Pre radosť a zábavu bežali 345 kilometrov

Vraciame sa k úspešnému účinkovaniu Ružomberčanov na najdlhšom štafetovom behu v krajine.

Ultramaratón Od Tatier k Dunaju zabehli minulý týždeň viac ako tri desiatky Ružomberčanov. Občianske združenie Ružomberok v pohybe, ktoré je aj za organizovaním Ružomberskej bežeckej ligy (RBL), postavilo na štart až dve 12-členné družstvá.

A-tím dobehol na celkovom štvrtom a v najpočetnejšej kategórii All, bez rozdielu pohlavia a veku, na výbornom 2. mieste.

Keď dvanásti bežia pre jeden výsledok

„V kútiku duše som už pri skladaní tímu dúfal, že reálna šanca na dobré umiestnenie tam je. Vždy to však záleží od momentálne formy, pripravenej logistiky, nasadenia súperov,“ opísal svoje pocity kapitán A-tímu Ružomberok v pohybe Patrik Lupták.

Vsadil na osvedčené mená, ktoré sa nielen v rámci RBL ligy prezentujú stabilnými výkonmi. Veď bežci ako Tomáš Gazdarica, Radovan Bíreš či Ľuboslav Palguta už nejaké tie tretry zodrali. Doplnili ich mladé, možno menej známe tváre, ale na základe výsledkov v aktuálnom ročníku RBL opodstatnené mená. Najdôležitejšie však bolo, že vôbec chceli tento tímový beh absolvovať.

Tomáš Gazdarica na trati.

„Jednoznačne musím vyzdvihnúť tímového ducha, ktorý som nevidel u nikoho iného. Naozaj, tá zábava, chuť, nasadenie bola u každého jedného enormná. Každý jeden dal do celého podujatia veľké srdce, a bolo to vidieť,“ chválil svojich Lupták.

„Celý rok pretekáme bežecky individuálne, tentokrát sme sa spojili a dvanásti sme bežali pre jeden cieľ, za jedným výsledkom, čo sa druhým miestom celkom solídne podarilo,“ zhodnotila jedna z bežeckých opôr a zároveň nastupujúcej generácie ružomberských bežcov Matúš Vlčko.

Za dobrou náladou bol nielen ružomberský domicil u všetkých členov oboch tímov, ale podľa Ľubomíra Ďaďa z B-družstva aj vhodne namixovaná zostava: „V Ružomberku je veľmi veľa kvalitných bežcov, ale urobili sme kvalitatívny výber a musím povedať, že tak, ako počas toho víkendu, som sa za posledné tri roky nezabavil. Makali sme ako fretky, ale toľko sme sa nasmiali… Veľmi kvitujem, že sme boli pomiešaní chalani so ženami, to je potom vždy dobrá nálada.“

Bez krízy až do cieľa

Každý z dvanástich bežcov v družstve išiel zhruba desaťkilometrový úsek. Takto sa striedali až do Bratislavy. Na každého vyšlo bežať trikrát.

„Až na horúce počasie počas nedele na juhu Slovenska, keď všetci žmýkali zo seba posledné sily, to išlo bez problémov. Osvedčilo sa nám, že sme plánovali: starších, skúsenejších sme dali na kopce, mladých zase na roviny,“ prezradil čo-to z taktiky Lupták.

„Mali sme perfektného kapitána Miša Kudličku. Ten nás burcoval, nepripustil zlú náladu ani po nevydarených úsekoch, bolo to aj vďaka nemu úžasne zvládnuté,“ opísal Ľubomír Ďaďo skúsenosť B-tímu.

Ten mal pod vedením Kudličku rovnako ambíciu ukázať sa medzi najlepšími. Napokon z toho bolo v kategórii All devätnáste a celkovo dvadsiate ôsme miesto.

„Chceli sme prekvapiť, ale niektoré úseky nám nevyšli. Tak sme si povedali, že do toho 20. miesta to dáme. To sme splnili, takže sme spokojní,“ prezradil o ambíciách a ich naplnení Ďaďo.

Odovzdávka štafety.

Ružomberské farby pritom len štyri dni pred štartom prišli o veľkú oporu, najskúsenejšieho Slavomíra Dobáka. Ten pred dvomi rokmi prebehol celú trať sám a dodnes drží traťový rekord, niečo vyše 65 hodín a 13 minút. Problémy so stehenným svalom ho na štart štafetového behu nepustili.

„Takmer tri týždne predtým som nebehal, a hoci som veľmi chcel byť s nimi, radšej som spravil takéto rozhodnutie, akoby som to mal niekde na trati vzdať a pokaziť im tento fantastický výsledok,“ hodnotil Dobák v cieli Belanskej pätnástky, ktorú si šiel zabehnúť v nedeľňajšom čase, keď sa jeho kolegovia blížili k bratislavskému cieľu.

Ružomberok zarezonoval

Radosť v cieli z podaného výkonu a pri A-tíme určite aj z umiestnenia, umocňovali ešte aj dojmy, aké Ružomberčania zanechali.

„Napokon sme sa v cieli stretli na pódiu tri ružomberské tímy, keď sme sa dali všetci dokopy, bolo to cez 40 ľudí. Komunita ružomberských bežcov spravila, dovolím si povedať, fenomenálny úspech a maximálnu odozvu. Bolo to ojedinelé, že naše tímy tvorili ľudia z jedného mesta. Bežci po celom Slovensku to veľmi dobre vnímali,“ zhodnotil emócie, aké medzi bežcami zanechali Ružomberčania, Patrik Lupták.

„Aj doma to ľudia registrovali, fandili nám, prišli aj povzbudzujúce správy, dokonca gratulácie, bolo to veľmi príjemné,“ tešil sa z pozornosti a prianí Matúš Vlčko.

Výsledky ružomberských tímov na pretekoch Od Tatier k Dunaju 2018

 Jasná – Bratislava, 345 km, 216 tímov v štafetovom behu

 

Čas

(hod:min:sek)

Strata na víťaza Priemerná rýchlosť km/h Poradie v kategórii Celkové poradie
Ružomberok v pohybe „A“

24:03:16

00:30:15 14,34 2. (All) 4.
Ružomberok v pohybe „B“

28:29:18

04:56:17 12,11 19. (All)

28.

Ružomberské strely 32:51:14 09:18:13 10,50 20. (Mix)

173.

 Kompletné výsledky nájdete tu.

Ružomberský A-tím na stupňoch víťazov (vľavo).

 

Ružomberský B-tím v cieli pretekov.

Zdroj fotografií – Archív ružomberských účastníkov pretekov z tímov Ružomberok v pohybe.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.