Osobnosťami Ružomberka sú A. Vinžíková, F. Polóni a Diagnostické centrum

Víťazi (zľava: Alena Vinžíková, Fedor Polóni, Mária Peťová - riaditeľka Diagnostického centra Ružomberok) sa spoločne odfotili aj s riaditeľom odboru kultúry Úradu ŽSK Martinom Hromadom a viceprimátorom Ružomberka Robertom Kolárom. Foto: FB/Mesto Ružomberok

Na galavečere v sídelnej budove Liptovského múzea v Ružomberku vyhlásili troch víťazov, ktorí prispievajú k lepšiemu životu v meste. Nechýbal ani kultúrny program.

V pondelok 12. decembra podvečer sa uskutočnilo oceňovanie osobností pôsobiacich v Ružomberku. Podujatie organizovalo občianske združenie Ružomberský okrášľovací spolok vo výstavnej sále Liptovského múzea v Ružomberku pod vedením zakladateľky spolku Miriam Považanovej.

,,Nie je tajomstvom, že sa už dlhšie venujem podobnej činnosti, ktorá ma priviedla k okrášľovaciemu spolku, v ktorom chceme okrášľovať či vylepšovať vzťah obyvateľov k nášmu mestu a podporiť lokálpatriotizmus,“ predstavila združenie jeho zakladateľka.

Zakladateľka Ružomberského okrášľovacieho spolku Miriam Považanová. Foto: Patrícia Kurpašová

Ružomberský okrášľovací spolok vyhlásil anketu Osobnosť Ružomberka 2022 začiatkom novembra. Ružomberčania mohli do 30. novembra nominovať ženu, muža alebo organizáciu, o ktorých si myslia, že dosiahli mimoriadne výsledky alebo realizovali významné aktivity v prospech mesta Ružomberok a jeho obyvateľov. Tieto mená zaslali e-mailom alebo poštou aj s krátkym popisom, za aké zásluhy ich navrhujú oceniť. Hlasovať mohol každý, kto má trvalý pobyt v Ružomberku alebo je rodák z tohto mesta.

,,Určite každý z nás pozná niekoho, kto je ochotný vždy pomôcť svojim známym, nezištne niečo urobiť pre svoje okolie, v ktorom žije. Niekoho, kto chodí po našom meste s otvorenými očami a všíma si jeho potreby, susedov, známych či svojich blízkych a svojou prácou, ľudskosťou a aktivitou nám všetkým dokáže spríjemniť každý deň,“ uviedla pri predstavení novovzniknutej ankety Považanová.

Porotu, ktorá následne vybrala troch víťazov z nominovaných, tvorila šesťčlenná výberová komisia zložená z popredných osobností mesta, ktorých o účasť v tejto komisii požiadal vyhlasovateľ ankety.

Nominovali len osem žien

Do kategórie ŽENY sa dostalo osem dám, ktoré významným spôsobom prispeli k zveľadeniu mesta Ružomberok. Ružomberčania nominovali Zuzanu Hruškovú – galerijnú pedagogičku, Miriam Považanovú – sprievodkyňu, Mariannu Stančokovú – režisérku/dramaturgičku a predsedníčku divadelného štúdia RosArt, MUDr. Annu Lesňákovú, PhD., – prednostku infektologickej kliniky, MUDr. Gabrielu Terekovú – lekárku z ORL ambulancie, PhDr. Máriu Kramárovú – dlhoročnú poslankyňu v Ružomberku, Alenu Vinžíkovú – dlhoročnú predsedníčku Klubu dôchodcov a Martu Gejdošovú.

V tejto kategórii napokon zvíťazila Alena Vinžíková, dlhoročná vedúca ružomberského Klubu dôchodcov, ktorý tento rok oslavuje 40. výročie vzniku. ,,Som prekvapená, vôbec som to nečakala, našťastie som sedela,“ povedala s úsmevom dojatá Alena, ktorá tento rok oslávila okrúhlych osemdesiat rokov. Narodila sa v Ružomberku a celý svoj život pracovala v Bavlnárskych závodoch.

