Primátor mal mesto posunúť, namiesto toho upadá

S mestským aj krajským poslancom Ľubomírom Kubáňom sme sa rozprávali o blížiacich sa voľbách, znížení počtu poslancov a dôvodoch, prečo mesto nenapreduje.  

Po deviatich rokoch už pozemok, na ktorom stojí benzínka na Zarevúcej, nie je v rukách mesta. Rozhodol jediný hlas, prečo ste hlasovali proti predaju?

Za odpredaj by sme nehlasovali za žiadnych okolností, nech by bola cena akákoľvek.

Ale primátor a poslanci, ktorí hlasovali za predaj tvrdili, že predajom má mesto aspoň finančný prospech a že situácia je dôsledkom hlasovania predchádzajúcich zastupiteľstiev.

Takto by sme mohli postupovať donekonečna. A argumentovať, že to schválili poslanci z predchádzajúceho vedenia. Bol to legálny návod, ako môže prísť investor k pozemku. Dobre, raz o tom bolo treba rozhodnúť, ale úplne iná situácia by bola, keby investor objektívne vysvetlil dôvod zmeny podnikateľského zámeru a ospravedlnil sa poslancom, že boli v minulosti zavedení.  Uznesenie MsZ rešpektujem. Bolo to hlasovanie o morálke a charaktere poslancov.  Každým obdobím je to len horšie.

Čím je to horšie oproti predchádzajúcim obdobiam?

Musí tu prísť ku generačnej výmene. Ako mesto sa neposúvame, len upadáme. V samospráve by mali byť manažéri a kvalitní ľudia. Už nech tu príde ktokoľvek o dva roky, a bude úspešný, tak musí veľa vecí urobiť.

Čo by malo byť jeho prioritou?

Ak chceme naštartovať mesto, musí sa v prvom rade doriešiť centrum mesta. Po 16. hodine v meste nie je život, je ľudoprázdne. Žiadna resp. minimálna kúpna sila. Výsledkom je veľa prázdnych obchodných priestorov v centre mesta. Je nevyhnutné urýchlene vysporiadanie pozemkov na výstavbu rodinných domov. A dobudovať je potrebné aj centrálnu mestskú zónu.

Obchodné centrum bol ale jeden z primátorských sľubov rovnako ako plaváreň či individuálna bytová výstavba.

Nevieme, aký je primárny dôvod toho, prečo sa primátor nevie s majiteľom pozemku dohodnúť. Vždy nás iba ústne informuje, zo stretnutia ale nie je vyhotovená písomná zápisnica. Ak sa mesto nedostane k tomu pozemku, neviem, či sa v tejto veci niečo pohne.

Sme v polovici druhého funkčného obdobia súčasného primátora Igora Čombora. Ako hodnotíte jeho šesť rokov pôsobenia?

K primátorovi mesta prechovávam úctu a rešpekt. Oceňujem jeho snahy v rámci D1 a R1, ale čo sa týka mestskej komunálnej politiky, nedeje sa nič významné. Už som si mesto po tých šiestich rokoch predstavoval niekde inde. Chýba tu koncepčnosť, viacročný investičný plán, v ktorom by sme si určili priority. Rozhodujúce procesy nie sú nastavené systémovo.

V prvom volebnom období súčasného primátora tragicky zomrel viceprimátor Oldrich Lauko, ktorý bol dobrý manažér. Primátor sa však rozhodol, že tento post neobsadí. A to bola chyba, mesto by bolo podľa mňa niekde inde. Vedenie mesta si pritom svoje rozhodnutie vie presadiť. V mestskom zastupiteľstve má aj s koaličným klubom väčšinu, 17 poslancov.

Najväčšie negatívum podľa mňa je, že sme nepripravili územia na výstavbu rodinných domov, preto ľudia odchádzajú do okolitých obcí – Liptovskej Štiavnice, Štiavničky, Ivachnovej, Ludrovej, Liptovských Sliačov. Tu sa len prekresľujú štúdie, projekty a nevieme ani len požiadať o významný grant. Chýba výstavba nájomných bytoviek, v porovnaní s obcou Bešeňová sme amatéri.

Aj toto je podstatný dôvod na stále klesajúci počet obyvateľov v našom meste.

Primátor ešte pred voľbami avizoval, že chce od rozhodovacích procesov odstaviť opozičných politikov. Aj poslanec Patrik Habo v rozhovore uviedol, že primátor centralizuje moc do svojich rúk.

Je to tak, súhlasím s ním. Ktorýkoľvek poslanec, či už koaličný, opozičný, nezávislý či nezaradený, by mal pracovať v komisiách, ak chce. Sme štyri poslanecké kluby, podľa mňa by mal mať každý zastúpenie v nejakej komisii.

Váš klub však podporil vznik komisií, kde P. Habo, K. Javorka a M. Zuberec z Klubu nezávislých poslancov neboli navrhnutí.

