Podľa mesta zatiaľ sneh nespôsobuje väčšie problémy

Zisťovali sme, ako sa mesto a Technické služby pasujú so snehom. 

V nejednom regióne môžu ľudia popri chôdzi po zasnežených chodníkoch nadobudnúť pocit, že plnia funkciu stelesneného pluhu. Husté sneženie komplikuje dopravu, mestá a obce naprieč Slovenskom vyhlasujú kalamitný stav.

Ako je to so snežnou nádielkou v Ružomberku?

Mesto: Zatiaľ nemáme problém

O zhodnotenie situácie sme požiadali Technické služby (TS), ktoré majú na starosti zimnú údržbu v Ružomberku a v jeho prímestských častiach.

„K zimnej údržbe pristupujeme podľa operačného plánu, ktorý je schválený mestským zastupiteľstvom. Pracujeme v rámci našich technických aj personálnych možností,“ hovorí Slavomír Klačko, riadiaci pracovník Technických služieb, ktoré momentálne fungujú v prvom pohotovostnom stupni. Ten zodpovedá bežným zimným podmienkam.

To, kde budú TS zasahovať najskôr, určuje operačný plán. Prioritné sú komunikácie prvého zásahu (autobusové trasy MHD či pešia zóna v centre mesta), na rad sa potom dostávajú komunikácie následného zásahu a komunikácie ostatné.

Z operačného plánu sa dá „vybočiť“. Požiadavka však musí prísť z mesta. „My postupujeme podľa operačného plánu, ale stále sme koordinovaní zadávateľom prác, a tým je mesto,“ vysvetľuje Klačko. Mesto, resp. príslušný úrad môže pracovníkov Technických služieb dodatočne usmerniť, a vo výnimočných prípadoch ich zavolať k akútnejším prípadom. Odhrabať či odpratať sneh alebo posypať zľadovatenú cestu.

To zatiaľ nebolo potrebné. „Všetko šlo v zmysle operačného plánu, technickým službám sme zadali možno len drobné úkony,“ uvádza vedúci oddelenia technickej správy na mestskom úrade Juraj Hrnčiar.

Na ťažkosti v súvislosti so snehom upozorňujú niektorí občania na sociálnych sieťach. Na oficiálnych miestach sa však zatiaľ nik nesťažoval. “Nemali sme hlásené žiadne problémy, ani od poslancov ani od občanov,“ dodáva Hrnčiar. Závažnejšie problémy, kedy by nevyšli sanitky či MHD linky, podľa Hrnčiara tiež nenastali.

Viac roboty

Technické služby majú túto zimu zaistiť zjazdnosť takmer 89 kilometrov miestnych komunikácií. Sčasti sa starajú aj o schodnosť parkovísk, schodov a lávok. Rovnaký rozsah prác ako po minulé roky. Až na chodníky.

Koncom mája vstúpila do platnosti novelizácia cestného zákona. Pôvodne sa o zasnežené a zľadovatené chodníky priľahlé k nehnuteľnostiam starali ich majitelia alebo nájomcovia. Po novom pripadla táto povinnosť samosprávam. Pre Technické služby to znamená obsluhu 60 kilometrov chodníkov namiesto pôvodných 20.

Nateraz zabezpečujú údržbu s doterajším počtom ľudí i techniky. V investičnom pláne na tento rok však rátajú s dokúpením potrebných zariadení.

„Pre krátkosť času sme to teraz nestihli. Zmena zákona prišla rýchlo, v priebehu roka. Keby sme aj zaraz chceli kúpiť nový stroj, tak dodacia lehota by od výberu dodávateľa až po dodanie samotného stroja trvala možno rok. Keby sme ho objednali minulú jar, tak možno by sme ho už teraz mali,“ objasňuje Slavomír Klačko.

Titulná fotografia – Alla Bobryk 

 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.