Víťazka kategórie ŽENY Alena Vinžíková v ankete Osobnosť Ružomberka 2022. Foto: Patrícia Kurpašová

Viac nominovaných bolo mužov

V kategórii MUŽI zaznelo štrnásť mien. Ružomberčania nominovali Jána Benčíka – poslanca NR SR, Ladislava Csereia – emeritného riaditeľa Liptovského múzea, Stanislava Surového – za dlhoročnú scenáristickú činnosť na rozličných podujatiach, prof. akad. mal. Jána Kudličku, ArtD. za pomoc pri organizácii výstavy Fotoforum a za pedagogickú činnosť, Michala Kovačica – riaditeľa Liptovského múzea, Štefana Iža – fotografa, Roberta Kolára – za impulz, organizáciu a pomoc pri podujatí Fullove dni, doc. akad. mal. Pavla Ruska, ArtD.za dlhoročnú umeleckú a pedagogickú činnosť a činnosť v združení Luneta,

Medzi nominovanými boli aj Radislav Kendera – za dôkladnú prácu pri evidencii, propagácii a publikácii materiálov o hlavnom ružomberskom cintoríne, Viliam Weiss – za dlhoročnú bádateľskú prácu v Liptovskom múzeu, Fedor Polóni – za záslužné pôsobenie vo verejnom priestore v prospech obyvateľov mesta Ružomberok, ThLic. Ing. Jozef Žvanda, PhD. – za založenie a činnosť v Univerzitnom pastoračnom centre, Július Stančok za otvorenie divadla RosArt a návrat divadelnej scény do Ružomberka či za dobrovoľnícku činnosť pre deti v HK IAMES Ružomberok a Michal Kubačk – za jeho oddanú prácu pre všetkých obyvateľov Ružomberka.

Víťazom sa napokon stal Fedor Polóni, dlhoročný fotograf a zakladateľ ružomberského Fotofora, ktorý s fotografiou pracuje od roku 1950. ,,Ďakujem za toto ocenenie. Je tu však množstvo ľudí, ktorí urobili oveľa viac ako ja. Tento krásny diplom by som rád zobral, vytiahol virtuálne nožničky, postrihal ho na štvorčeky a rozdal ich všetkým nominovaným, pretože aj samotná nominácia je vlastne výhra. Všetci ste osobnosti mesta a gratulujem všetkým,“ povedal v príhovore uznávaný fotograf.

Víťaz kategórie MUŽI Fedor Polóni v ankete Osobnosť Ružomberka 2022. Foto: Patrícia Kurpašová

 Deti z Diagnostického centra aj zaspievali

V kategórii ORGANIZÁCIA boli nominované tri inštitúcie – Galéria Ľudovíta Fullu, Liptovské múzeum a Diagnostické centrum. Porota za víťaza určila Diagnostické centrum v Ružomberku, ktoré sa zaoberá problematikou detí s poruchami správania.

,,Nechcem, aby to bolo o riaditeľovi zariadenia, pretože to je o zamestnancoch, ktorí robia mravenčiu prácu a našim deťom dávajú lásku a ukazujú im správny smer. Som veľmi šťastná, že práve naše zariadenie získalo toto pekné cenenie,“ uviedla riaditeľka Diagnostického centra Mária Peťová.

Víťazi kategórie ORGANIZÁCIA Diagnostické centrum Ružomberok v ankete Osobnosť Ružomberka 2022. Foto: Patrícia Kurpašová

Slávnostný večer sa niesol v kultúrnom duchu plnom miestnych umelcov. Podujatie otvoril známy jazzový muzikant Branislav Boček, svojimi piesňami prítomných potešili aj deti z Diagnostického centra v Ružomberku, tanečné kreácie predviedli dievčatá z Dance Galaxy Ružomberok a do nôty zahral a zaspieval Folklórny súbor Salatín. Podujatím úsmevne a vtipne sprevádzal bývalý hovorca mesta Viktor Mydlo.

Fotogaléria

Foto: Patrícia Kurpašová

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.