Profesionál ich tri hodiny odhováral. Napokon z toho bola jedna z najlepších akcií roka

Milan Surový bol jedným z organizátorov súťaže Miss Liptov. Spolu so Štefanom Koreňom ju začali robiť sami, na kolene. Vďaka nadšeniu, odhodlaniu a chuti ďalších ľudí z toho napokon bola na regionálne pomery veľkolepá súťaž.

Prečo ste sa do organizácie takého veľkého podujatia pustili?

V minulosti som chodil fotiť Miss Spiša a Miss stredných škôl a videl som, ako sa takéto projekty robia, ale hlavne, ako sa dajú urobiť. Vnímal som dieru u nás na Liptove. Sám sebe som hovoril, že keď môžu mať Miss Horehronie, Miss Záhorie, Miss Spiša, prečo by sme neurobili Miss Liptov.

Ale v Liptove v minulosti existovali súťaže krásy. Nie tak dávno ešte prebiehala Miss študentka Liptova. Nenadväzovali ste na ňu?

Už v roku 1991 bola prvá Miss Liptov. Poznám aj pána, ktorý ju organizoval. Sám sa nám ozval a dobre sme sa porozprávali. My sme však išli do úplne nového projektu. Nemali sme žiadne portfólio, žiadnu históriu, referencie, fotografie, na nikoho sme sa neodvolávali. Ani na Miss študentka Liptova, pretože to je úplne iná súťaž, iné vekové ohraničenie.

Nebáli ste sa, že na začiatku dostanete od dievčat košom, lebo ste neznámi?

Keď sme robili prvý kasting a prihlásilo sa nám len niekoľko dievčat, tak sme sa skoro rozplakali, že do čoho sme sa to pustili. Ale postupne sa to rozbehlo. Prišlo dokopy 37 dievčat. Nie je to veľa, ale dôležité pre nás bolo, že všetky sa stotožnili s myšlienkou podujatia a chceli byť jeho súčasťou.

Aká to bola myšlienka?

Spojiť krásu našej prírody s krásou našich žien a vypichnúť na Liptove to, čo tu máme. Krajinu, remeslá, domácich umelcov, remeselníkov, hudobníkov. Z Liptova sme mali moderátora, klaviristu Jozefa Hollého, saxofonistku Saxanu Sapietovú Michaelu Svitekovú, módnu návrhárku Lýdiu Eckhardt, ale aj ďalší návrhárov, ktorí nám chystali šaty.

Záverečné defilé sme urobili netradične, v modrotlačových šatách, ktorých výroba kedysi bežala v bavlnárskych závodoch. To bola celá pointa a koncept, ktorý sme zlepili hneď na začiatku dokopy a začali sme na tom tvrdo pracovať.

Prvý kasting ste urobili niekedy v máji, finále bolo v novembri. To je veľmi dlhá doba na to, aby sa vám podarilo udržať toľko ľudí, aj súťažiace pokope.

Mali sme aj právne ošetrené, aby sa nestalo, že dievčatá nám neprídu na sústredenie alebo na galavečer. Bolo potrebné všetko pripraviť, najmä komplet choreografiu, výjazdy na pódium, defilovky. Všetko toto mal napokon na starosti chlap, ktorý nás od súťaže tri hodiny odhováral. Ale nakoľko už bola rozbehnutá a všetko bolo v éteri, necúvli sme.

Kto to bol?

Volá sa Ľuboš Ďurina a je z Topoľčian. Napokon sa v ňom niečo prebralo a svoje dlhoročné skúsenosti, ktoré získal, keď pracoval na celoslovenských miss akciách, nám začal odovzdávať. Urobil komplet všetky choreografie, bol s nami na sústredeniach, na akciách a stal sa našim fanúšikom. Počas galavečera bol celý čas v zákulisí a posielal dievčatá na pódium. Špičkový chlap.

Musela to byť naozaj veľká pomoc…

Dievčatá sa aj na galavečere objímali, nevládla medzi nimi žiadna nevraživosť. Dopomohol k tomu aj Ľuboš, ktorý im vysvetlil, že nech už súťaž dopadne akokoľvek, ostávame kamarátmi, priateľmi a budeme žiť v jednej harmónii aj naďalej.

Váš zámer s podujatím bol aký?

Hlavne sme chceli vypichnúť krásu Liptova, a urobiť spoločenské podujatie, aby ľudia mali emóciu, audiovizuálny zážitok. Aby aj samotné dievčatá mali spomienku, že boli súčasťou projektu, aký na Liptove ešte nebol.

Muselo to byť celé náročné aj finančne. Absolvovali ste množstvo výjazdov, sústredení, fotení, videí, máte vlastný videoklip.

Mali sme veľké obavy, ale postupne, ako sme začali fotografovať, zverejňovať videá, tak sa začali o nás zaujímať aj väčší partneri, ktorí nám poskytli možnosť odprezentovať sa u nich, na ich akciách, čo nám pomohlo.

Dá sa takéto podujatie urobiť v regionálnych podmienkach bez straty?

Veľa ľudí vstúpilo do projektu s tým, že tam dali svoju dušu, ruky, chuť pracovať. Veľa vecí bolo urobených sponzorsky. Veľkú podporu sme dostali aj od mesta Ružomberok. Takže, keď je to takto, myslím si, že sa to dá.

Išli by ste do toho opäť?

Pýtajú sa ma to všetci, ale neviem na to odpovedať. Nie je to len o nás. Z dvoch ľudí sa zrazu stal deväťčlenný tím, každý mal nejakú zodpovednosť. Musíme sa o všetkom porozprávať, a tiež musím zistiť u partnerov a sponzorov, či sme ich zaujali natoľko, že by do toho išli s nami opäť. Chuť a odhodlanie je, ale jednotlivec takýto veľký projekt neurobí sám. Dá sa to len v kvalitnom súdržnom tíme ako je Miss Liptov, ktorému chcem zo srdca poďakovať za pomoc pri jeho realizácii.

Titulná fotografia – Hlavní organizátori Milan Surový (vľavo) a Štefan Koreň (vpravo) počas galavečera Miss Liptov 2017. Zdroj – Miss Liptov

Aktualizované v utorok, 5. 12. o 10:00.

 

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.