Bola to chyba. Poslanci z nášho klubu chceli mať vtedy prioritne zastúpenie v komisiách. Obávali sme sa však, že ak by sme návrh nepodporili, tak sa v komisiách neocitnú ani oni. Koaliční poslanci v počte 17, mali obrovský mandát rozhodnúť, kto bude členom. Z mojej strany to nebolo správne rozhodnutie, mohli sme sa kolegov zastať.

V primátorských voľbách 2018 ste podporovali Karola Javorku. Keď vznikal váš súčasný poslanecký klub, „Javorkovci“ neboli do klubovej poslaneckej spolupráce prizvaní.

Už po voľbách ma kontaktovali kolegovia z niekdajšieho poslaneckého klubu Ružomberok bez korupcie. V rámci diskusií sme sa dohodli, že sa nechceme úplne profilovať ako opoziční poslanci. Z toho vzišiel aj názov klubu Za slušný Ružomberok.

Predseda Klubu Za slušný Ružomberok a riaditeľ Úradu práce v Ružomberku. (Foto: Anna Zábojníková)

Ukazuje sa však, že vaše hlasovania sú často podobné. Neboli by ste v spoločnom klube silnejší?

Na 80 percent máme rovnaké názory. V týchto dvoch kluboch sú veľké egá, silné osobnosti. Keby niektorí ľudia v sebe mali väčšiu pokoru, tak by sme možno boli úplne jednotní. Ja som skôr ten, čo spája. V jednom volebnom období klub, v ktorom som pôsobil, nevydržal až do konca. Teraz, ak sa podarí, by som si želal, aby vydržať celé jedno funkčné obdobie. K tomu sa však aj my musíme tak správať, aby ľudia cítili jednotnosť.

Viackrát ste však hlasovali rozdielne, napríklad pri plavárni. Ak sa rozhoduje o závažnejších témach, máte dohodnutú jednotnú líniu alebo členovia hlasujú podľa vlastného vedomia a svedomia?

Vždy sa dohodneme na hlasovaní. Keď sa niektorí členovia s rozhodnutím nevedia stotožniť, povieme si, aby hlasovali slobodne. Niekedy sa môže stať, že je niekto proti alebo sa zdrží. Väčšinou sú však naše hlasovania rovnaké.

V rozhovore pre Spoločník ste na jar avizovali, že pripravujete materiál ohľadne zníženia počtu mestských poslancov a volebných obvodov. Takýto návrh sa zrejme nebude presadzovať ľahko.

Materiál mám pripravený už rok, komunikujem aj s poslancami v parlamente. Jednoduchšie by bolo, keby NR SR zmenila zákon o obecnom zriadení. Ak sa to nepodarí, tému otvorím začiatkom budúceho roka na mestskom zastupiteľstve. Najlepšie by bolo, ak by sa zachovali volebné obvody v mestských častiach, v Bielom Potoku, Černovej, Hrboltovej a mesto by zostalo ako jeden obvod. Súvisí to aj  s investičnými akciami. Myslím si, že jeden poslanec na tisíc obyvateľov je prepych. Na Klačne, v Baničnom či na Rovni môže byť pokojne o jedného menej.

Naznačili ste potrebu generačnej výmeny vo vedení mesta. Už teraz, v polovici volebného obdobia sa začína hovoriť o možných kandidátoch. Má váš klub Za slušný Ružomberok ambíciu postaviť kandidáta na primátora?

Zatiaľ áno.

Tretíkrát po sebe ste získali spomedzi poslancov v komunálnych voľbách najviac hlasov. Naposledy ste sa o post primátora neuchádzali, ale do budúcna ste to nevylúčili. Nastal teraz ten čas?

Viac chcú ľudia, aby som kandidoval, než ja sám. Podporu od ľudí som mal pri voľbách najmä preto, že veľa svojej poslaneckej práce som venoval primárne ľuďom, pomohol som im v právnych či technických záležitostiach, takže sa mi to takýmto spôsobom vrátilo. Nikdy som nemusel robiť žiadnu veľkú kampaň. Budú voľby komunálne (primátorské, poslanecké) a župné v jeden deň. Ak budem kandidovať napr. za primátora, nepôjdem kandidovať za poslanca MsZ.  Ak by som chcel podporiť nášho kandidáta a bude chcieť, aby som bol pri ňom, tak možno sa budem uchádzať o post poslanca mestského zastupiteľstva. Nateraz ešte nie je rozhodnuté vôbec nič. Ale nevylučujem, že budem kandidovať iba za poslanca Žilinského samosprávneho kraja a z komunálnej politiky definitívne odídem.

U vás sa ale jeden kandidát črtá na sociálnych sieťach. Vo svojich príspevkoch ostro kritizuje súčasné vedenie a volá po zmene.

Áno, Ján Kuráň. V klube ešte nepadlo definitívne rozhodnutie. Ak by som ja ohlásil svoju kandidatúru, viem, že by sme proti sebe nešli. Ak by sa o tento post uchádzal on, a ja by som bol stopercentne presvedčený, že je to najlepší kandidát, tak ho podporím.

