Prekvapenie v Koniarni. Piešťany majú mečbal!

Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v treťom finálovom zápase proti Piešťanským Čajkám 65:67. Fotografia: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v sobotu 23. apríla v treťom finálovom zápase play-off slovenskej ligy proti Piešťanským Čajkám 65:67. Liptáčky si tak výrazne skomplikovali cestu za obhajobou slovenského titulu. Piešťany sa vďaka výhre ujali vedenia vo finálovej sérii (2:1) a už v stredu môžu v prípade domáceho víťazstva oslavovať zisk majstrovského titulu.

Pred tretím finálovým duelom bol stav série vyrovnaný (1:1). Ružomberčanky začali boj o titul víťazne, keď v prvom finálovom zápase triumfovali na domácej palubovke v mimoriadne napínavom stretnutí 53:51. Druhý duel, ktorý sa uskutočnil v kúpeľnom meste, ovládli Piešťany 69:61. Pred tretím finálovým stretnutím tak bolo všetko otvorené. Liptáčky chceli využiť výhodu domáceho prostredia a získať mečbal. Piešťanské Čajky chceli naopak prekvapiť Ružomberčanky a zopakovať januárovú výhru z Koniarne.

Vyrovnanú prvú štvrtinu vyhrala „Ruža“

Úvod zápasu vyšiel lepšie Piešťanským Čajkám. Tie sa vďaka dvom úspešným trojkovým pokusom ujali vedenia (2:6). Liptáčky sa snažili manko na súpera čo najrýchlejšie zmazať, ale dlhé minúty sa im to nedarilo. Onedlho navýšili Piešťany svoj náskok na rozdiel 5 bodov, zásluhou úspešnej „trojky“ Gabriely Andělovej (6:11).

Záver prvej časti hry ale patril Ružomberčankám. Napriek tomu, že necelé dve minúty pred koncom prvej 10-minútovky prehrávala „Ruža“ o 3 body (13:16), úvodnú štvrtinu vyhrala zásluhou štyroch bodov Josipy Pavićovej 17:16.

Jednobodové manko Liptáčok

Druhá 10-minútovka sa niesla v podobne vyrovnanom duchu ako prvá štvrtina. Začiatok druhej časti hry bol v réžií „Ruže“, ktorá si prvýkrát v dueli vytvorila výraznejší bodový náskok. Liptáčky v úvode druhej 10-minútovky zaznamenali úsek hry 11:5 a pred Piešťanmi si vytvorili 7-bodové vedenie (28:21).

Ružomberčanky mali niekoľko príležitostí navýšiť svoj náskok na dvojciferný rozdiel, ale nepodarilo sa im to. Čajkám sa ale následne zásluhou troch premeneným trestných hodov kapitánky Matei Tadićovej podarilo skresať manko (28:24). „Ruža“ si ale napriek tomu naďalej udržiavala mierny náskok ešte niekoľko minút.

Od stavu 30:24 ale Piešťanské Čajky zaznamenali 8-bodovú šnúru, vďaka čomu obrátili vedenie vo svoj prospech (30:32). Liptáčkam sa ale zakrátko podarilo skóre vyrovnať, zásluhou dvoch premenených „šestiek“ Marty Graysovej (32:32). Pár sekúnd pred koncom prvého polčasu premenila jeden trestný hod Američanka Adrianne Motleyová (33:32) a zdalo sa, že Ružomberčanky pôjdu do kabín s jednobodovým náskokom.

V úplnom závere druhej časti hry ale premenila dve „šestky“ Američanka Ke’shunan Jamesová, vďaka čomu viedli Piešťany po polčase 34:33. Druhý polčas tak sľuboval poriadnu drámu, čo sa napokon aj potvrdilo.

Zlomová tretia štvrtina

Rovnako ako v predošlom zápase, tak aj v tomto stretnutí bola mimoriadne kľúčovou a rozhodujúcou tretia 10-minútovka. Liptáčky mierne nezachytili úvod druhého polčasu a už po pár sekundách prehrávali o 5 bodov (35:40). „Ruža“ ale ukázala nezlomného ducha a 5 bodmi v rade vyrovnala stav duelu (40:40). Zakrátko síce Gabriela Andělová zaznamenala úspešnú „trojku“ (40:43), rovnako odpovedala aj domáca Miroslava Praženicová (43:43).

