme herné činnosti jednotlivca, vedenie puku, korčuľovanie, streľbu a zakončenie. Nachádzajú sa tu šikovnejší chlapci, ktorí sa vyvíjajú a v priebehu roka sa dokážu meniť. Na začiatku sezóny sú výkonnostne slabší, ale v jej priebehu dobehnú tých, ktorí sú na tom lepšie. Chlapci sú momentálne v pubertálnom veku a okrem tréningov v rámci klubov môžu individuálne pracovať na sebe.“

Spokojnosť so spoluprácou

Hlavný inštruktor SZĽH Radovan Somík bol rád, že videl na ľade množstvo talentovaných hokejistov: „Chceme vidieť čo najviac hráčov, aby sa všetci mali šancu ukázať. Neskôr sa urobí užší výber. Človek si vždy niekoho všimne a potom sa sleduje, ako sa chlapec vyvíja. Následne sa s ním ďalej pracuje a komunikuje.“

Somík vyzdvihol skvelú prácu s hokejom v MHK Ružomberok, ktorý v apríli úspešne zorganizoval mládežnícke majstrovstvá Slovenska. „Musím povedať, že Ružomberok posledné roky veľmi dobre pracuje s mládežou. Uskutočnili sa tu aj majstrovstvá Slovenska, ktoré boli výborne zorganizované. Podmienky a prístup ľudí sú tiež vynikajúce, takže aj toto bol jeden z dôvodov zorganizovania turnaja na tomto štadióne.“

Cieľom turnaja v Ružomberku bolo vybrať zo všetkých zúčastnených tímov 30 najlepších hráčov z regiónu Stred do ďalšieho kola výcvikového tábora slovenskej reprezentácie do 16 rokov. SZĽH plánuje ešte dve kolá doplnkových turnajov, pričom najbližší turnaj sa uskutoční v decembri a ďalší príde na rad vo februári.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.