Počet mestských poslancov aj volebných obvodov sa zníži

Mestské zastupiteľstvo 16. mája 2023. Foto: YT/Radnica Ružomberok
Z pôvodných 25 poslancov sa ich počet v budúcom volebnom období zníži na 16. Poslanci to musia definitívne potvrdiť najneskôr 65 dní pred komunálnymi voľbami. Zníži sa aj počet volebných obvodov z 11 na 5.

Počet mestských poslancov v Ružomberku by sa mal v budúcom volebnom období výrazne znížiť. Z aktuálnych 25 sa ich počet zmení na 16. Zmeniť by sa mal aj počet volebných obvodov – z pôvodných 11 na 5. Na májovom zasadnutí mestského zastupiteľstva o tom rokovali mestskí poslanci, ktorí to podporili.

Návrh na zníženie počtu mestských poslancov a na určenie volebných obvodov predložil primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň. ,,Ja už som sa v minulosti vyjadroval o tom, že máme veľa poslancov v mestskom zastupiteľstve a máme veľa obvodov, ktoré majú dopad na fungovanie celej samosprávy,“ povedal primátor.

Voliči tak budú v najbližších komunálnych voľbách v roku 2026 voliť v piatich volebných obvodoch: v mestskej časti Biely Potok, v Černovej, Hrboltovej a Rybárpoli, kde si zvolia po jednom poslancovi a vo volebnom obvode celého mesta môžu odovzdať dôveru 12 poslancom.

“K tejto myšlienke som sa znova vrátil. Kedysi sme ju predkladali ešte ako poslanci mestského zastupiteľstva. No na vážne politické zmeny nebola vtedy vôľa,” vysvetlil Kubáň.

Menšiemu počtu poslancov sa ľahšie a rýchlejšie rozhoduje

Cieľom návrhu, ktorý primátor konzultoval s bývalým mestským poslancom a dnešným analytikom na Úrade Žilinského samosprávneho kraja Dr. Ivanom Rončákom, je vyššia efektivita a flexibilita mestského zastupiteľstva.

,,Je na vás, ako si usporiadate ihrisko, na ktorom sa bude hrať mestská politika. Toto je plne vo vašej kompetencii,“ povedal poslancom Rončák na mestskom zastupiteľstve s tým, že výhodou zníženia je okrem úspory finančných prostriedkov aj efektivita rozhodovania pri zachovaní reprezentatívnosti.

,,Menšiemu počtu poslancov sa ľahšie a rýchlejšie rozhoduje. Medzi výhody tiež patrí posilnenie výkonu samosprávy a alternatívy smerovania mesta. Ak bude všetko použité poslancami, nezvýšia nám ľudia na kvalitnú občiansku spoločnosť, a práve tam sa tvoria alternatívy fungovania mesta,“ Dodal Rončák, ktorý ako alternatívu fungovania mesta uviedol aktuálnu dopravnú situáciu pri Černovej, v rámci ktorej podľa neho prichádzajú kvalitné podnety od občianskej spoločnosti.

Primeranú a účelnú redukciu počtu poslancov a volebných obvodov navrhol predkladateľ Rončák tak, aby nebolo ohrozené bezproblémové plnenie úloh mestského parlamentu.

“Som veľmi rád, že si zastupiteľstvo môj návrh osvojilo a stotožnilo sa s jeho filozofiou. Verím, že toto deklaratórne rozhodnutie o počte obvodov a poslancov v nich opäť potvrdia aj v ďalšom hlasovaní, spravidla 65 dní pred konaním volieb do orgánov samosprávy obcí,” podotkol primátor Ľubomír Kubáň.

Zdroj: MsZ v Ružomberku

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.