Potom ale prišla výborná pasáž hry v podaní Piešťan, ktoré zaznamenali 9-bodovú šnúru, vďaka čomu si vytvorili komfortný 9-bodový náskok (43:52). Liptáčkam sa napriek snahe výrazne nepodarilo skresať stratu. Onedlho si Piešťanské Čajky vytvorili už 10-bodové vedenie (47:57) a urobili dôležitý krok k výhre.

Ružomberčankám sa v samom závere tretej 10-minútovky podarilo mierne znížiť manko na súpera, no napriek tomu viedli Piešťany pred záverečnou štvrtinou 59:52 a boli veľmi blízko k získaniu mečbalu.

Dráma až do záverečných sekúnd

Začiatok štvrtej 10-minútovky bol ako na hojdačke. Jedna úspešná akcia striedala druhú na obidvoch stranách. Vďaka tomu si Piešťanské Čajky udržiavali pohodlný 9-bodový náskok (56:65). Následne Liptáčky zaznamenali 4 body v sérii a mierne znížili manko na súpera (60:65). Onedlho ale dala dôležitú „dvojku“ Sarah Bootheová, ktorá navýšila náskok Piešťan na rozdiel 7 bodov (60:67). Bol to zároveň posledný kôš Piešťanských Čajok v stretnutí. Do konca duelu ostávalo necelých 5 minút a Ružomberčanky prehrávali o 7 bodov.

V závere poslednej štvrtiny ale Liptáčky výrazne zdramatizovali zápas a 87 sekúnd pred koncom duelu po dvoch premenených trestných hodoch Teodory Turudićovej prehrávali už len o 2 body (65:67). Piešťany mali niekoľko príležitostí definitívne rozhodnúť zápas, ale v samom závere sa im „zasekla“ strelecká muška. To sa snažili využiť Ružomberčanky, ale ich streľba nebola v tomto dueli úchvatná.

Šestnásť sekúnd pred koncom stretnutia mohla jeho osud spečatiť Američanka Ke’shunan Jamesová, ale nepremenila ani jeden trestný hod. Ružomberčankám ostalo 15 sekúnd hry na posledný útok v stretnutí, ale Liptáčky s ním naložili katastrofálne a kvôli nepresnostiam sa k streleckému pokusu nedostali, čo ich musí mimoriadne mrzieť.

Piešťanské Čajky tak zvíťazili v Koniarni 67:65 a ujali sa vedenia vo finálovej sérii (2:1). V stredu, kedy je na programe štvrtý finálový zápas, môžu Piešťany oslavovať zisk majstrovského titulu, v prípade, že zdolajú Ružomberčanky na domácej palubovke.

Piešťany výrazne potiahli legionárky

Ružomberčanky v tomto stretnutí bodovo potiahol hlavne slovenský tandem Radka Stašová a Miroslava Praženicová, ktoré dokopy dali 30 bodov a predovšetkým vďaka ním bojovali Liptáčky o víťazstvo až do záverečných sekúnd duelu.

Piešťanské Čajky sa mohli spoľahnúť predovšetkým na Češku Gabrielu Andělovú, ktorá „nasúkala“ 21 bodov a bola hnacím motorom hosťujúceho celku. Skvelo jej sekundovala Američanka Ke’shunan Jamesová, autorka 18-tich bodov.

Ružomberčanky a Piešťanské Čajky zaznamenali v tomto stretnutí rovnakú, 39-percentnú úspešnosť streľby. Liptáčkam sa viac darilo v prípade dvojkových pokusov, keď sa ich presnosť zastavila na úrovni 56 percent, oproti 34-percentám na strane Piešťan. Čajkám sa zase výraznejšie darilo v streľbe  spoza trojkového oblúka, keď premenili každý druhý pokus.