Čím viac kandidátov, tým je to väčšia výhoda pre súčasné vedenie. Keď chceme niečo zmeniť, nemôže každý pozerať len na seba, na svoje ego, ale musíme sa dohodnúť a komunikovať s viacerými ľuďmi, ktorí chcú zmenu v našom meste.

A ja som ochotný pristúpiť ku kompromisu. Toto mesto potrebuje nový vietor. Ak sa vykreuje relatívne dobrý kandidát, tak sa za neho postavím.

Niektorí Jánovi Kuráňovi vyčítajú spôsob, akým vyjadruje svoje výhrady k radnici. Vo svojich príspevkoch neraz používa expresíva a invektíva. Súhlasíte s takou prezentáciou?

Ja by som si to nedovolil. Mám tu rodinu, deti. Politika je jedna vec, druhá je reálne vyhodnotenie situácie. Je to ale jeho osobné rozhodnutie, nekonzultuje to s nami. Vadia mu spôsoby pri verejnom obstarávaní a procesy riadenia mesta. Želá si len, aby samospráva bola riadená odborne a transparentne.

Ste nielen mestský a krajský poslanec, od júla pôsobíte aj ako riaditeľ Úradu sociálnych vecí a rodiny v Ružomberku. Nová vláda v lete plošne odvolávala riaditeľov, v niektorých prípadoch obsadzovala nových šéfov po svojej straníckej línii. Vy ste však za OĽaNO ani Sme rodina nekandidovali.

Je možné, že mali na mňa relatívne dobré referencie z obdobia, keď som tu pôsobil dva roky.

Súčasná pandémia už pripravila množstvo ľudí o prácu, hrozí v blízkej dobe nejaké hromadné prepúšťanie?

Zatiaľ nie. (poznámka red. Rozhovor sa uskutočnil ešte pred prísnymi opatreniami vlády, v rámci, ktorých obmedzili činnosť podniky). Ministerstvo práce pripravilo tri projekty, t.j. aktivity 1, 2 a 3. na podporu zamestnávateľov, živnostníkov aj sociálnych podnikov. Na všetky tri aktivity sme ako úrad  dostali 399-tisíc eur. Do budúcnosti sa nevylučuje navýšenie finančných prostriedkov na aktivitu č. 3 pre zamestnávateľov. Základnou podmienkou pre všetky podporné aktivity je, aby uchádzač o zamestnanie bol v evidencii úradu jeden mesiac. V maximálnej miere sa zjednodušili administratívne  podmienky pri podávaní žiadostí. Netreba opomenúť ani vyplácanie finančných prostriedkov pri Národnom projekte Prvá pomoc, ktorý platí zatiaľ do konca roka 2020 a nevylučuje sa možnosť predlženia do konca roka 2021. Veľmi úspešný projekt, ktoré využilo mesto Ružomberok a obce okresu Ružomberok, bol projekt podpora udržania zamestnanosti v materských školách. Zamestnanci úradu práce majú môj obdiv za prácu, ktorú odvádzajú aj v čase druhej vlny pandémie COVID19.  Hromadné prepúšťanie v našom okrese neevidujeme.

Problém zamestnať sa bol však v Ružomberku ešte pred koronakrízou. Najväčšími zamestnávateľmi sú Mondi, UVN a Katolícka univerzita. Veľa ľudí však musí za prácou dochádzať do okolitých okresov. Chýba tu veľký investor?

Nechýba tu ani tak veľký investor, ako strední podnikatelia, ktorých by tu malo byť viac. Ružomberok je podľa mňa fantastický, čo sa týka logistiky, infraštruktúry a geografickej polohy. Zrejme pre nových investorov nie sú vytvorené vhodné podmienky, ale to už je skôr otázka na vedenie mesta, prečo to tak je už dlhodobo.

Ste poslancom za Klačno. Aký je vypuklý problém na Klačne, ktorý by ste rád vyriešili? Čo chýba obyvateľom?

Stále čakám na realizáciu parkovacích plôch na uliciach Liptovská, Klačno a Lesná. Je nevyhnutné opraviť komunikácie na uliciach Lesná a Liptovská. Taktiež treba dostavať športový areál, kde by sme poskytli priestor na šport, a aktívny relax – oddych generácii detí a mládeže od 10 – 18 rokov.

Vo svojom obvode ste ako „zemepán“, všetci vás poznajú, zastavujú sa pri vás. V čom je recept na „ľudovo populárneho“ poslanca?

Toto je oslovenie , ktoré mi vôbec neprináleží. V postate som obyčajný človek, ktorý má rád svoju rodinu, šport, prírodu, hubárčenie, dobrú knihu a môže ďakovať svojej mame za výchovu, keďže nás so sestrou vychovávala sama.  Recept na „ľudovo populárneho“ poslanca  na túto otázku odpoveď nepoznám.

Autorky textu: Anna Zábojníková, Nikola Marhefková

Titulná fotografia: Ľubomír Kubáň. Foto: Anna Zábojníková

 

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.