Policajtov opäť zamestnal alkohol v uliciach

Ružomberskí policajti boli počas uplynulého týždňa viackrát privolaní k ľuďom pod vplyvom alkoholu. Na Klačne prichytili mužov, ako vyťahujú z kontajnera na šatstvo oblečenie. V Hrabove museli upozorniť partiu mladíkov, že odpadky patria do koša.

V pondelok 20. apríla si hliadka mestskej polície v pešej zóne na ulici Podhora všimla mladého muža, ktorý jazdil na bicykli. Zaujala ich najmä jeho rýchla jazda a spôsob, akým sa vyhýbal chodcom, ktorých takouto jazdou ohrozoval. Okrem toho ich zaujal aj spôsob, akým mal na sebe ochranné rúško. To mal stiahnuté na brade, pričom ústa aj nos ním nemal prekryté. Keď ho zastavili, bol ku hliadke arogantný. Išlo o 30-ročného Ružomberčana, ktorý na mieste odmietol zaplatiť blokovú pokutu vo výške sto eur. Z tohto dôvodu poverený príslušník mestskej polície postúpi vec Úradu verejného zdravotníctva spolu so záznamom hliadky a takisto záznamom z kamerového systému. Na základe nariadenia vlády SR prijal Úrad verejného zdravotníctva opatrenie, ktoré zakazuje vychádzať a pohybovať sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest (nosa a úst) rúškom, šatkou alebo iným prostriedkom, aby sa zabránilo šíreniu kvapôčiek. Za uvedený priestupok môžu Policajný zbor a obecná polícia uložiť blokovú pokutu až do výšky tisíc eur.

Obyvatelia Novej Hrboltovej si v nedeľu 19. apríla poobede všimli popri koľajniciach kráčať muža. Ten si sem tam v ich blízkosti aj niekoľkokrát ľahol. Hliadka podľa popisu našla muža, ktorého v prvom rade odviedla do bezpečia. Potom zistila, že ide o 56- ročného Žilinčana, ten bol zjavne pod vplyvom alkoholu. Popri koľajniciach sa chcel dostať ku stanici a ísť domov do Žiliny. Hliadka ho po chodníku odviedla na železničnú stanicu, kde na lavičke počkal na vlak.

Alkohol „úradoval“ aj v ďalších prípadoch, ktoré riešila mestská polícia. Niekoľko minút po ôsmej hodine ráno v sobotu 18. apríla preverovala hliadka mestskej polície oznámenie, že na autobusovej stanici leží muž. Hliadka zistila, že muž je zjavne pod vplyvom alkoholu a ide o 66-ročného obyvateľa neďalekej obce. Ten po prebratí hliadke uviedol, že požil „len“ tri pivá a pol litra borovičky a nevie si vysvetliť, prečo ho alkohol tak „zmohol“. Okrem opitosti muž iné zdravotné problémy nemal a po krátkom prebratí povedal, že pôjde domov.

Pod vplyvom alkoholu si na zastávke MAD ustlala večer 22. apríla mladá žena z Východnej. Hliadka ju prebrala a odviedla ku priateľovi, ktorý býva v Ružomberku.

V sobotu 18. apríla v noci vykonávali mestskí policajti hliadkovú činnosť v centre mesta, keď ich hodinu pred polnocou oslovili obyvatelia Nábrežia M. R. Štefánika a uviedli, že z jedného z bytov je počuť ženský krik. Hliadka na mieste zistila, že v byte žije 32-ročná žena so svojím druhom. Obidvaja boli pod vplyvom alkoholu, došlo medzi nimi k hádke, ktorá podľa ženy mala vyvrcholiť jej fyzickým napadnutím. Počas riešenia problému hliadke viacero obyvateľov bytovky uviedlo, že k hlučným hádkam dochádza v byte pomerne často. Pretože došlo aj k násiliu a týmto konaním mohlo dôjsť ku spáchaniu trestného činu, bola privolaná hliadka štátnej polície, ktorá si vec na mieste prevzala.

Príslušník mestskej polície, ktorý obsluhoval kamerový systém v noci 23. apríla si na monitoroch zo sídliska Klačno všimol v blízkosti zbernej nádoby na použité šatstvo troch mužov. Tí sa pokúšali z kontajnera vytiahnuť jeho obsah. Vyslaná hliadka pri kontrole totožnosti  zistila, že ide o troch mužov z východného Slovenska, ktorí žijú na ubytovni v Ružomberku, nakoľko tu pracujú. Muži na pokyn policajtov pozbierali oblečenie, ktoré sa im medzičasom podarilo vybrať, zabalili ho do igelitových vriec a vrátili späť. Kontajner nebol poškodený, preto sa to tento krát obišlo len s napomenutím.

Z Klačna hliadka smerovala do Hrabova, kde na parkovisku požívala partia piatich mladých ľudí nápoje z plechoviek. Tie však neskončili v blízkych smetných nádobách ale odhodené na zemi. Hliadka po zistení totožnosti všetkých mladíkov poučila o protiprávnom konaní a aj o možnosti a výške sankcie za priestupky. Mladíci sľúbili, že už sa niečo také nebude opakovať a sami sa rozhodli urobiť brigádu a vyzbierať okolie od odpadkov. Hliadka na to dohliadla a tento krát to vyriešila dôrazným napomenutím.

Zdroj: Tlačová správa mestskej polície