Pneumatiky, umelý stromček, koberec či kreslo. Ružomberčania čistili brehy Váhu

V stredu popoludní si jedenásť dobrovoľníkov vyhrnulo rukávy a pustilo sa do jarného upratovania mesta. Po viac ako dvoch hodinách vyzbierali približne 30 vriec odpadu.  

Iniciatívu odštartovala fotografia na sociálnej sieti, ktorá upozorňovala na neporiadok popri Váhu. Niektorí v komentároch ,,odhalili” vinníka, iní hromžili na ľudí. Napokon sa našli len dvaja, ktorí diskusiu posunuli spoza klávesníc až k vyhrnutým rukávom. Pridali sa aj ďalší, medzi nimi napríklad hovorca mesta či mestský poslanec.

,,Komentovať a upozorňovať na neporiadok je ľahké, no sám od seba sa neuprace. Som rád, že sme pomohli tomu, aby bol Ružomberok o niečo čistejší, aj keď je tu ešte mnoho miest, kde by sme vedeli nazbierať veľké množstvo odpadu,” povedal jeden z iniciátorov jarnej brigády Ľuboš Golský.

,,Keď niekto niečo len odfotí a nadáva, tak je jasné, že je len na ľuďoch, aby sme s tým niečo urobili. To nie je bordel po jednom konkrétnom človeku, ktorého viete odhaliť. Všade na svete sa k čisteniu pridávajú obyčajní občania,” povedal pre RK Magazín aj druhý z dvojice Rado Kubis. Hovorí, že máme len jednu prírodu, treba si ju chrániť.

Medzi odpadkami už tradične nechýbali ani úlovky, ktoré sa nielenže nezmestili do vriec, ale dobrovoľníkov stáli veľa námahy vytiahnuť z brehu na chodník. Ľudia neodhadzovali len fľaše, plechovky či obaly od jedla. Brehy Váhu ,,zdobili” pneumatiky, kočiar, umelý vianočný stromček, koberce, vysávač či oblečenie.

Ružomberčania si okrem dobrého pocitu mohli odniesť aj čaj či koláč, ktoré pripravila jedna z dobrovoľníkov Katka.

Titulná fotografia: Dobrovoľníci, ktorí čistili okolie Váhu. Foto: Anna Zábojníková

 

 

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.