Poznáme najlepšie školy v okrese Ružomberok

Najlepšou základnou školou v okrese Ružomberok je ZŠ s MŠ Liptovské Revúce. Foto: ZŠ s MŠ Lipt. Revúce
Najlepšie hodnotená škola v Ružomberku je Obchodná akadémia, no prekvapila aj Základná škola s materskou školou v Liptovských Revúcach. Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO zverejnil pravidelný rebríček najlepších základných a stredných škôl.

V rámci Slovenska najviac bodovali základné školy z Košíc či Bratislavy. Medzi desať najlepšie hodnotených základných škôl v Žilinskom kraji sa nepodarilo dostať ani jednej z okresov Ružomberok a Liptovský Mikuláš. Napriek tomu však väčšina hodnotených škôl z  Liptova má žiakov s nadpriemernými výsledkami.

Škola v Liptovských Revúcach prekvapila

Medzi ružomberskými mestskými školami najlepšie obstála Základná škola Zarevúca s celkovým hodnotením 7,1 bodu z možných 10 bodov. Znamená to, že je hodnotená ako škola s výbornými výsledkami žiakov. V celkovom rebríčku sa umiestnila na 228. mieste, čo je o 53 miest horšie umiestnenie v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Za ňou nasledovala Základná škola v mestskej časti Černová (231.miesto) a Základná škola Klačno (341. miesto). Spomedzi súkromných základných škôl sa ružomberská Súkromná základná škola DOTYK umiestnila na 188. mieste s celkovým hodnotením 7,3.

Spomedzi základných škôl v obciach sa najlepšie umiestnila Základná škola s materskou školou Liptovské Revúce. Skončila na 173. mieste s celkovým hodnotením 7,3 bodu. V okrese Ružomberok tak získala najlepšie umiestnenie. Oproti minulému roku si výrazne polepšila.

Do prvej dvestovky sa nedostali ostatné základné školy v okolí Ružomberka. Na 386. mieste skončila Základná škola s materskou školou Liptovská Teplá a za ňou Základná škola s materskou školou Lúčky (401.miesto) s celkovým hodnotením 6,7.

Najlepšia stredná škola v Ružomberku je Obchodná akadémia

Stredné odborné školy sú najlepšie na východe Slovenska. Na prvých dvoch priečkach sa umiestnili školy v Prešove a Poprade. Spomedzi ružomberských stredných škôl najlepšie dopadla Obchodná akadémia v Ružomberku s celkovým hodnotením 7,4. Umiestnila sa na 18. mieste spomedzi vyše 400 hodnotených odborných stredných škôl. V porovnaní s minulým rokom je to o 8 miest horšie umiestnenie.

Obchodná akadémia v Ružomberku patrí podľa INEKO medzi najlepšie školy na Slovensku

Obchodná akadémia v Ružomberku je zároveň najlepšou školou v rámci Žilinského kraja.Na ostatných dvoch miestach v rámci Ružomberka skončila Stredná zdravotnícka škola Márie Terézie Schererovej (93. miesto) a Stredná odborná škola polytechnická (233. miesto).

Samostatne sa hodnotili aj gymnáziá. Najlepšie sú v Bratislave, Košiciach a Žiline. Spomedzi ružomberských sa najlepšie umiestnilo Gymnázium v Ružomberku na ulici Š. Moyzesa (79. miesto) s celkovým hodnotením 6,0. Dostalo sa aj do prvej desiatky najlepších gymnázií v rámci Žilinského kraja

Rebríčky škôl komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale výsledky žiakov

Kvôli pandémii Covid-19 síce nebolo možné do hodnotenia zahrnúť aktuálne výsledky žiakov z Testovania 5 a 9, či z písomnej časti externej formy maturity za šk. rok 2020/21, keďže sa neuskutočnili, no tieto ukazovatele nevypadli z výsledného hodnotenia úplne,“ informuje vo svojom blogu INEKO.

Dodáva, že tieto výsledky čerpali z predchádzajúcich štyroch školských rokov. Do hodnotenia tak zahrnuli výsledky žiakov zo školských rokov 2017/18 a 2018/19. V prípade Testovania 5 sú zahrnuté výsledky aj za šk. rok 2019/20.

INEKO vo svojom blogu dodáva, že uvedené rebríčky škôl komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. „Rebríčky tak nemusia plne vypovedať o kvalite školy, môžu však byť užitočným pomocným ukazovateľom pri výbere školy a najmä by mali pritiahnuť záujem verejnosti k diskusiám o kvalite škôl.“

Kompletné výsledky nájdete TU.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.