Podvodníci z Rumunska okrádali ľudí

Mestských policajtov zalarmovali Ružomberčania, ktorí tvrdili, že ich okrádajú Rumuni. Lákali ich na formuláre a žiadali od nich, aby prispeli na rôzne organizácie s ťažkým zdravotným postihnutím.

Kedysi už mali zákaz vstupu na územie Slovenskej republiky

V piatok 22. júla prijal operačný príslušník Mestskej polície (MsP) v Ružomberku telefonické oznámenie, že po Ulici Podhora sa pohybuje skupinka Rumunov, ktorí dávajú okoloidúcim podpisovať formulár a žiadajú od ľudí, aby prispeli na neexistujúce organizácie ľudí so sluchovým, respektíve ťažkým zdravotným postihnutím.

,,Takýmto podvodným spôsobom sa pokúšali dostať nie ku podpisom, ale najmä k finančnej hotovosti oslovených,“ uviedla MsP, ktorá po príchode na miesto našla tri osoby zodpovedajúce popisu. Išlo o občianky Rumunska. Dvom z nich sa podarilo preukázať protiprávne konanie, preto ženám vo veku 41 a 20 rokov boli na mieste uložené blokové pokuty za priestupok proti majetku.

S podvodníkmi z Rumunska sa mestskí policajti stretli aj v stredu 27. júla na parkovisku nákupného centra na sídlisku Roveň. ,,Tentokrát išlo o dve dvojice, ktoré sa takisto pokúšali podvodným spôsobom vzbudiť u ľudí súcit a vymôcť od nich peniaze na neexistujúce organizácie,“ priblížila MsP.

Podľa preverenia polície, prvú dvojicu tvorili ženy vo veku 20 a 24 rokov, druhú 41-ročná žena a 24-ročný muž. Policajti osoby preverili cez cudzineckú políciu a zistili, že v minulosti mali zákaz vstupu na územie Slovenskej republiky, no zákaz už skončil. Všetkým štyrom osobám preto hliadka uložila blokové pokuty za priestupky proti majetku a v záujme obnovenia verejného poriadku museli so svojou protiprávnou činnosťou skončiť.

Mládenci pili vonku a nafúkali

V sobotu 23. júla pár minút pred polnocou prechádzala hliadka MsP Ulicou Mostová. Tu si všimla skupinku troch mládencov, ktorí požívali alkohol, čo je všeobecne záväzným nariadením (VZN) mesta zakázané.

,,Pri kontrole totožnosti policajti zistili, že išlo o jedného 18-ročného mládenca z Liptovského Hrádku a dvoch 15-ročných chlapcov. Vzhľadom na nízky vek, hliadka kontaktovala rodičov mladistvých chlapcov,“ uviedol Roman Jankovič z MsP v Ružomberku.

Jeden chlapec bol z Ružomberka, druhý mal trvalý pobyt v Liptovskom Hrádku. Obidvaja sa podrobili orientačnej dychovej skúške. Chlapci nafúkali 1,4 promile alkoholu. Mestskí policajti v prítomnosti rodičov mládencom uložili blokové pokuty za priestupok proti verejnému poriadku. Zákazom požívania alkoholických nápojov sa ďalej zaoberá poverený príslušník MsP, ktorý v zmysle zákona vec oznámi príslušným orgánom.

Polícia pomohla zachrániť psov aj sokola

Mestská polícia v Ružomberku v rámci svojej činnosti preveruje množstvo oznámení o voľnom pohybe psov na verejnom priestranstve. Jedno také oznámenie preverovala hliadka aj v piatok 22. júla, keď sa po Ulici Šoltésovej voľne pohyboval pes.

,,Hliadka psa odchytila a podľa čipu zistila, kto je majiteľom. Psa odovzdali majiteľke a za priestupok v zmysle zákona, ktorým sa upravujú podmienky držania psov, jej uložili blokovú pokutu,“ priblížil Jankovič.

O deň neskôr MsP za podobný priestupok uložila blokovú pokutu mužovi z Ružomberka, ktorý si psa nezabezpečil a ten sa voľne pohyboval po Žilinskej ceste.

V nedeľu 24. júla doobeda sa na útvar Mestskej polície v Ružomberku dostavil obyvateľ Ružomberka a v klietke priniesol zraneného sokola. Našiel ho na zemi v objekte bývalého Texikomu.

,,Operačný príslušník kontaktoval viacero zamestnancov štátnej ochrany prírody, až si po zraneného operenca nakoniec prišli pracovníci uvedenej inštitúcie z Liptovského Mikuláša,“ informovala Mestská polícia.

Zdroj: MsP Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.