Povinná jazda vicemajstra v Slovenskom pohári

Ružomberských futbalistov čaká v 4. kole Slovnaft Cupu duel na pôde účastníka V. ligy. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok odohrajú v stredu o 15:00 h stretnutie 4. kola Slovnaft Cupu na pôde Devínskej Novej Vsi, ktorá hrá V. ligu.

Ružomberčania, ktorí sú v tomto zápase obrovským favoritom, budú chcieť bezpodmienečne zvíťaziť, keďže sa v tejto sezóne nenachádzajú v optimálnej forme. V doterajšom priebehu najvyššej slovenskej súťaže zaznamenali Liptáci v trinástich stretnutiach 6 remíz, 5 výhier a 2 prehry, ktoré utŕžili na vlastnom ihrisku. Ostatný duel „Ruža“ nezvládla podľa predstáv, keď v domácom prostredí iba remizovala s posledným Liptovským Mikulášom 1:1.

MFK Ružomberok sa ako účastník Fortuna ligy predstavil až v 2. kole Slovenského pohára. V ňom nastúpili zverenci Petra Struhára na pôde nováčika VI. ligy – OŠK RENOP Liptovská Teplá, ktorého zdolali 2:0. V ďalšom kole čakal na „Ružu“ štvrtoligový ŠK Javorník Makov, ktorý porazili rovnako 2:0 a postúpili do ďalších bojov o Slovnaft Cup.

Futbalový sviatok v Devínskej Novej Vsi

Lokomotíva Devínska Nová Ves doposiaľ zažíva vydarenú sezónu, keď jej po 12 kolách V. ligy Bratislavského futbalového zväzu (BFZ) patrí 2. miesto. Výbornú formu z ligy si Lokomotíva preniesla aj do Slovenského pohára, v ktorom v aktuálnom ročníku vyradila už tri tímy. V uplynulej sezóne pritom Devínska Nová Ves vypadla už v úvodnom predkole národného pohára.

V 1. kole aktuálnej edície Slovnaft Cupu síce Lokomotíva remizovala s NŠK 1922 Bratislava 1:1, ale v následnom penaltovom rozstrele ju zdolala 4:2. V druhom kole si poradila s MFK Rusovce 2:1 a postúpila do 3. kola, v ktorom porazila ŠK Vrakuňa Bratislava 3:1. Devínska Nová Ves sa na pohárový zápas s Liptákmi naladila víťazne, keďzdolala Čunovo vysoko 4:0.

Odmenou za výborné výkony bude pre mužstvo z V. ligy BFZ duel na domácej pôde proti slovenskému vicemajstrovi MFK Ružomberok. Zápasy 4. kola Slovnaft Cupu sa hrajú na jedno stretnutie. V prípade remízy po riadnom hracom čase budú nasledovať pokutové kopy.

Skorý koniec v Slovenskom pohári

V minulom ročníku Slovnaft Cupu skončili Liptáci svoju púť už v osemfinále, keď na vlastnom štadióne podľahli Slovanu Bratislava 0:2. Belasí napokon dokráčali až do finále, v ktorom bol nad ich sily Spartak Trnava, ktorý zvíťazil 2:1 po predĺžení.

Ružomberčania doposiaľ zdvihli nad hlavu Slovenský pohár iba raz a to v nezabudnuteľnej sezóne 2005/2006, kedy okrem národného pohára vyhrali premiérovo aj najvyššiu slovenskú súťaž. V rokoch 2001, 2018 a 2020 sa Liptáci prebojovali až do finále Slovnaft Cupu, ale zakaždým sa museli uspokojiť len so ziskom strieborných medailí.

Ďalšie derby na vlastnom štadióne

Tréner Ružomberka Peter Struhár si uvedomuje, že nič iné ako víťazstvo jeho zverencov sa nepripúšťa. „Vieme, aké sú pohárové zápasy. Veľa bude záležať od toho, v akom stave bude ihrisko. Myslím si, že keď budeme mať dobrý prístup a budeme efektívnejší ako v stretnutí s Liptovským Mikulášom, tak tento zápas zvládneme.“

Kvôli zraneniam nebudú Ružomberčanom v tomto súboji k dispozícií štyria hráči– Samuel Šefčík, Martin Boďa, Kristóf Domonkos a Matej Kochan. Kvôli trestu za červenú kartu do duelu nezasiahne ani Adam Tučný. Otázny je aj štart Tomáša Frühwalda a Filipa Lichého.

Po pohárovom zápase, ktorý naživo odvysiela Futbalnet, odohrá „Ruža“ najbližší duel už v sobotu 22. októbra o 15:00 h, keď na domácom štadióne hostí v stredoslovenskom derby Banskú Bystricu. Pre vicemajstra pôjde už o druhé derby na vlastnom ihrisku v priebehu týždňa. Náročný októbrový program ukončia Ružomberčania v Trenčíne (29. 10.).

Ligové súťaže prerušia Majstrovstvá sveta

V novembri čakajú na „Struhárovcov“ ešte tri stretnutia, ktorými ukončia jesennú časť najvyššej slovenskej súťaže. Prvý duel v novom mesiaci odohrá Ružomberok 5. novembra so Zlatými Moravcami. Pre vicemajstra pôjde zároveň o posledný zápas na domácom štadióne v tomto roku. Následne čaká „Ružu“ stretnutie na pôde majstrovského Slovana Bratislava (13. novembra).

Kalendárny rok ukončia Ružomberčania dohrávkou 11. kola Fortuna ligy, ktorá sa uskutoční 18. novembra v Dunajskej Strede. Skorší koniec ligových súťaží súvisí s Majstrovstvami sveta v Katare, ktoré sa začínajú 20. novembra a trvajú až do 18. decembra. Jarná časť najvyššej slovenskej súťaže štartuje 11. februára 2023, pričom Ružomberok počas nej čakajú ešte 4 duely.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.