Poslanec Ján Kuráň chce odvolať primátora

Poslanec mestského zastupiteľstva po podaní trestných oznámení spustil petíciu za vypísanie referenda o odvolaní primátora Igora Čombora.

Pred týždňom podal tri trestné oznámenia, kde žiada prokuratúru a políciu o preverenie hospodárenia a nakladania s finančnými prostriedkami mesta v troch rozdielnych prípadoch. V pondelok zašiel ešte ďalej a spustil petíciu, v ktorej požaduje vypísanie miestneho referenda v Ružomberku o odvolaní primátora.

Vyvolení môžu všetko

„Z dôvodu, že nehospodárne nakladá s verejnými zdrojmi, morálne zlyhal a zlyháva pri správe cudzieho majetku a uprednostňuje prospech záujmových skupín pred rozvojom mesta v prospech väčšiny jeho obyvateľov,“ píše sa v hlavičke petície, ktorá aktuálne koluje internetom a sociálnymi sieťami.

„Podpisy budeme určite zbierať aj v uliciach,“ hovorí Ján Kuráň o spôsobe zberu podpisov.

Len pred pár dňami pritom niekto na zjavne novom a nepoužívanom facebookovom profile zverejnil podobnú výzvu, kde zdôvodňoval svoj záujem odvolať primátora Čombora. Kuráň sa od statusu aj profilu dištancoval, no napísal, že s vysloveným obsahom sa stotožňuje.

Ján Kuráň žil osem rokov v zahraničí. Do Ružomberka sa vrátil v roku 2012.

„Odvtedy prešlo sedem rokov a v meste sa nič nezmenilo. My nie že stagnujeme, ale kráčame dozadu. Ročne z mesta odchádzajú stovky ľudí a prichádzame o obyvateľov. Ako jeden z dôvodov tiež vidím, že sú tu neustále niektorí ľudia preferovaní pred inými. Vyvolení môžu všetko, aj na úkor celého mesta a všetkých ostatných občanov,“ zdôvodňuje Kuráň svoje rozhodnutie vyhlásiť petíciu.

Pred rokom sa stal poslancom mestského zastupiteľstva. Kandidoval ako nezávislý a následne utvoril s ďalšími piatimi poslancami klub Za slušný Ružomberok. Ako jeho člen sa stal členom užšieho poradného orgánu vedenia mesta – mestskej rady.

„Nie je to jednoduché rozhodnutie a určite by ho nedokázal spraviť každý. Vôbec mi to nerobí radosť, ani nie som z toho nadšený, ako počúvam od neprajníkov. Keby však mesto fungovalo, tak to neurobím. Primátor vo svojej kampani dával nereálne sľuby, ale reálne sa robí len údržba, aj to nie dôkladne, a zachováva sa status quo,“ argumentuje Kuráň.

Je to normálne

Na konci septembra podal tri trestné oznámenia, jedno z nich spoločne s poslancom Jurajom Burganom (KDH), v ktorých upozorňuje na podľa neho nehospodárne nakladanie s majetkom mesta a zlyhania radnice pri kontrole narábania s verejnými financiami. Jedno z nich smeruje k rekonštrukcii Hýrošovho parku, kde mesto podľa zistení hlavného kontrolóra zaplatilo viac, ako malo.

Trestné oznámenie za plytvanie mestskými peniazmi

Ďalšie podania smerujú k ukradnutým 75-tisícom z mestskej firmy Komunálne služby mesta Ružomberok, ktorá prevádzkuje kompostáreň, kde mesto nedokázalo kontrolovať tok verejných peňazí z účtu vlastnej spoločnosti.

Tretie podanie sa týka dlhoročnej kauzy s Technickými službami. Napriek tomu, že existuje rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie o tom, že zmluva s technickými službami nemala byť v roku 2010 predĺžená, lebo už ich obstaranie v roku 2000 bolo v rozpore so zákonom, tak mesto navrhlo a poslanci väčšinou hlasov schválili v tomto roku navýšenie každoročnej dotácie o 142-tisíc eur.

Za služby v roku 2018 im navyše mesto navrhlo extra doplatok vo výške 210-tisíc, čo tiež prešlo väčšinou hlasov zastupiteľstva. Technické služby za starostlivosť o chodníky, cesty, zeleň, či odpady poberajú od mesta ročnú dotáciu na úrovni 2,2 milióna eur.