Liptáčky zaznamenali v tomto ukazovateli slabú, iba 19-percentnú úspešnosť. Ružomberčankám sa taktiež nedarilo v prípade trestných hodov, keď premenili iba 16 pokusov z 23 hodov. Piešťanské Čajky boli v tomto smere úspešnejšie, keď zaznamenali 14 presných pokusov z 18 trestných hodov.

Sklamanie z tesnej prehry

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol smutný z prehry jeho mužstva v tomto mimoriadne dôležitom stretnutí. Manažér „Ruže“ bol nespokojný predovšetkým s defenzívnou činnosťou jeho zverenkýň. „Zo zápasu som sklamaný, pretože prehra o dva body vždy bolí. Nezaslúžili sme si však vyhrať za našu obrannú laxnosť v tretej štvrtine. Vtedy súper odskočil na 10 bodov a stačilo mu to. Nedali sme trestné hody, trikrát sme nepremenili nájazd. V závere sme zo štyroch trestných hodov nepremenili tri.“

Ružomberský kouč ocenil vynikajúcu atmosféru v Koniarni, o ktorú sa opätovne postaral domáci fanklub. Na tretí finálový duel v centre dolného Liptova bolo zvedavých až 1300 divákov, ktorí boli svedkami vynikajúceho basketbalu s nešťastným koncom pre domáci tím. „Ďakujem úžasným fanúšikom z Concordie 1906, ktorí zo seba dali úplne všetko a ešte znásobili svoju podporu. Veľmi ďakujem aj všetkým divákom, ktorí prišli, bolo to nádherné, vidieť zaplnenú Koniareň.“

Napriek tesnej prehre verí ružomberský kormidelník, že jeho tím dokáže v Piešťanoch zvíťaziť a vynútiť si rozhodujúci piaty zápas v Koniarni. „Moje hráčky si však zaslúžia kredit a poklonu za to, ako bojovali. Musíme si oddýchnuť a ísť do Piešťan vyhrať. Rovnako, ako sme prehrali, mohli sme aj vyhrať. Ideme si do Diplomat arény zobrať druhý bod naspäť.“

Vráti sa séria do Ružomberka?

To je otázka, na ktorú budeme poznať odpoveď po stredajšom zápase, keďže sa séria za stavu 2:1 pre Piešťany sťahuje do kúpeľného mesta. Ružomberčanky musia po prehre s Piešťanskými Čajkami (65:67) bezpodmienečne zvíťaziť v Piešťanoch, ak si chcú vynútiť rozhodujúci piaty finálový duel.

Najbližší zápas odohrajú zverenkyne Juraja Suju v stredu 27. apríla v Diplomat aréne so začiatkom o 18. hodine. V prípade ak Liptáčky zvíťazia nad Piešťanmi, tak piaty duel, v ktorom sa definitívne rozhodne o majstrovi Slovenska, sa uskutoční v sobotu 30. apríla v Koniarni.

Ružomberčanky obhajujú minuloročný Slovenský titul, ktorý získali po finálovom víťazstve (3:2 na zápasy) nad Piešťanskými Čajkami. Liptáčky v doterajšej klubovej histórii vyhrali Slovenský titul 14-krát. Najúspešnejším slovenským ženským basketbalovým mužstvom sú Young Angels Košice, ktoré získali 15 titulov majstra Slovenska. Piešťanské Čajky na prvý triumf v slovenskej lige čakajú.

MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 65:67 (17:16, 33:34, 52:59) – stav série 1:2.

Body za MBK Ružomberok: Stašová 16, Praženicová 14, Motleyová 8, Graysová 7, Turudićová a Pavićová po 6, Burová a Havranová po 3, Buknová 2 – Piešťanské Čajky: Andělová 21, Jamesová 18, Bootheová 8, Tadićová 7, Hašková 6, Moravčíková 5, Martišková 2. Trojky: 5-9. Diváci: 1300. Úspešnosť streľby: 39 % – 39 %. TH: 23/16 – 18/14. Rozhodovali: Zubák, Šarišský, Izák. Štvrtiny: 17:16, 16:18, 19:25, 13:8.