Profesionálom pomáhajú vo Vlkolínci aj dobrovoľní hasiči

Požiar vo Vlkolínci pred 11 rokmi zničil reakreačnú chatu a stal sa dôvodom na obnovenie Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ).  

Požiar, povodeň, popadané stromy po silnom vetre alebo priemyselná havária. Väčšie krízové situácie zvládajú profesionálni hasiči len s pomocou dobrovoľných jednotiek. V Ružomberku ich máme tri. Dobrovoľní hasiči z Hrboltovej a Černovej majú zásahové protipovodňové vozíky, Vlkolínčania aj auto.

Impulzom bol požiar

Organizácia dobrovoľných hasičov vo Vlkolínci vznikla v roku 1931. Fungovala do 80. rokov. Pôvodní funkcionári však pomreli, podpora zo strany štátu a mesta nebola a činnosť hasičov skončila.

Koncom roka 2008 horela vo Vlkolínci drevenica bývalého primátora Juraja Čecha. Aj napriek tomu, že nešlo o národnú kultúrnu pamiatku, oheň ukázal, že si vie poradiť aj s novostavbou. Následky požiaru rekreačnej chalupy vtedy vyčíslili na 5 miliónov slovenských korún.

Hasiť museli prísť požiarnici z Ružomberka, Liptovského Mikuláša a Martina. Situáciu im skomplikovala vzdialenosť, ťažký príjazd i nedostatok vody. Aj to bol impulz, aby sa jednotka dobrovoľných hasičov opäť obnovila a bola pripravená pomôcť skôr, než prídu hasiči z Ružomberka.

„Domáci neboli organizovaní, ale pri hasení pomáhali. Po požiari vznikla z iniciatívy mesta 5-členná požiarna hliadka a v roku 2013 aj DHZ. Obnovili sme aj časť vybavenia, hlavne hadice a prúdnice,“ vysvetlil Jozef Bašáry z ružomberského mestského úradu, ktorý je zároveň predsedom Občianskeho združenia (OZ) Vlkolínec.

(Dobrovoľní hasiči počas cvičenia. Zdroj: Jozef Bašáry )

DHZ sa podarilo obnoviť po viac ako 30 ročnej prestávke. „Teraz sme jediná nasaditeľná jednotka v meste. Máme vozidlo aj vycvičené a vystrojené družstvo,“ opisuje dobrovoľníkov Jozef Bašáry.

Zbor má 13 členov a jeho súčasťou je aj päť dievčat. Dobrovoľní hasiči sú hlavne vlastníci objektov vo Vlkolínci a ich deti, ktoré bývajú v Ružomberku. A práve to je podľa niektorých rodákov problém. Vlkolínčanka Lenka Griešová tvrdí, že ani jeden z dobrovoľných hasičov sa v dedine počas bežných dní nenachádza. „Nedajbože sa niečo stane, vznikne požiar a bude po Vlkolínci.”

Zbrojnice opravili z dotácií

Dobrovoľní hasiči z Vlkolínca dnes nezanedbávajú ani prevenciu. Robia prehliadky objektov, vytvárajú hliadky počas podujatí a zúčastňujú sa aj okrskových a okresných cvičení. Pred dvomi rokmi podali pomocnú ruku počas povodní v Sliačoch a v Bielom Potoku.

„Snažíme sa obnoviť aj jednotky v Hrboltovej a Černovej. Je potrebné ešte zabezpečiť vozidlá a venovať sa výcviku,“ hovorí Jozef Bašáry.

(Dobrovoľní hasiči v Dome UNESCO. Zdroj: Jozef Bašáry )

Vedenie mesta Ružomberok potvrdilo, že hasičské zbrojnice v Černovej, vo Vlkolínci a v Hrboltovej získali dotácie na projekty opráv, ktoré boli zrealizované v prvom štvrťroku. Na financovanie bolo použitých celkovo 80 498 eur, pričom spolufinancovanie mesta predstavovalo 5,5 tisíc eur.

Hasičské zbrojnice už majú nové strechy, okenné výplne, dvere a premaľované interiéry. „Zbrojnica vo Vlkolínci je opravená po 25 rokoch. Pred štyrmi rokmi sme svojpomocne upravili garáž. Teraz bola vymenená strešná krytina, izolované základy, vymaľované steny, pribudla nová pec na drevo, komín a dlažba pred zbrojnicou,“ vyratúva opravy zbrojnice Bašáry.

Počas požiaru je však najdôležitejší zdroj vody. Jej nedostatok neraz potrápil aj obyvateľov Vlkolínca. Dnes má podhorská osada nádrž na pitnú vodu (40 m3), z ktorej je napojená aj sieť hydrantov.

V rokoch 2010 – 2015 sa v spolupráci s Vodárenskou spoločnosťou podarilo inštalovať tri nadzemné hydranty. Jozef Bašáry pre Ružomberský magazín potvrdil, že jeho snahou je, aby bolo nádrží viac. „Snažíme sa do Územného plánu zóny, ktorý sa práve spracúva dostať ďalšie nádrže na vodu.“

Titulná fotografia: Cvičenie DHZ Vlkolínec pri požiari. Zdroj: Jozef Bašáry

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.