Narodil sa v Černovej v roku 1882 ako najstarší z desiatich detí. Stal sa jezuitom a neskôr v Ríme prvým rektorom pápežského kolégia Russicum v Ríme, kde sa pripravovali na povolanie budúci misionári pre Rusko. Prijal aj východný obrad – bol birituálom, čiže kňazom oboch rítov. Usiloval sa raziť cestu spojenia rímskeho katolicizmu a ruským pravoslávím.
Knižka hovorí o jeho bohatom duchovnom pôsobení na Slovensku i v zahraničí. Autor približuje život a pastierske dielo počas piatich dní. Jeden deň je návštevou Javorku ako mladého klerika na černovskej fare u jej vtedajšieho správcu Andreja Hlinku. Ďalší deň hovorí o jeho pôsobení na pozícii rektora pápežského kolégia Russicum v Ríme,
Javorka pôsobil ako misionár v Mandžusku, Šanghaji i na východe Európy, kde ho zajala v roku 1945 zajala postupujúca Červená armáda. Vtedajší komunistický režim ho označil za vatikánskeho špióna a kvôli duchovnému pôsobeniu ho poslal ho do gulagu na Sibír. Aj tu, v ťažkých a neľudských podmienkach, rozsieval nádej. Napriek duchovným i telesným bôľom, prežil. Posledné roky života strávil v rodine svojho brata v Žiline. Tam zomrel 24. marca 1966 a tu je aj pochovaný.
Anton Lauček o tomto neznámom hrdinovi minulého storočia napísal aj divadelnú hru s názvom Páter Vendelín, ktorú hrali černovskí ochotníci. V rodnej Černovej mu nedávno odhalili pamätník.
Podporte kvalitný nezávislý obsah
Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.