Technické služby dostávajú od mesta o 142-tisíc eur ročne viac

„Existujú dôvody a sú podnety aj na ďalšie podania. Sami ľudia sa mi s nimi ozývajú a sú odhodlaní ich podať. Myslím si, že je normálne nahlásiť, ak sa zdá, že niečo nefunguje, nie je v poriadku alebo je tam podozrenie na korupčné správanie. Tak má fungovať normálna spoločnosť,“ vyhlásil poslanec Ján Kuráň.

Škodlivá aktivita

Primátor považuje obvinenia zo strany poslanca za klamlivé a zavádzajúce. Odmieta aj nehospodárne nakladanie s verejnými prostriedkami mesta pod svojím vedením.

„Pochybenia v prípade Hýrošovho parku zistil kontrolór mesta – teda pracovník úradu. V prípade kompostárne sme boli my tí, ktorí zistili pochybenia a podozrivé peňažné transakcie. Mesto podalo dve trestné oznámenia voči vlastnému zamestnancovi. Zvyšok je už na orgánoch činných v trestnom konaní,“ hovorí pre Ružomberských magazín primátor Igor Čombor (nezávislý).

Zdôrazňuje, že ak vraj mesto nehospodárne nakladá s finančnými prostriedkami, nebolo by na tom tak dobre v hodnotení finančnej stability.

„V zadlženosti patríme k najmenej zadlženým mestám. Vo finančnom zdraví sme na 15. priečke spomedzi 140. hodnotených miest. Žilina je 91. a Liptovskému Mikulášu patrí 129. priečka. Z hľadiska finančnej stability sme na 7. mieste podľa agentúry INEKO, ktorá profesionálne zostavuje rebríčky miest podľa ich hospodárenia,“ argumentuje primátor.

Posledný rebríček hospodárenia miest a obcí prinieslo INEKO za rok 2018. Aktuálna, upravená verzia má aktualizované výsledky, no v zásade sa nelíšia. V kategórii Celkové finančné zdravie skončil Ružomberok 17., Žilina 100. a Liptovský Mikuláš 105.

„Preto hodnotím aktivitu poslanca Jána Kuráňa a ľudí, ktorí ho podporujú, ako veľmi škodlivú nie ani tak proti mojej osobe, ako proti mestu. Lebo je možné predpokladať, že mesto, ktoré má šancu sa rozvíjať, sa takýmito skutkami a konštrukciami, ktoré budú brániť rozumnému postoju vzhľadom k vybičovaným emóciám občanov voči vlastnému mestu v konečnom dôsledku sa prejavia výrazne nepriaznivým a škodlivým efektom v krátkodobom ale aj dlhodobom horizonte,“ tvrdí Igor Čombor.

Referendum počas volieb

Ak by v Ružomberku naozaj malo vzniknúť referendum o odvolaní primátora, musí petíciu podpísať 30 percent oprávnených voličov z Ružomberka. To je v súčasnosti viac ako sedem tisíc podpisov. Ak Ján Kuráň podpisy naozaj vyberie a stihne to včas, referendum by chcel spojiť s parlamentnými voľbami. Tie budú 29. februára 2020.

„Pri skladaní poslaneckého sľubu som sa zaviazal dodržiavať zákony a ústavu Slovenska v prospech občanov Ružomberka. Svoj sľub chcem dodržať, a preto nemôžem konať inak, ako spustiť petíciu za vyhlásenie miestneho referenda v meste Ružomberok o odvolaní primátora, ktoré chcem spojiť s termínom konania parlamentných volieb,“ hovorí Kuráň.

Referendum vyhlasuje mestské zastupiteľstvo. Ján Kuráň avizuje aj podporu niektorých ďalších poslancov, verejne sa k nej zatiaľ žiaden z nich neprihlásil.

Nedotiahnutý pokus z minulosti

Aktuálna snaha o odvolanie primátora nie je v Ružomberku prvá. V roku 2013 spustil petíciu za odvolanie vtedajšieho prvého muža mesta Jána Pavlíka občan – Ján Kolík. Aj on okrem iného argumentoval dlhodobou stagnáciou rozvoja mesta a chránením súkromných záujmov vyvolených obyvateľov na úkor rozvoja mesta.

Petíciu spustil rok pred riadnymi voľbami. Nakoľko referendum o odvolaní sa zo zákona nemohlo konať pol roka pred komunálnymi voľbami, po pár týždňoch svoju aktivitu zastavil. Ján Kolík kandidoval vo voľbách 2014 za poslanca, kde aj uspel.

Hlavička petície za referendum o odvolaní primátora.

Titulná fotografia – poslanec Ján Kuráň. Foto – redakcia.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.