Počet prenocovaní turistov v Ružomberku opäť vzrástol

Podľa údajov radnice medziročne stúpol o zhruba štyri a pol percenta (aktualizované 26. marca).

V uplynulom roku zaevidovali v miestnych ubytovacích zariadeniach viac ako 144-tisíc prenocovaní, turistov, za ktoré bolo na dani za ubytovanie uhradených takmer 87-tisíc eur. Ružomberskému magazínu to potvrdila Janka Mokošová z ekonomického oddelenia mestského úradu.

Rok predtým zaznamenali v meste zhruba 138-tisíc prenocovaní a celkový výber dane za ubytovanie predstavoval takmer 85-tisíc eur. V roku 2016 bolo prenocovaní zhruba 117-tisíc a na dani za ubytovanie mesto vyzbieralo približne 73-tisíc eur. Čísla sú zo štatistiky Mestského úradu v Ružomberku.

Za každú osobu a noc v Ružomberku odvádzajú ubytovatelia 70 centov. „Kto je v mestskom centrálnom registri ubytovaných platí 50 centov,“ vysvetlila Janka Mokošová, vedúca oddelenia ekonomiky a majetku na ružomberskom mestskom úrade.

Počet prenocovaní v Liptove vzrástol o takmer 6,7 percenta na 1,7 milióna. Okres Ružomberok sa na tomto čísle podieľal necelou tretinou – takmer 28 percentami. Zvyšok pripadá na okres Liptovský Mikuláš. Minimálne posledné dva roky okres Ružomberok rastie v počte prenocovaní rýchlejšie, ako Mikuláš.

Aj nárast počtu ubytovaných má vzrastajúcu tendenciu na celom Liptove. Podľa oblastnej organizácie cestovného ruchu Region Liptov, ktorá vychádza z údajov Štatistického úradu SR, medziročne stúpol o viac ako sedem percent na 622-tisíc ubytovaných.

Väčšinu turistov tvorili opäť Slováci, zo zahraničnej klientely vzrástol počet návštevníkov z Českej republiky a Maďarska. Pokles, naopak, zaznamenali v prípade klientov z Veľkej Británie a Ruska.

Autor: Anna Šenkeríková, Ilustračná fotografia – Peter Kravčák

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.