Počas víkendu vyvrcholí Federálny pohár

Liptáčky čakajú konfrontácie s kvalitnými súpermi. Foto: Rudolf Maškurica

Basketbalistky MBK Ružomberok odohrajú tri zápasy v priebehu troch dní.  

Piešťanská Diplomat aréna bude v dňoch 26. – 28. januára (piatok – nedeľa) dejiskom 3. ročníka Federálneho pohára. Na turnaji budú mať zastúpenie prvé štyri družstvá slovenskej Niké Extraligy žien po základnej časti súťaže a štyri tímy z českej Chance ligyktoré sa kvalifikovali na záverečný turnaj prostredníctvom play-off.

Najvyššiu slovenskú basketbalovú súťaž budú reprezentovať Piešťanské Čajky, MBK Ružomberok, Slávia Banská Bystrica a ŠBK Šamorín. Z Českej republiky sa na turnaji predstavia Levhartice Chomutov, Sokol Hradec Králové, KP TANY Brno a Žabiny Brno. Rovnako ako vo všetkých doterajších ročníkoch Federálneho pohára, tak ani v tejto edícii sa neprihlásila do súťaže ZVZZ USK Praha.

Turnaj otvoria proti Chomutovu

V úvodný deň turnaja (piatok 26. január) sa odohrajú štyri štvrťfinálové duely. Nasledujúci deň (sobota 27. január) sú na programe semifinálové súboje a zápasy o 5. až 8. miesto. Turnaj vyvrcholí v nedeľu 28. januára finálovým stretnutím a takisto zápasmi o 7., 5. a 3. miesto.

Ružomberské basketbalistky vyzvú vo štvrťfinále Levhartice Chomutov, pričom súboj sa uskutoční v piatok 26. januára o 14:30 hod. Priamy prenos z tohto zápasu nájdete TU. Ak Liptáčky v tomto vystúpení uspejú, tak sa v semifinále stretnú s lepším z dvojice Žabiny Brno – ŠBK Šamorín.

Skúsenosti s európskym basketbalom

Basketbalistky Levhartice Chomutov figurujú po štrnástich odohraných stretnutiach základnej časti českej Chance ligy na 5. mieste, s vyrovnanou bilanciou – 7 výhier a 7 prehier. V národnom pohári sa Chomutov prebojoval už do semifinále, keď vo štvrťfinále zdolal Slovanku 85:60.

V aktuálnej sezóne účinkoval Chomutov, podobne ako MBK Ružomberok, v Európskom pohári FIBA (Eurocup), no všetkých šesť duelov prehral. V uplynulom ročníku českej ligy získali Levhartice bronz, keď v boji o 3. miesto zdolali Hradec Králové 3:1 na zápasy.

Naposledy sa im nedarilo

V Piešťanoch sa uskutočnil aj úvodný ročník Federálneho pohára, pričom jeho víťazom sa stali basketbalistky Hradca Králové. Túto edíciu ale poznačil koronavírus, kvôli ktorému sa ho zúčastnilo len šesť družstiev. Ružomberčanky v premiérovom ročníku obsadili 4. miesto.

Minulý rok sa Česko-slovenský pohár odohral v plnom počte za účasti ôsmich najlepších tímov zo Slovenka a Česka. Liptáčkam sa na turnaji, ktorý sa uskutočnil v Hradci Králové, vôbec nedarilo. Zverenkyne Juraja Suju prehrali všetky tri stretnutia a napokon skončili na poslednom 8. mieste.

Víťazom druhého ročníka Federálneho pohára sa stali Žabiny Brno, ktoré vo finále zdolali domáceho usporiadateľa a obhajcu prvenstva Hradec Králové 101:77. Bronz získali Piešťany.

Program 3. ročníka Federálneho pohára žien (26. – 28. január 2024, Piešťany):

Piatok 26. január – štvrťfinále

 • 1. štvrťfinále: Žabiny Brno – ŠBK Šamorín (12:00 h)
 • 2. štvrťfinále: MBK Ružomberok – Levhartice Chomutov (14:30 h)
 • 3. štvrťfinále: Piešťanské Čajky – Sokol Hradec Králové (17:00 h)
 • 4. štvrťfinále: KP TANY Brno – Slávia Banská Bystrica (19:30 h)

Sobota 27. január – semifinále, zápasy o 5.-8. miesto

 • 1. zápas o 5.-8. miesto: zdolaný MBK Ružomberok/Levhartice Chomutov – zdolaný Žabiny Brno/ŠBK Šamorín (12:00 h)
 • 2. zápas o 5.-8. miesto: zdolaný KP TANY Brno/Slávia Banská Bystrica – zdolaný Piešťanské Čajky/Sokol Hradec Králové (14:30 h)
 • 1. semifinále: víťaz Piešťanské Čajky/Sokol Hradec Králové – víťaz KP TANY Brno/Slávia Banská Bystrica (17:00 h)
 • 2. semifinále: víťaz Žabiny Brno/ŠBK Šamorín – víťaz MBK Ružomberok/Levhartice Chomutov (19:30 h)

Nedeľa 28. január – finále, zápasy o 7., 5. a 3. miesto

 • Zápas o 7. miesto (11:00 h)
 • Zápas o 5. miesto (13:30 h)
 • Zápas o 3. miesto (16:00 h)
 • Finále (18:30 h)

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.