Prvá skúška vicemajstra v Slovenskom pohári

Ružomberských futbalistov čaká v osemfinále Slovnaft Cupu duel na pôde Skalice. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok odohrajú v utorok o 13:00 hod. stretnutie 5. kola Slovnaft Cupu proti MFK Skalica. Liptáci, ktorí ostatné tri zápasy v rámci Fortuna ligy nevyhrali, chcú konečne zvíťaziť a postúpiť do ďalších bojov o národný pohár.

Ružomberskí futbalisti sa v tomto ročníku nenachádzajú v optimálnom rozpoložení. V doterajšom priebehu najvyššej slovenskej súťaže zaznamenali v pätnástich stretnutiach až 8 remíz, 5 výhier a 2 prehry, ktoré utŕžili na svojom ihrisku.

V Slovnaft Cupe sa však „Struhárovcom“ darí. MFK Ružomberok sa ako klub z Fortuna ligy predstavil až v 2. kole Slovenského pohára. V ňom nastúpili Ružomberčania na pôde nováčika VI. ligy – OŠK RENOP Liptovská Teplá, ktorého zdolali 2:0.

V ďalšom kole čakal na „Ružu“ účastník IV. ligy ŠK Javorník Makov, s ktorým zvíťazili rovnako 2:0. V 4. kole sa Liptáci predstavili v Devínskej Novej Vsi, ktorá hrá V. ligu. Ružomberčania potvrdili pozíciu favorita a po výhre 3:0 postúpili do osemfinále Slovenského pohára.

Obľúbený súper Ružomberka

MFK Skalica v tejto sezóne pôsobí vo Fortuna lige, v ktorej jej patrí 11. miesto. V uplynulom ročníku účinkovala v 2. lige, v ktorej obsadila 3. miesto. Z najvyššej slovenskej súťaže sa však porúčali až tri tímy a tým sa otvorila cesta pre Záhorákov účinkovať vo Fortuna lige.

Keďže najvyššiu slovenskú súťaž opustili až tri mužstvá – FK Pohronie ako posledný tím ligy, ŠKF Sereď a FK Senica kvôli neudeleniu licencie, tak v tejto sezóne v nej účinkujú až traja nováčikovia – FK Železiarne Podbrezová ako víťaz 2. ligy, MFK Dukla Banská Bystrica ako druhé mužstvo a MFK Skalica ako tretí tím druhej najvyššej slovenskej súťaže.

Skaličania sa ako účastník najvyššej slovenskej súťaže predstavili taktiež až v 2. kole Slovenského pohára. V ňom vyradili Prievidzu hladko 4:0. V ďalšom kole nastúpili na pôde Veľkého Medera, ktorý zdolali 3:0. Nateraz ostatný duel v rámci Slovnaft Cupu odohrali Záhoráci v Lipanoch, ktoré porazili 1:0 a postúpili do osemfinále národného pohára.

Skalica v tejto sezóne odohrala už dva zápasy s Ružomberkom, pričom obe stretnutia sa skončili víťazstvami Liptákov v pomere 2:0.  Zápasy 5. kola Slovenského pohára sa hrajú na jedno stretnutie. V prípade remízy po riadnom hracom čase budú nasledovať pokutové kopy.

Vlani skorý koniec v Slovenskom pohári

V minulom ročníku Slovnaft Cupu skončili Liptáci svoju púť už v osemfinále, keď na vlastnom štadióne podľahli Slovanu Bratislava 0:2. Belasí napokon dokráčali až do finále, v ktorom bol nad ich sily Spartak Trnava, ktorý zvíťazil 2:1 po predĺžení.

Futbalisti Ružomberka doposiaľ zdvihli nad hlavu Slovenský pohár iba raz a to v nezabudnuteľnej sezóne 2005/2006, kedy okrem národného pohára vyhrali premiérovo aj najvyššiu slovenskú súťaž. V rokoch 2001, 2018 a 2020 sa Liptáci prebojovali až do finále Slovnaft Cupu, ale zakaždým sa museli uspokojiť len so ziskom strieborných medailí.

Tréner MFK Ružomberok Peter Struhár si uvedomuje, že jeho zverencov čaká prvá náročná prekážka v Slovnaft Cupe. „Ideme do Skalice, ktorá nám určite nič nedaruje z toho dôvodu, že dvakrát sme s nimi vyhrali. Ich tím sa skonsolidoval, začína zbierať body, takže si musíme dať veľký pozor.“

Nové termíny ligových dohrávok

Kvôli zraneniam nebudú vicemajstrovi v súboji so Skalicou k dispozícií piati hráči – Samuel Šefčík, Martin Boďa, Kristóf Domonkos, Matej Kochan a Adam Tučný. Otázny je aj štart Jakuba Rakytu a Mareka Zsigmunda. Priamy prenos z pohárového stretnutia odvysiela Futbalnet.

Po zápase so Skalicou odohrajú Ružomberčania najbližší duel v nedeľu 13. novembra o 17:30 h, keď sa predstavia na pôde majstrovského Slovana Bratislava. Následne odohrá vicemajster dve odložené stretnutia. Najskôr čaká zverencov Petra Struhára dohrávka 11. kola Fortuna ligy, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 24. novembraDunajskej Strede.

Kalendárny rok ukončia Liptáci dohrávkou 17. kola najvyššej slovenskej súťaže proti Zlatým Moravciam, ktorá je na programe v nedeľu 27. novembra. Skorší koniec ligových súťaží súvisí s Majstrovstvami sveta v Katare, ktoré sa začínajú 20. novembra a trvajú až do 18. decembra. Jarná časť najvyššej slovenskej súťaže štartuje 11. februára 2023, pričom Ružomberok počas nej čakajú ešte 4 duely.