Päť dní Vendelína Michajloviča

Z pera černovského spisovateľa, publicistu a vysokoškolského pedagóga Antona Laučeka nedávno vzišla nová knižka Päť dní Vendelína Michajloviča. Útla, 70-stranová publikácia, monitoruje život jezuitu Vendelína Javorku.

Narodil sa v Černovej  v roku 1882 ako najstarší z desiatich detí. Stal sa jezuitom a neskôr v Ríme prvým rektorom pápežského kolégia Russicum v Ríme, kde sa pripravovali na povolanie budúci misionári pre Rusko.  Prijal aj východný obrad – bol birituálom, čiže kňazom oboch rítov. Usiloval sa raziť cestu spojenia rímskeho katolicizmu a ruským pravoslávím.

Knižka hovorí o jeho bohatom duchovnom pôsobení na Slovensku i v zahraničí. Autor približuje život a pastierske dielo počas piatich dní. Jeden deň je návštevou Javorku ako mladého klerika  na černovskej fare u jej vtedajšieho správcu Andreja Hlinku. Ďalší deň hovorí o jeho pôsobení na pozícii rektora pápežského kolégia Russicum v Ríme,

Javorka pôsobil ako misionár v Mandžusku, Šanghaji i na východe Európy, kde ho zajala v roku 1945 zajala postupujúca Červená armáda. Vtedajší komunistický režim ho označil za vatikánskeho špióna a kvôli duchovnému pôsobeniu ho  poslal ho do gulagu na Sibír. Aj tu, v ťažkých a neľudských podmienkach, rozsieval nádej. Napriek duchovným i telesným bôľom, prežil. Posledné roky života strávil v rodine svojho brata v Žiline. Tam zomrel 24. marca 1966 a tu je aj pochovaný.

Anton Lauček o tomto neznámom hrdinovi minulého storočia napísal aj divadelnú hru s názvom Páter Vendelín, ktorú hrali černovskí ochotníci. V rodnej Černovej mu nedávno odhalili  pamätník.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.