Prehrali, no nesklamali. Ružomberčanky ovládli druhý polčas s favorizovanou Rigou

Ružomberské basketbalistky podľahli Rige o 17 bodov. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v stredu 1. novembra v rámci 4. kola skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA s TTT Riga 54:71.

Na posledný domáci duel ružomberských basketbalistiek v Eurocupe bolo zvedavých 815 divákov. Tí videli v skvelej atmosfére výborný basketbal vo vysokom tempe, o ktorý sa postarali obe družstvá.

Liptáčky začali súboj proti lídrovi skupiny veľmi dobre, keď sa ujali vedenia zásluhou úspešnej trojky Andrey Andělovej (3:0). Favorizovaná Riga síce zaznamenala prvé body až po vyše dvoch minútach, no potom sa rozbehla a pripísala si 10 bodov v rade (3:10).

Na nepriaznivý vývoj reagoval ružomberský tréner Juraj Suja oddychovým časom, ktorý jeho zverenkyniam padol vhod. Ružomberčanky síce v polovici úvodnej štvrtiny prehrávali o sedem bodov (3:10), no zostávajúci úsek vyhrali 13:3, vďaka čomu viedli po prvej perióde 16:13.

Ružomberský výbuch

Druhá 10-minútovka bola pre domáce hráčky ako zo zlého sna. Lotyšský gigant v nej potvrdil, kvôli čomu sa nachádza na čele skupiny so stopercentnou bilanciou. Liptáčky síce v úvode tejto časti hry naďalej viedli o tri body (18:15), no následne sa na takmer šesť minút strelecky zasekli, pričom začali kopiť zbytočné chyby. To využila Riga, ktorej, naopak, vychádzalo takmer všetko.

Hosťujúce hráčky zaznamenali 18-bodovú šnúru (18:33), ktorou položili základ svojho víťazstva. Ružomberské strelecké prekliate ukončila premeneným trestným hodom Mária Štefančová (19:33). V ďalších minútach lotyšský tím mierne navýšil svoje vedenie a napokon išiel do kabín s 18-bodovým náskokom – 23:41. Jeho dominanciu podčiarkuje to, že túto štvrtinu vyhral vysoko 28:7.

Záverečný domáci eurocupový zápas prilákal do Koniarne viac ako 800 ľudí. Foto: Rudolf Maškurica

Domáce zmŕtvychvstanie

Liptáčky sa napriek nepriaznivému stavu nevzdali a druhý polčas vyhrali 31:30. V jeho úvode síce Riga odskočila už na 22 bodov (23:45), no domáce hráčky siedmimi bodmi v rade skresali manko na 30:45.

V ostatnom priebehu ale lotyšské družstvo opätovne navýšilo svoj náskok a v závere tretej štvrtiny vyhrávalo už o 29 bodov – 35:64. Posledné slovo v tejto časti hry mali Ružomberčanky, ktoré upravili na 37:64.

Kráska bodka za zápasom

Poslednú periódu suverénne ovládli Liptáčky pomerom 17:7. „Ruža“ otvorila túto 10-minútovku 8-bodovou šnúrou a po dlhých minútach stiahla stratu pod 20 bodov (45:64). Hosťujúci celok sa už napokon nedostal nad túto úroveň.

Necelé dve minúty pred záverečným klaksónom skresali domáce hráčky svoje manko na 15 bodov – 54:69. V úplnom závere Riga upravila na konečných 54:71. Ružomberské basketbalistky síce prehrali štvrtý zápas v Eurocupe, no opätovne ukázali, že dokážu konkurovať aj najlepším tímom.

Dôstojná domáca rozlúčka

Najlepšou strelkyňou duelu bola domáca Oľga Jackovecová, ktorá si pripísala 16 bodov. V hosťujúcom drese to najviac padalo Dekeiyane Cohenovej, autorke 13 bodov. Zaujímavosťou stretnutia bolo to, že Liptáčky v ňom hádzali iba šesť trestných hodov, kým ich súperky až 21.

Najbližší zápas odohrajú ružomberské basketbalistky v sobotu 4. novembra o 19:00 h, keď sa v rámci domácej súťaže predstavia na palubovke nováčika – BK AS Trenčín. Po tomto súboji príde na rad dvojtýždňová reprezentačná prestávka.

Viktória Havranová (v strede) strávila na palubovke vyše 28 minút. Foto: Rudolf Maškurica

Hlasy trénerov

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Do zápasu sme vstúpili dobre nastavení, darilo sa nám, škoda viacerých nepremenených šancí v úvode. Vyhrali sme prvú štvrtinu, čo je perfektné. V druhej perióde si ale každý robil, čo chcel. Sme síce mladé, neskúsené družstvo, nemáme širokú rotáciu, ale urobili sme v základných situáciách príliš veľa zlých rozhodnutí. Slúži ku cti môjmu družstvu, že po devastačnej druhej štvrtine vyhralo druhý polčas. Súper hral naplno do konca. S trestnými hodmi nie som spokojný, myslím si, že sme ich mali hádzať oveľa viac. Ostatné štatistiky, ktoré vieme ovplyvniť hrou, boli vynikajúce. Verím, že si oddýchneme, a do Grécka a Turecka pôjdeme ako lepší tím.”

Martins Gulbis, tréner TTT Riga: „Hralo sa vo fantastickej atmosfére, bolo to niečo úžasné. Zápas sme začali dobre, avšak vedeli sme, že Ružomberok sa nikdy nevzdá. Skutočne výbornú hru sme ukázali len osem minút v druhej perióde, a to je málo. Zvyšok stretnutia bol ako na hojdačke. Víťazstvo sa ale počíta.”

Európsky pohár FIBA (Eurocup) – 4. kolo:

MBK Ružomberok – TTT Riga 54:71 (23:41)

MBK Ružomberok: Jackovecová 16, Jarošová 11, Andělová 10, Kaľužná a Mikovčáková po 6, Štefančová 5.

TTT Riga: Cohenová 13, Lambertová, 12, Claveauová 12/4 trojky, Silová 10, Pulverová 9/3 trojky, Meskonyteová 7, Jasová 4, Ottová a Stepanová 2.

Trojky: 5-7. Diváci: 815. Úspešnosť streľby: 36 % – 42 %. TH: 6/5 – 21/20. Rozhodovali: Jurćević (Chorvátsko), Hodzić a Cavar (obaja Bosna a Hercegovina). Štvrtiny: 16:13, 7:28, 14:23, 17:7.