Prezidentka udelila vojakom medaily za statočnosť. Niektorí z nich pomáhali aj v Ružomberku

Prezidentka Zuzana Čaputová ocenila ôsmich vojenských zdravotníkov i nezdravotníkov za ich službu počas krízovej situácie, ktorú spôsobila pandémia koronavírusu. Traja z nich boli nasadení aj vo vojenskej nemocnici. 

Príslušníci Ozbrojených síl, ktorí sa výnimočným spôsobom podieľali na plnení úloh a pomáhali v boji proti pandémii koronavírusu, si v utorok 4. mája v priestoroch Grasalkovičovho paláca prevzali ocenenia z rúk prezidentky a hlavnej veliteľky Ozbrojených síl Zuzany Čaputovej.

Na slávnostnom ocenení sa zúčastnili aj minister obrany Jaroslav Naď, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ktorý donedávna pôsobil ako riaditeľ vojenskej nemocnice v RUžomberku či náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Daniel Zmeko. Ocenených bolo osem vojakov.

„Rozšírili ste kľúčové kapacity štátu. Dlhé mesiace ste slúžili ako zdravotníci, telefonisti, vodiči či strážcovia poriadku. Mimoradnym spôsobom ste pomohli krajine v mimoriadnej situácii,” vyzdvihla prezidentka. Svoje povinnosti v čase pandémie podľa nej vojaci plnili príkladne.

Ocenenie si prevzali Marek Sovský, Juraj Černota, Patrícia Kuchárová, Ivana Kováčová, Pavol Janešík, Ladislav Dovhun, Peter Pápež a jeden príslušník Síl pre špeciálne operácie.

Medzi ôsmimi ocenenými vojakmi boli aj tí, ktorí boli nasadení vo vojenskej nemocnici v Ružomberku.

,,Čatár Marek Sovský sa aj napriek služobnému zaradeniu dobrovoľne prihlásil do prípravy sanitárov v núdzovom stave. Práve túto kvalifikáciu využil počas nasadenia na covidových oddeleniach Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku, vo fakultnej nemocnici v Nitre a neskôr aj v nemocnici v Žiari nad Hronom,” informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Ocenený bol aj vojenský zdravotník rotmajster Pavol Janešík a rotná Ivana Kováčová, ktorí absolvovali osem dvojtýždňových rotácií na infekčnej klinike ÚVN v Ružomberku.

Titulná fotografia: Prezidentka Zuzana Čaputová počas udeľovania ocenení. Zdroj: rezort obrany

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.