Predvianočné remeselné workshopy v Čutkovskej doline priťahujú miestnych aj turistov

Od konca novembra prebieha v kolibe Richtárka druhý ročník nedeľných tvorivých dielní s remeselníkmi. Ukončí ho tohtotýždňový workshop s Jánom Kúkolom z Partizánskej Ľupče, ktorý vyrába kožené liptovské opasky, kabelky či krpce.

Na prvom stretnutí predstavila ukážky svojej práce medovnikárka Miroslava Cingelová z Černovej. V prvú adventnú nedeľu prijala pozvanie ružomberská drotárka Eva Biarincová, ktorá návštevníkov naučila vytvoriť vianočné ozdoby. Naposledy predviedla výrobu cigánskych tkaníc a kobercov Kvetka Legerská z konceptu Dobrô, ktorá je zároveň spoluorganizátorkou podujatia.

„Činnosť nášho konceptu spočíva v uchovávaní tradícií a remesiel nášho regiónu. Snažíme sa potupne vypracovať  regionálnu značku, ktorá bude zárukou kvality na Liptove. Máme tu mnoho šikovných remeselníkov, o ktorých veľa ľudí nevie, preto sa ich snažíme vypátrať a zdokumentovať ich tvorbu,“ približuje Legerská a dodáva, že na organizácii nedeľných dielní sa podieľa aj Koliba u dobrého pastiera.

Podujatie oslovilo nielen Ružomberčanov, ktorí sa zaujímajú o lokálne tradície, ale aj náhodných okoloidúcich či turistov. „Mladý manželský pár z Bratislavy sa do Ružomberka vrátil len kvôli tvorivej dielni. Niektorí návštevníci dokonca navrhovali, aby sa remeselníci prišli prezentovať aj do hlavného mesta,“ spomína Legerská.

Na workshopy prichádzajú mladí ľudia, seniori aj rodiny s deťmi. Pochvaľujú si najmä možnosť priučiť sa ľudovej tvorbe. „Zaujíma ich história našich predkov a oceňujú čas a kvalitu spracovania ručnej výroby. Mnohokrát si uvedomia, že vytvoriť koženú kabelku alebo tkaný koberec nie je vôbec jednoduché,“ vysvetľuje spoluorganizátorka Legerská.

Titulná fotografia – facebooková stránka konceptu Dobrô

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.