Program tohtoročného jarmoku sa vráti do starých koľají

V poradí 33. Ružomberský jarmok bude cez víkend na prelome mája a júna.

Počas jarmoku zvykne mesto ožívať. Ružomberské ulice sú plné nielen domácich, ale aj ľudí z okolitých miest a obcí. Oživenie cítia aj maloobchodníci, zmrzlinové stánky či kaviarne. Všetky cesty rodičov s deťmi, starších či mladých vedú na Námestie Andreja Hlinku, kde na nich čaká kultúrny program, remeselníci, liptovské pochúťky alebo aj tombola.

O niečo dlhší program

Obľúbená kultúrna udalosť roka trvá dva dni. V sobotu sa však program skončí skôr a netrvá až do neskorých hodín. Výnimkou bol ten minuloročný, keď do Ružomberka prišlo oveľa viac umelcov, než býva zvykom.

„Bolo výročie, tak sme chceli obohatiť program a posunúť ho. Malo to veľký úspech, ľudia sa bavili do neskorých hodín,“ hodnotí posledný jarmok Dagmar Zachová, vedúca programového oddelenia Kultúrneho domu Andreja Hlinku, ktorý jarmok organizuje.

Tohtoročný program sa dĺžkou opäť vrátil do starých koľají. Výnimkou je iba sobota, keď vystúpi o jednu kapelu viac ako býva zvykom. „Každý rok sa snažíme, aby bol jarmok pre všetky vekové kategórie. Najväčším lákadlom je kapela Desmod, Heľenine oči a Monkey Business,“ vysvetľuje Zachová.

Hovorí, že s výberom kapiel je to rok, čo rok ťažšie, pretože v Ružomberku už vraj boli všetky. Z oslovených hudobníkov na tento rok nikto neodmietol účasť.

„Už dávnejšie sme chceli pritiahnuť niekoho z Českej republiky. Minulý rok sme oslovili Monkey Business, žiaľ, nedalo sa im. Tento rok to vyšlo,“ teší sa Dagmar Zachová.

(Ružomberský jarmok 2018. Zdroj: redakcia )
(Na jarmoku minulý rok nechýbali ani remeselníci. Zdroj: redakcia)

Jarmok bude za každého počasia

Slávnostné zahájenie jarmoku je plánované na piatok, 31. mája o 15. hodine. Program otvorí Ľudová hudba Martinky Bobáňovej, nebudú chýbať ani Fidlikanti, či Band Luda Kuruca s najväčšími hitmi Karola Duchoňa. Večer sa o zábavu postará kapela Desmod a Monkey Business.

Sobotňajšie pokračovanie jarmoku začína už v ranných hodinách. Predstavia sa Chodúľové divadlo aj Ľudová hudba Tomáša Uličného. Poobednajší program otvorí tombola, po ktorej sa na pódiu ukáže domáca kapela Kéfas. Poslednými kapelami, ktoré ukončia 33. Ružomberský jarmok budú Traky a Heľenine oči.

„Program bude moderovať Rastislav Pertzian. Mali sme s ním v minulosti dobré skúsenosti a tak sme stavili na istotu,“ hovorí o výbere moderátora Dagmar Zachová, pričom dodáva, že jarmok sa bude konať aj v prípade nepriaznivého počasia.

Titulná fotografia – Vystúpenie folklórneho súboru. Zdroj: redakcia

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.