Piešťany deklasovali Ružomberok o dvadsať bodov

Piešťanské Čajky zdolali Ružomberok štvrtýkrát v sezóne. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v sobotu 25. februára v rámci 5. kola nadstavbovej časti Niké extraligy žien s Piešťanskými Čajkami 59:79. Liptáčky zaznamenali štvrtú prehru v skupine o titul, no napriek tomu sú stále v hre o 2. miesto.

Ružomberčanky zaznamenali v doterajších štyroch stretnutiach nadstavby o titul jednu výhru a tri porážky. Na druhej strane, Piešťany sú v tejto sezóne stopercentné a všetky zápasy vyhrali. Vzhľadom na kvalitu a formu jednotlivých družstiev boli jednoznačným favoritom duelu Piešťanské Čajky.

Katastrofálny úvod vicemajstra

Prvá štvrtina bola jednoznačnou záležitosťou Piešťan. Tie mali výborný vstup do stretnutia a po necelých troch minútach viedli 10:2. Liptáčky sa v tejto časti hry strelecky nesmierne trápili a pôsobili kŕčovitým dojmom. Naopak, Piešťanské Čajky sa od úvodu poriadne zahryzli do súpera a dve minúty pred koncom prvej 10-minútovky vyhrávali už o 13 bodov (21:8).

Úvodnú štvrtinu ukončila úspešná trojka Natálie Martiškovej, pričom Piešťany v tejto perióde zaznamenali až štyri presné trojkové pokusy. Po úvodnej 10-minútovke vyhrávali Piešťanské Čajky vysoko 29:11 a o osude stretnutia bolo rozhodnuté.

Prvý polčas ovládli Čajky

Aj v druhej perióde pokračoval dominantný výkon Piešťan, aj keď Ružomberčanky predviedli mierne lepší výkon ako v prvej časti hry, ktorá im absolútne nevyšla. Napriek tomu však aktuálny slovenský šampión viedol v polovici druhej štvrtiny o 21 bodov – 39:18.

Piešťanské Čajky si aj v ostatnom priebehu druhej 10-minútovky udržiavali náskok na úrovni 20 bodov a po prvom polčase vyhrávali v Koniarni 44:25. Pred druhým dejstvom už nebolo pochýb o tom, kto tento duel vyhrá.

Dominancia majstra

Začiatok druhého polčasu otvorili Piešťany 6-bodovou šnúrou a ich náskok narástol na rozdiel 25 bodov (50:25). V ďalších minútach Liptáčky mierne znížili manko, no napriek tomu viedli hráčky z kúpeľného mesta v polovici tretej štvrtiny o 20 bodov (52:32).

Potom však Piešťanské Čajky zaznamenali 8 bodov po sebe a ich vedenie bolo na úrovni 28 bodov (60:32). V samom závere tretej periódy si majster svoj náskok naďalej kontroloval a pred poslednou častou hry vyhrával 64:35.

Zlepšený výkon „Ruže“

Záverečná štvrtina duelu bola najlepšou v podaní Ružomberka. Piešťanské Čajky v tejto časti hry poľavili, čo využili Liptáčky a skresali hrozivé manko. Úvod poslednej 10-minútovky však patril Piešťanom, ktoré si po troch bodoch v rade vytvorili najvyšší náskok v stretnutí, ktorý činil 32 bodov – 67:35.

Následne však prišla prvá výborná pasáž vicemajstra v zápase, ktorý 12-timi bodmi v sérii skresal manko na rozdiel 20 bodov (67:47). Piešťany však razom zaznamenali 5-bodovú šnúru a ich vedenie sa opätovne navýšilo (72:47). O niekoľko minút majster viedol už o 30 bodov (79:49).

Liptáčky vzápätí dali 10 bodov po sebe a znížili manko na súpera na úroveň 20 bodov (79:59). Nič to však nezmenilo na tom, že zápas sa skončil jednoznačným víťazstvom Piešťan v pomere 79:59.

Súboj sestier Andělových

Ružomberčanky v tomto stretnutí bodovo potiahla predovšetkým Soňa Svetlíková, ktorá zaznamenala 15 bodov. Krok s ňou držala hlavne Andrea Andělová, ktorá zaťažila konto súpera 10-timi bodmi.

Najlepšou strelkyňou duelu bola Češka Gabriela Andělová, ktorá svoj výborný výkon okorenila 20-timi bodmi a bola hnacím motorom svojho mužstva. Výborne jej sekundovala Natália Martišková, autorka 15 bodov.

Kritický Suja

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol veľmi nespokojný s predvedenou hrou svojho družstva. „Výsledok je pre nás lichotivý. So zápasom som nespokojný. Zväčša pochválim hráčky, aj keď prehráme, ale tentokrát nie. Neprišli sme na duel. Prehrali sme ho v prvej štvrtine. A to ma mrzí najviac, že sme nedopriali úžasným ľuďom trošku adrenalínu z vyrovnanejšieho stretnutia. Akoby sme boli od začiatku zmierení s prehrou, a s tým nie som stotožnený.“

Kormidelník Piešťan Peter Jankovič vyzdvihol výkon svojho tímu, ktorý od úvodu mal duel pod jednoznačnou kontrolou. „Gratulujem mojim dievčatám. Sme spokojní, vyhrali sme o 20 bodov, celý zápas sme mali pod kontrolou. Som rád, že aj mladé hráčky dostali minutáž. Mali sme nahraté, mohli sme si to dovoliť.”

Ružomberok bojuje o druhé miesto

Liptáčky sa po prehre prepadli v tabuľke nadstavbovej časti o titul na 3. miesto. Lídrom ostávajú suverénne PiešťanyDruhá priečka patrí Slávii Banská Bystrica. Na 4. pozícii sa nachádza Šamorín.

Najbližší duel odohrá „Ruža“ v sobotu 4. marcaŠamoríne. Tento zápas bude pre Liptáčky posledný v rámci skupiny o titul. Ak Ružomberčanky toto stretnutie zvládnu a Slávia Banská Bystrica prehrá v Piešťanoch, tak obsadia zverenkyne Juraja Suju 2. miesto.

Následne sa v termíne 10. – 12. marca uskutoční v Hradci Králové záverečný turnaj Česko-slovenského pohára, na ktorom sa predstavia aj basketbalistky MBK Ružomberok, pričom vo štvrťfinále vyzvú KP Brno.

Vzápätí príde na rad vyraďovacia časť ženskej basketbalovej Extraligy. Štvrťfinále sa bude hrať na dva víťazné zápasy. Semifinálová séria, rovnako ako finálové súboje, sa budú hrať na tri víťazné stretnutia. Víťaz slovenskej ligy bude známy najneskôr 29. apríla. Minuloročný titul obhajujú Piešťanské Čajky.

Niké extraliga žien – 5. kolo, nadstavbová časť o 1. – 4. miesto:

MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 59:79 (25:44).

Body za MBK Ružomberok: Svetlíková 15, A. Andělová 10, Hadačová 9, Buknová 8, Jarošová 6, Havranová a Urbanová po 4, Dovčíková 3. – Piešťanské Čajky: G. Andělová 20, Martišková 15, Mujovićová 10, Mandićová 10, Jurčeková 9, Moravčíková 7, Jamesová 3, Rusiňáková a Kraislová po 2, Taušová 1. Trojky: 5-6. Diváci: 650. Úspešnosť streľby: 33 % – 46 %. TH: 15/10 – 26/17. Rozhodovali: Karniš, Fanfarová a Karnay. Štvrtiny: 11:29, 14:15, 10:20, 24:15.