Technické služby dostávajú od mesta o 142-tisíc eur ročne viac

Po siedmich rokoch došlo k zvýšenie výdavkov na komunálne služby v meste. Radnica zároveň sľubuje, že potrebné obstarávanie na zabezpečovanie komunálnych služieb v meste rozbehne do konca roka.

Technické služby Ružomberok, ktoré sa od roku 2000 starajú o komunálne služby v meste, dostanú za svoju prácu ročne zhruba 2,2 milióna eur. Od tohto roku to bude o 142-tisíc eur viac. Rozhodli o tom poslanci, ktorí ešte koncom februára schválili mestom predložený návrh.

Verejné obstarávanie v rozpore so zákonom

Samotnému schváleniu predchádzala hodinová diskusia, ktorej témou bolo porušenie zákona pri verejnom obstarávaní na dodávateľa komunálnych služieb v roku 2000 a následne aj pri predĺžení zmluvy v roku 2010. Skonštatoval to v roku 2012 Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý nariadil mestu vykonať nápravu.

„Treba sa už tejto téme venovať a rozhodnúť, kto bude komunálne služby pre mesto vykonávať. Máme tu obrovské vákuum, ktoré treba okamžite riešiť. Aj preto vysoké navýšenie nepodporím,“ povedal v rozprave Ľubomír Kubáň (Za slušný Ružomberok).

„Každý súhlasí, že sa treba lepšie starať o mesto, ale my ideme dať priamym zadaním viac ako 140-tisíc firme, ktorej zmluvný vzťah s mestom bol spochybnený,“ pridal sa Patrik Habo (Klub nezávislých).

Hlavný kontrolór Vladimír Trnovský však považuje zmluvy za platné. „Či boli v rozpore so zákonom, to neodpoviem, ale pracujeme s nimi 19 rokov. Mesto si záväzky voči ÚVO nesplnilo, ale úrad proti nám ďalej nekonal,“ skonštatoval pred poslancami Trnovský.

Na nové obstarávanie pre komunálne služby, ktoré vykonávajú Technické služby Ružomberok, a. s., podľa ÚVO na základe výberu v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, sa vo vedení mesta a medzi poslancami nenašla vôľa už od roku 2012. Dôvodom je aj skutočnosť, že mesto je 44 percentným akcionárom Technických služieb.

Nedohodli sa na cenníku

Problémový je aj cenník Technických služieb. V súčasnosti funguje na hodinovej fakturácii. Už vlani poslanci Zuberec, Habo a Bednárik vypracovali nový – na základe výkonu. Ceny za služby by sa tak nemerali od počtu pracovníkov a odpracovaných hodín, ale za množstvo urobenej práce.

Sídlo Technických služieb Ružomberok na Pivovarskej ulici. Foto – redakcia.

„Mesto si ho schválilo, lebo bol merateľný. Presne by sme vedeli, za akú prácu koľko bude fakturované. Technické služby ho odmietli a predstavili nám opäť starý cenník,“ vysvetlil poslanec Habo.

„Technické služby s návrhom nášho cenníka nesúhlasili. Nie som s tým spokojný, ale akceptujem to,“ doplnil viceprimátor Ján Bednárik (KDH).

„Vecné argumenty sú jasne pomenované. Nárast mzdového objemu, nutné investície do techniky, nárast réžie v odpadovom hospodárstve. Preto chcem poprosiť, aby sme brali do úvahy aj orgány spoločnosti a názor majoritného akcionára T+T,“ obhajoval nárast výdavkov poslanec a zároveň zamestnanec Technických služieb Slavomír Klačko (Klub primátora).

„So službami je asi málokto spokojný, ale to po poslednej zime nie sú v žiadnom meste na Slovensku. Treba nájsť dodávateľa služieb, ale nechajme teraz Technické služby sa nadýchnuť, lebo takto nepomáhame tvorbe ziskov vo firme, kde sme spoluakcionármi,“ pridal sa k obhajobe Milan Šlávka (Klub primátora).

Štrnástimi hlasmi napokon navýšenie výdavkov na komunálne služby poslanci schválili. K pozitívnemu hlasovaniu prispel aj prísľub viceprimátora Bednárika: „Akceptujem tento cenník, ale tento rok otvoríme (mesto Ružomberok, pozn. redakcie) súťaž na dodávateľa komunálnych služieb. A nezostaneme len pri slovách.“

Okrem toho poslanci odsúhlasili väčšinou hlasov doplatenie 210-tisíc eur z rozpočtu mesta pre Technické služby za rok 2018. Dôvodom sú podľa mesta vyššie náklady na zimnú údržbu, čistenie mesta, zber komunálneho odpadu, a tiež verejnú zeleň.

Titulná fotografia – Pracovník Technických služieb pri čistení kanála. Zdroj – tsrbk.sk

Článok bol publikovaný v Ružomberskom magazíne číslo 4/2019.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.